فضا و نجوم

تغییر نام احتمالی نخستین ماموریت پرتابگر SLS به سرنان

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا پیشنهاد کردند نام نخستین ماموریت پرتابگر SLS، «سرنان» نامگذاری شود. یوجین سرنان فرمانده ماموریت آپولو – ۱۷ و آخرین مسافر ماه است. او ۲۷ دی سال جاری در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
پرتابگر SLS، نسل آینده پرتابگرهای فوق سنگین آمریکاست و قرار است از آن برای پرتاب فضاپیمای اوریون استفاده شود. طول این پرتابگر غول‌پیکر حدود ۱۰۰ متر است و می‌تواند محموله‌ای به وزن ۱۳۰ تن را به مدار پایین زمین (زیر ۲۰۰۰ کیلومتری) ببرد.
نخستین پرواز پرتابگر SLS احتمالا در اواخر پاییز ۱۳۹۷ انجام می‌شود. حال تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا پیشنهاد دادند که به افتخار آخرین مسافر ماه، این ماموریت «سرنان» نامگذاری شود. اگرچه گفته می‌شود این احتمال وجود دارد که نام اصلی پرتابگر SLS به سرنان تغییر کند. منتها این احتمال بسیار ضعیف است.

پرتابگر SLS

نمایی گرافیکی از پرتاب نخستین پرتابگر فضایی SLS

در حال حاضر نخستین ماموریت SLS، با نام EM-1 (ماموریت کاوشی – ۱) شناخته می‌شود. در صورتی که پیشنهاد نمایندگان کنگره به تصویب برسد نام این ماموریت به سرنان تغییر می‌کند. اگر هم پرتابگر SLS را به سرنان تغییر نام دهند، نخستین ماموریت آن «سرنان – ۱» نامگذاری می‌شود.
یوجین سرنان در ۲۳ اسفند ۱۳۲۳ متولد شد و پس از اتمام تحصیلات خود در نیروی هوایی آمریکا مشغول به کار شد. او در سال ۱۳۴۲ به جرگه فضانوردان ناسا پیوست.
سرنان در سال ۱۳۴۵ با فضاپیمای جمینی – ۹، برای نخستین بار به فضا سفر کرد. او سپس در بهار سال ۱۳۴۸ به همراه توماس استانفورد و جان یانگ با فضاپیمای آپولو – ۱۰، سفری به مدار ماه انجام داد.
یوجین سرنان این شانس را داشت تا برای ماموریت دیگری به ماه انتخاب شود. اما این بار نه به مقصد مدار ماه؛ بلکه او به عنوان فرمانده ماموریت آپولو – ۱۷ در سال ۱۳۵۱ روی ماه فرود آمد. او آخرین انسانی است که روی ماه پیاده‌روی کرده است. سرنان هنگام ترک ماه جمله‌ای به زبان آورد که اگرچه به اندازه جمله نیل آرمسترانگ (هنگام نخستین فرود روی ماه) معروف نشد، اما وعده‌ای به آیندگان بود؛ «دوباره برمی‌گردیم!» و شاید این وعده سرنان تا چند سال دیگر عملی شود.

یوجین سرنان

تصویری از راهپیمایی فضایی سرنان روی ماه در ماموریت آپولو – ۱۷

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست