آخرین اخبار

حمایت دو وزارتخانه از منطقه اقتصادی پیام

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تفاهم‌نامه مشترک میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موضوع همکاری و حمایت از استقرار صنایع دانش بنیان در منطقه ویژه اقتصادی پیام به امضا رسید.
این تفاهمنامه به امضای محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به امضا رسید که هدف اصلی از امضای این تفاهم نامه تسهیل فضای کسب و کارهای دانش بنیان و توسعه اشتغال فناورانه است.
علت انتخاب منطقه ویژه اقتصادی پیام این است که این منطقه ویژگی های بی نظیری همچون نزدیک بودن به پایتخت، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، مراکز صنعتی و فناوری و آزمایشگاه ها و همچنین دسترسی به زیرساخت های دیگر مورد نیاز شرکت های دانش بنیان را دارد به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها برای فعالیت های دانش بنیان است.
براساس این تفاهمنامه مشترک، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام متعهد شده است تا با شرایط مناسب زمین با شرایط مناسب در اختیار شرکت های دانش بنیان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دهد همچنین تامین زیرساخت های اصلی استقرار صنایع دانش بنیان، فراهم کردن زمینه ایجاد گمرک محصولات دانش بنیان از طریق رایزنی با وزارت امور اقتصاد و دارایی از دیگر تعهدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این تفاهمنامه به شمار می رود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز متقابلا متعهد شده است تامین زیرساخت های تکمیلی از محل منابع ملی و ترغیب و هدایت شرکت های دانش بنیان به استقرار در منطقه ویژه اقتصادی پیام را دنبال کند.
هر دو طرف نیز برای ایجاد گمرک محصولات دانش بنیان و ایجاد صندوق حمایت از سرمایه گذاری خطر پذیر به صورت مشترک باید اقدام کنند.
نظر به اینکه دراین سالها تاکید مقام معظم رهبری برارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه دانستند و اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ابزاری موثر به منظور تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تحقق اقتصاد دانش بنیان است و این تفاهم نامه نیز در همین راستا بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست