فضا و نجوم

فضاپیمای باری پروگرس به فضا پرتاب شد

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

فضاپیمای باری پروگرس ساعتی پیش از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به فضا پرتاب شد. پروگرس حامل حدود ۲۷۰۰ کیلوگرم سوخت، آب و غذا و تجهیزات موردنیاز فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی است.
پرتابگر سایوز U فضاپیمای پروگرس MS-05 را روز چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۱:۵۸ به وقت محلی (۹:۳۰ به وقت ایران) در یک روز برفی از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به فضا پرتاب کرد. دمای هوا در لحظه پرتاب پروگرس منهای ۹ درجه سانتی‌گراد بود.

فضاپیمای پروگرس

براساس برنامه اعلام‌شده پروگرس روز جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود.
پروگرس در ماموریت اخیر خود حدود ۲۷۰۰ کیلوگرم محموله موردنیاز فضانوردان را با خود به فضا برد. حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم از این محموله شامل غذا، لباس و تجهیزات موردنیاز خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی است. همچنین این فضاپیما ۸۸۰ کیلوگرم سوخت، ۴۸۰ کیلوگرم آب تازه و ۲۳ کیلوگرم اکسیژن نیز به ایستگاه فضایی تحویل می‌دهد.
پرتاب قبلی فضاپیمای پروگرس در ۱۱ آذر ۱۳۹۵ به دلیل نقص فنی در مرحله سوم پرتابگر سایوز شکست خورد و این فضاپیما در جو زمین نابود شد.
پروگرس در حالی امروز به فضا پرتاب شد که روز یکشنبه یکم اسفند ۱۳۹۵، فضاپیمای باری دراگون از پایگاه فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا نیز با ۲۵۰۰ کیلوگرم محموله به سوی ایستگاه فضایی پرتاب شد.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست