برگزیده فناوری

ساختمان هایی که پرینت می شوند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چاپگر سه بعدی ، آینده ساختمان سازی در زمین و ماه
آژانس فضایی اروپا ESA قصد دارد در طرح های آینده خود با کمک چاپگرهای سه بعدی در ماه، ساختمان سازی کند. بر اساس گزارش های جدید منتشر شده از سوی آژانس فضایی اروپا ، دانشمندان در حال کار کردن بر روی پروژه هایی هستند که با استفاده از چاپگر های سه بعدی اجزای ساختمانی را با استفاده از مصالح موجود در خود ماه بسازند. ایده اصلی این پروژه این است  که مصالح مورد نیاز برای ساخت بناهای احتمالی در ماه از ماده موجود در خود ماه یعنی از خاک ماه یا همان سنگ‌پوشه regolith تامین شود و نه از طریق انتقال مصالح از زمین. به گفته اسکات هاولند Scott Hovland از آژانس فضایی اروپا با این طرح ، امکان مسکونی سازی ماه و ساخت بناهای مسکونی در آن را به صورت چشمگیری آسان می کند. چاپگرها یا همان پرینتر های غول پیکر قادر خواهند بود قطعات ساختمانی را با سرعت بین ۲ تا ۳.۵ متر بر ساعت تولید کنند و بر این اساس طی یک هفته ، یک ساختمان کامل ایجاد کنند.
البته مشکلاتی بر سر راه این طرح وجود دارد و یکی از آنها این است که این پرینتر ها در دمای معمولی کار می کنند و از این رو  استفاده از آن در سطح ماه که دمای روز و شب در آن اختلاف بسیار شدیدی دارد به این سادگی ها هم نیست. (دمای سطح ماه از حدود ۱۳۰ درجه بالای صفر در روز تا حدود منفی ۱۶۰ درجه زیر صفردر شب تغییر می کند). لیکن زمین به عنوان آزمایشگاهی برای محک زدن ساختمان سازی با پرینتر های سه بعدی فرصت خوبی را در اختیار ما گذاشته است. روی زمین می توان کارآمدی این روش را آزمود و آن را روز به روز بهتر و کارآمدتر کرد. بنای ساختمان به کمک پرینتر سه بعدی حتی هم اکنون نیز در جهان در حال انجام است. در چین یک ویلای لوکس به همین روش ساخته شده است. همین سال گذشته تمام اجزای یک ساختمان اداری در دبی با یک چاپگر سه بعدی پرینت و سر هم بندی شد.

۳ddruck07g

ساختمانی اداری در دبی که اجزای آن تماما با چاپگر سه بعدی ساخته شده است

ساخت و ساز سریع‌ تر و ارزان تر
بنای اداری در دبی که در سال ۲۰۱۶ بهره برداری شد ، ساختمانی بود با متراژ ۲۵۰ متر مربع که در کمتر از ۳ هفته با یک پرینتر سه بعدی حاضر شد.  پرینتری با ۶ متر ارتفاع و ۳۶ متر طول و ۱۲ متر عرض، تمام ساختمان را پرینت کرد و تنها ۷ نفر کارگر برای سر هم بندی قطعات در محل حاضر شدند. این اعداد و ارقام به وضوح نشان می دهند که بنای ساختمان ها با این تکنولوژی نوین تا به چه میزان باعث صرفه جویی در وقت و هزینه نیروی کار می شود. مزیت دیگر این است که در بهره گیری از مواد اولیه ای مانند سنگ و چوب و غیره همواره ضایعات فراوان تولید می شود اما در روش پرینت سه بعدی مصالح ، صرفا آن ماده اصلی بنای ساختمان که مورد نیاز است به کار برده می شود و ضایعاتی هم در کار نیست. چنین روشی می تواند به خصوص برای کشورهای در حال توسعه مقرون به صرفه و جذاب باشد. بنای ساختمان هایی با سرعت زیاد و قیمت مناسب مزیتی است که این کشورها نمی توانند از آن صرف نظر کنند. حال باید منتظر ماند و دید آژانس فضایی اروپا ESA چگونه می تواند با  بهره گیری از این تکنولوژی، ایده ساخت محل سکونت فضانوردان در ماه را محقق کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست