فناوری

۱۲۳۴۵۶ : پر استفاده ترین رمز عبور سال

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

با وجود هشدارهای متخصصان امنیت شبکه، باز هم میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان با انتخاب رمز های ساده و دم دستی، امنیت اطلاعات خود را به خطر می اندازند. اگر چه فهرست متداول‌ترین رمز عبورها طی سال‌های گذشته با اندک تغییراتی همراه بوده اما در عین حال در سال ۲۰۱۶ این «۱۲۳۴۵۶» بود که بار دیگر در جایگاه متداول‌ترین رمز عبور ایستاد. اسپلش­دیتا (Splashdata) شرکت امنیت فناوری اطلاعات در ژانویه هر سال متداول‌ترین رمزهای عبور سال را انتخاب می‌کند.  اعلام متداول ترین رمز عبور سال رویداد چندان هیجان انگیزی نیست زیرا که معمولا از  پیش مشخص است که این جایگاه به ۱۲۳۴۵۶ تعلق خواهد گرفت. شاید جالب‌تر از برنده رقابت متداول‌ترین رمز عبور، روش انتخاب آن باشد. البته اسپلش­دیتا تا کنون روند کار خود را افشا نکرده است و مشخص نیست که این شرکت چگونه به رمز عبور کاربران دسترسی پیدا می کند. اینک کیپر  Keeper شرکتی واقع در شیکاگو تحلیل تازه ای در مورد رمز عبور منتشر کرد. بررسی های شرکت کیپر هم تایید می کرد که متداول‌ترین رمز عبور سال ۱۲۳۴۵۶ بوده است. ظاهراً کیپر طی سال‌های گذشته همان رویکرد اسپلش­دیتا را در پیش گرفته است. تحلیل آن بر مبنای ۱۰ میلیون رمز عبور مربوط به سال ۲۰۱۶ است که افشاگران داده منتشر کرده‌اند. ۲۵ رمز عبور رایج در این بررسی به صورت زیر رده بندی شده اند:

 1. ۱۲۳۴۵۶
 2. ۱۲۳۴۵۶۷۸۹
 3. qwerty
 4. ۱۲۳۴۵۶۷۸
 5. ۱۱۱۱۱۱
 6. ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰
 7. ۱۲۳۴۵۶۷
 8. password
 9. ۱۲۳۱۲۳
 10. ۹۸۷۶۵۴۳۲۱
 11. qwertyuiop
 12. mynoob
 13. ۱۲۳۳۲۱
 14. ۶۶۶۶۶۶
 15. ۱۸atcskd2w
 16. ۷۷۷۷۷۷۷
 17. ۱q2w3e4r
 18. ۶۵۴۳۲۱
 19. ۵۵۵۵۵۵
 20. ۳rjsla7qe
 21. google
 22. ۱q2w3e4r5t
 23. ۱۲۳qwe
 24. zxcvbnm
 25. ۱q2w3e

در این لیست حداقل یک نکته مثبت وجود دار. اغلب رمز عبورهای این فهرست شامل یک یا چند کاراکتر غیر الفبایی است. این یک قدم خوب برای حفظ امنیت اطلاعات در شبکه به شمار می رود. عموما کاربران حرفه ای تمایل دارند حروف بزرگ و کاراکترهای خاص را وارد رمز عبور خود کنند. به گفته دارون گوچیون Darren Guccione مدیر عامل کیپر چند نکته دیگر هم قابل توجه است:

 • فهرست متداول‌ترین رمز عبورها طی سال‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است.
 • چهار رمز عبور از ده مورد اول و حتی هفت مورد از ۱۵ مورد اول شش حرفی یا کمتر هستند.
 • وجود رمز عبورهایی مانند ۱q2w3e4r5t یا ۱۲۳qwe حاکی از آن است که برخی کاربران تلاش می‌کنند از الگوهای غیرقابل پیش بینی برای حفظ امنیت رمز عبور خود استفاده کنند اما در بهترین حالت آن‌ها رمزهای ضعیفی هستند.

قطعاً راهی ساده برای عدم استفاده از این رمز عبورهای متداول وجود دارد: سامانه‌های فناوری اطلاعات باید تنها رمزهایی را بپذیرند که دست کم هشت کاراکتر داشته و شامل حروف بزرگ و نیز علائم خاص باشند.
شرکت کیپر در حال حاضر برای برخی رمزهای عبور مانند ۱۸atcskd2w و ۳rjs1la7qe هیچ توضیح قطعی مطرح نکرده است. به گفته دارون گوچیون، این رمز عبوررها توالی‌های عددی هستند که احتمالا روبات‌ها تولید کرده‌اند و از آنها هنگام ایجاد حساب‌های جعلی جهت ارسال هرزنامه و حملات هکری استفاده می‌شود. اگر گوچیون درست گفته باشد، ارائه دهندگان خدمات پست الکترونیک می‌توانند با نشان کردن این رمزهای تکراری و گزارش کردن خلاف‌کاران، به کاربران خود کمک کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست