آخرین اخبار

دانشگاه و دانش آفرینی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دکتر اسفندیار اختیاری گفت: در بسیاری از رشته ها به ویژه رشته های فنی و مهندسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، انتظار داریم فارغ التحصیل در شرکتی دانش بنیان فعال باشد تا تکنولوژی های لازم را در اختیار جامعه قرار دهد. حسن انجام این کار آن است که درآمدی کسب می شود و آنها می توانند در این راه کارآفرینی ایجاد کنند. بنابراین جنسی از دانشگاه ها باید دانش آفرین باشند.
برنامه “مناظره ” رادیو گفت و گو با موضوع (تحصیلات تکمیلی؛ مدرک گرا یا مهارت گرا ) با حضور دکتر محسن کلانتر، معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت و استاد تمام رشته برق قدرت، دکتر کمال متاجی، رئیس دانشگاه هنر و معماری کمال الملک و دکترای تخصصی الهیات و دکتر اسفندیار اختیاری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.
دکتر محسن کلانتر در آغاز در خصوص مدرک گرا یا مهارت گرا بودن تحصیلات تکمیلی بیان داشت: نه تنها در تحصیلات تکمیلی بلکه در دوران پایه نیز معتقدیم، دانشجویانی تربیت شوند که سریع بتوانند جذب بازار کار شوند یا به عبارت دیگر دانشجویانی تربیت شوند که از اندوخته های خودشان بتوانند ثروتی را بیاموزند که آن ثروت را در راستای تحقیقات بعدی هزینه کنند.
وی اضافه کرد: مهارت گرایی که منجر به کارآفرینی می شود، اعتقاد اساتید در خصوص تحصیلات دانشگاهی است. البته در قالب کارشناسی ارشد، بعضی از زمینه ها در فضای تئوری محض قرار می گیرد مانند زمینه های مرتبط با علوم پایه اما در زمینه مهندسی، فارغ التحصیلان مان باید به راحتی بتوانند از اندوخته های خودشان در جهت کارآفرینی استفاده کنند.
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به دوره تحصیلات تکمیلی اظهار داشت: آنچه که در این دوره اهمیت دارد این است که شرایط برای دانشجو در این دانشگاه ایجاد شود تا بتواند دانشجو را تمام وقت به دانشگاه بکشاند. در دانشگاه علم و صنعت خیلی خوب توانسته ایم این کار را انجام دهیم. اساتید به گونه ای با دانشجویان کار می کنند که هم دانشجو بتواند از تجربه استاد استفاده کند و هم اینکه استاد نیز نیاز به بازو و نیروی تحقیقاتی دارد تا بتواند پروژه هایی که در ذهن دارد را عملی سازد.
استاد تمام رشته برق قدرت خاطرنشان ساخت: البته متاسفانه ممکن است در دانشگاه مواردی نیز باشد که دانشجو فقط برای روزمرگی به دانشگاه مراجعه می کند و در نهایت منجر به یک مدرک می شود که طبیعتا نمی تواند استفاده لازم را از آن مدرک کند.
در ادامه دکتر اسفندیار اختیاری گفت: در خصوص مدرگ کرایی یا مهارت گرایی هر دانشگاه، باید دید ماموریت هر دانشگاه چیست. اگر یک ماموریت خاصی به اسم مهارت آفرینی یا کارآفرینی به یک دانشگاه بدهیم، آن دانشگاه نیز باید در همان چارچوب حرکت کند. اگر به یک دانشگاه و رشته مباحث دانشی را واگذاریم، انتظار داریم دانش بنیان کار کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در بسیاری از رشته ها به ویژه رشته های فنی و مهندسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، انتظار داریم کسی که فارغ التحصیل می شود در شرکتی دانش بنیان فعال باشد تا تکنولوژی های لازم را در اختیار جامعه قرار دهد.
وی افزود: حسن انجام این کار آن است که یک درآمدی کسب می شود و آنها نیز می توانند در این راه کارآفرینی نیز ایجاد کنند. بنابراین یک جنس از دانشگاه ها باید دانش آفرین باشند.
در ادامه دکتر کمال متاجی با بیان اینکه همه آحاد علمی معتقد هستند تحصیلات تکمیلی باید مهارت گرا باشد، عنوان داشت: مسئله مهم این است که مهارت را در چه چیزی باید ببینیم. در نظام آموزش عالی که فاصله بین تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ۳۵ روز است، به سمت مهارتی نمی توان رفت.
این دکترای تخصصی الهیات ادامه داد: دانشجوی ارشد تنها یک روز در هفته سر کلاس می رود که عموما آخر هفته است و مجموع روزهایی که در کلاس ارشد حضور دارد، ۳۵ روز است. در این ۳۵ روز چه مهارتی را می توان به دانشجو یاد داد؟
رئیس دانشگاه هنر و معماری کمال الملک با اشاره به وجود دو هزار و ۶۰۰ مجموعه آموزش عالی در کشور عنوان داشت: حقیقت این است که این مجموعه ها در حال سپری کردن یک سیر تقریبا یکسان هستند در حالی که هر کدام باید کارکرد و ویژگی خاص خودشان را داشته باشند.
فایل صوتی برنامه “مناظره” از سایت شبکه قابل دریافت است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست