برگزیده فضا و نجوم

پرواز مجازی بر فراز مریخ

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

اگر فیلم مریخی The Martian به کارگردانی ریدلی اسکات محصول سال ۲۰۱۵ را دیده باشید بعید است مارک واتنی را نشناسید. مارک واتنی Mark Watney شخصیت داستانی در کتاب علمی تخیلی اندی وایر Andy Weir، (کتابی که بعدها توسط ریدلی اسکات به فیلم در آمد) فضانوردی است که در جریان ماموریت خود در مریخ گرفتار می شود و مجبور است تا زمان رسیدن سایر فضانوردان برای نجات،  برای بقا و زنده ماندن خود تلاش کند. هرچند تصویر سازی های فیلم از مریخ فوق العاده بود اما اگر بخواهیم بدانیم آنچه که در فیلم نمایش داده شده تا به چه میزان به واقعیت نزدیک است بد نیست نگاهی به ویدیوی منتشر شده مرکز هوافضای آلمان DLR بیندازیم. تصویر شبیه سازی از پرواز بر فراز رودخانه ای خشک به نام ماورس والیس Mawrth Vallis . رودخانه ای به طول ۶۰۰ و عمق  ۲ کیلومتر  واقع در سیاره همجوار ما یعنی مریخ.  در ویدیوی منتشر شده همه چیز درست شبیه به فیلم مریخی است. مریخ همواره در آسمان شب چه با چشم غیرمسلح و چه با تلسکوپ به رنگ مایل به سرخ دیده می شود. در عکس رنگی که وایکینگ ۲ از سطح صخره ای و سنگلاخ در مریخ گرفته بود نیز می شد این رنگ قهوه ای مایل به قرمز را دید. رنگی که به گفته پژوهشگران ناشی از وجود اکسیدهای آهن در خاک  و همچنین غبارهای معلق در جو مریخ است. تجزیه خاک مریخ که توسط وایکینگ ۱ و ۲ صورت گرفت نشان می‌داد که اکسید سیلیسیم  و اکسید آهن و اکسید آلومینیوم و اکسید عناصر دیگری نظیر منیزیم و گوگرد و کلسیم و تیتانیم نیز در خاک این سیاره سرخ اسرار آمیز وجود دارد.
در فیلم مریخی آنچه که در ابتدای فیلم، ماموریت فضانوردان را به مخاطره انداخت و آنها را مجبور به ترک این سیاره کرد بادهای شدیدی بود که دکل های بلند را انداخت و سیستم های ارتباطی را با مشکل مواجه کرد. این  پدیده کاملا واقعی است و در مریخ واقعا بادهایی با سرعت زیاد گاهی بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می وزد و موجب می شود غبارها تا ارتباط ۴۰ کیلومتری معلق بمانند. به گفته پژوهشگران علت ایجاد این بادها غالبا اختلاف دما همراه با اختلاف فشار است و از آنجایی که چگالی جو مریخ تنها یک صدم چگالی جو زمین است باد نمی تواند جز ذرات غبار چیز دیگری را به حرکت درآورد.
اما برگردیم به ماورس والیس یعنی قدیمی ترین دره موجود در سیاره سرخ .  دوربین HRSC مرکز هوافضای آلمان (این اسم برگرفته از حروف اول کلمات High Resolution Stereo Camera است) در جریان ماموریت مارس اکسپرس Mars Express ، پیش تر تصاویری از آن تهیه کرده بود. ماموریت اکتشاف فضایی مارس اکسپرس که توسط آژانس فضایی اروپا (ESAA) انجام گرفته بود  عکس هایی به زمین مخابره کرد که اینک دانشمندان دانشگاه FU برلین، یک شبیه سازی کامپیوتری از آن را بر مبنای مدلسازی دیجیتالی و محاسبات مرکز تحقیقات سیارات سازمان هوافضای آلمان DLR منتشر کرده اند . تصاویر ویدیویی شبیه سازی شده که ما را به صورت مجازی به همان سفری می برد که اگر مارک واتنی فیلم مریخی یک شخصیت واقعی بود شبیه آن را تجربه می کرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست