آخرین اخبار

اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور برگزار می شود

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور دکترمحمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف جهان از سوم اسفند به مدت دو روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول خبر داد.
وی در نشستی خبری با اعلام اینکه هدف از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور، معرفی شیوه علمی و میراث فرهنگی ایران زمین در حوزه کار دانشگاهی است، اظهار داشت: دانشگاه جندی شاپوربه عنوان اولین دانشگاه در دنیا در سال ۱۲۷۱ میلادی در شهر جندی شاپور راه‌اندازی شده است و از آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه خوب را داشته و بعد از اسلام نیز تا مدت‌ها به کار خود ادامه داده وماباید این ظرفیت را پرورش دهیم و ایرانیان باید نسبت به معرفی و احیای این میراث تمدنی تلاش کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: از دو سال پیش پیشنهاد برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه صنعتی دزفول مطرح شد که به احیای دانشگاه جندی‌شاپور پرداخته شود واین کار مورد استقبال و در نهایت موافقت وزیر علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت.
دکتر هاشمی در ادامه گفت: یکی از سازمان‌هایی که در این حوزه نقش محوری داشته است کمیته فرهنگ و تمدن اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ریاست کنگره را وزیر علوم و ریاست شورای سیاست‌گذاری را دکتر ولایتی بر عهده دارد، گفت: مهمانان و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا در این همایش حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند. سخنران افتتاحیه دکتر فرهادی است و مقالات مختلف بعد از سخنرانی ایشان ارائه می‌شود.
وی افزود :۱۳۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که در نهایت ۵۹ مقاله پذیرفته شده‌اند و در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ۴۱ مورد آنها به صورت سخنرانی و ۱۸ مورد نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه گفت: همچنین در زمینه برگزاری این همایش، ۶ کتاب تالیف شده که۳ کتاب ترجمه از زبان‌های آلمانی و استانبولی و ۳ کتاب تالیفی نیز به زبان فارسی و انگلیسی است.
دکتر هاشمی با بیان اینکه این کنگره در واقع فرصتی است که یکی از مهم‌ترین مظاهر تمدن ایران زمین و پیشینه آموزش عالی ایران شناسانده شود، گفت: ویژگی دانشگاه جندی‌شاپور این بوده که دانشمندان مختلف را از شرق و غرب ایران دعوت کرده است و دانشجویان مختلفی در رشته‌های تجربی و سایر رشته ها در آن به کار آموزش و پژوهش می‌پرداختند و برگزاری این همایش مطمئناً یک کار فرهنگی است و ادامه آن می‌تواند در سطح ملی و جهانی نتایج تاثیرگذاری داشته باشد.
وی افزود: در این خصوص در حوزه میراث فرهنگی نیز اقدامات مهمی انجام شده تا به شناسایی شهر جندی شاپور کمک شود و مجموعه سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری خوبی داشته است تا این نقطه افتخارآفرین کشورمان به خوبی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره قصد دارد بعد از برگزاری اولین کنگره اقدامات لازم برای برگزاری آن در سال‌های آینده را نیز انجام دهد، گفت: این کنگره به مدت دو روز برگزار می‌شود و اختتامیه آن بعداز‌ظهر روز چهارشنبه چهارم اسفند با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه عمده سخنرانان از دانشمندان کشورهای اروپایی و ترکیه و آثاری از کشورهای آلمان و اتریش هستند، گفت: جندی‌شاپور یک مرکزیت علمی و اعتبار علمی در سطح جهانی برای ایران بوده است اما متاسفانه عمده آثار آن اکنون به صورت گسترده در دسترس نیست و لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی دوباره آنها را احیا کند.
به گفته معاون فرهنگی و احتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال حاضر دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه صنعتی دزفول به نام دانشگاه جندی‌شاپور و دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز به نام دانشگاه پزشکی جندی‌شاپور نام‌گذاری شده‌اند.
دکترهاشمی در پایان به برگزاری جشنواره فارابی نیز اشاره کرد و گفت: مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور هفته گذشته برگزارشد و استادان برتر حوزه‌های علوم انسانی از کشورهای مختلف معرفی شدند و ازهم اکنون مقدمات برگزاری نهمین جشنواره آغاز شده و به زودی فراخوان آن از سوی دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی اعلام می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست