برگزیده فضا و نجوم

دراگون با ۲۵۰۰ کیلوگرم محموله به فضا پرتاب شد

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

فضاپیمای باری دراگون روز یکشنبه یکم اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰ صبح (به وقت محلی) از پایگاه فضایی کندی در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. پرتابگر فالکون – ۹، این فضاپیما را از سکوی پرتاب شماره ۳۹A به فضا پرتاب کرد.
این همان سکویی است که ماموریت‌های تاریخی آپولو از آنجا به مقصد ماه آغاز می‌شد و بعدها محلی برای پرتاب شاتل‌های فضایی آمریکا بود.
پرواز روز یکشنبه دراگون، دهمین ماموریت آن به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی بود و حدود ۲۵۰۰ کیلوگرم محموله را به ایستگاه برد. دراگون در ابتدا قرار بود روز شنبه به فضا پرتاب شود؛ اما به دلیل بروز چند مشکل فنی در پرتابگر فالکون – ۹، این پرواز به تعویق افتاد.
پرتابگر ۶۵ متری فالکون – ۹، در این ماموریت برای سی‌امین بار به فضا پرتاب می‌شد. فالکون – ۹ با ۷۷۰ تن نیرو سکوی پرتاب ۳۹A را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کرد.

f9timeline_1

۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه پس از پرتاب، مرحله اول پرتابگر از آن جدا شد و مسیری بازگشت به زمین را پیش گرفت.
این مرحله به موتورهای فرودی مجهز است که به کمک آنها به طور سالم روی زمین می‌نشیند و برای ماموریت‌های آتی بازیابی می‌شود. این کار هزینه‌های پرتاب را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
مرحله اول پرتابگر فالکون – ۹، در کمتر از ۸ دقیقه پس از پرتاب، با موفقیت در ناحیه تعیین‌شده در زمین فرود آمد.
بلافاصله پس از جداشدن مرحله اول پرتابگر، مرحله دوم روشن می‌شود و فضاپیمای دراگون را ابتدا به ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین می‌برد. سپس مرحله دوم طی مانوری مداری، دراگون را در مداری به ارتفاع ۳۶۰ کیلومتری تزریق می‌کند و بعد از آن جدا می‌شود.
دراگون پس از آن صفحات خورشیدی خود را باز می‌کند و خود را برای عملیات رهگیری، ملاقات و الحاق به ایستگاه فضایی آماده می‌کند.
فضاپیمای دراگون به صورت کاملا خودکار خود را به نزدیکی ایستگاه می‌رساند و در فاصله چند متری آن قرار می‌گیرد. فضانوردان حاضر در ایستگاه به کمک بازوی روباتیک کانادا دراگون را به دام می‌اندازند و به یکی از درگاه‌های الحاق ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌کنند.

دراگون حامل چه تجهیزاتی است؟
فضاپیمای باری دراگون حامل حدود ۲۵۰۰ کیلوگرم محموله شامل آب، مواد غذایی، ابزارآلات و تجهیزات موردنیاز فضانوردان و نیز تعدادی نمونه آزمایشگاهی و دستگاه‌های علمی است.
یکی از محموله‌های مهم علمی دراگون، آزمایشگاه ساژی (SAGE) است. این آزمایشگاه به بدنه بیرونی ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود و به کمک تصویربردارهای پیشرفته فرابنفش و مرئی مقدار ازن، بخار آب و سایر گازهای معلق در جو زمین را با دقت بالایی اندازه‌گیری می‌کند.
همچنین دراگون آزمایشگاه دیگری را برای بررسی دقیق کاهش میزان تراکم عضلانی با خود حمل کرد. از طرفی در محموله دراگون نمونه‌هایی از پادتن‌های مختلف دیده می‌شود که قرار است فضانوردان شرایط رشد و روند تکثیرشان در فضا را بررسی کنند.

محموله دراگون در یک نگاه:

  • تجهیزات آزمایشگاهی (۷۳۲ کیلوگرم)
  • ابزارآلات (۳۸۲ کیلوگرم)
  • تجهیزات پشتیبانی خدمه (۲۹۶ کیلوگرم)
  • سخت‌افزارهای روسی (۲۲ کیلوگرم)
  • تجهیزات رایانه‌ای (۱۱ کیلوگرم)
  • تجهیزات راهپیمایی (۱۰ کیلوگرم)
  • ابزارهای علمی (۹۶۰ کیلوگرم)

۱۷۶۸۱۲۵۲۵۹۵_d619528b69_k

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست