آخرین اخبار

گفتمان علم باید گفتمان قالب بر دانشگاه و جامعه باشد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

علی اصغر هدایتی با اظهار به اینکه معتقد هستیم که گفتمان علم باید گفتمان قالب بر دانشگاه و جامعه باشد، گفت: باید فرهنگ دانشگاهی صحیحی را تدوین کنیم و بتوانیم گفتمان علم را در فضای کشور و نهاد علم قالب کنیم بر همین اساس ما بحث فرهنگ دانشگاهی را دنبال می کنیم.
برنامه “صبح و گفت وگو” رادیو گفت و گو، با موضوع (همایش ملی فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور) با حضور علی اصغر هدایتی، مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی روی آنتن رفت.
علی اصغر هدایتی با اشاره به ماموریت های جدید فرهنگی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی واگذار شده است، گفت: ابلاغیه ای را شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیماه سال گذشته برای جهاد دانشگاهی داشته اند که در آنجا هفت ماموریت جدید برای جهاد دانشگاهی ترسیم شده است. سه ماموریت، ذیل این ماموریت های هفتگانه در حوزه فرهنگی تعریف شده که عبارت است از ارتقای فرهنگ کارآفرینی و روحیه خودباوری و ترویج الگوی موفق و گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی، نهادینه شدن گفتمان علم در دانشگاه ها در راستای نیل به تمدن نوین اسلامی و ماموریت سوم ارتقای کرسی های نظریه پردازی و نقد و مناظره است.
وی در خصوص دلیل نام گذاری این همایش گفت: علت اینکه ما این عنوان را برای همایش امروز که در دانشگاه تهران از ساعت ۸:۳۰ صبح شروع شده، انتخاب کردیم، این است که فرهنگ دانشگاهی یک ضلعی از این بحث است و ضلع دوم نهادینه شدن گفتمان علم در دانشگاه ها و ضلع سوم این همایش نقشه جامع علمی کشور است.
وی در ادامه با بیان اینکه نهادینه شدن گفتمان علم، دقیقا یکی از ماموریت های ابلاغی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی است، گفت: از طرفی ما عنوان فرهنگ دانشگاهی را به عنوان مهمترین اولویت دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی در سال های پیش رو انتخاب کردیم ، چرا که معتقدیم دانشگاه نهاد تولید علم، ارزیابی و انتقال فرهنگ است و دانشجو به عنوان قلب دانشگاه از عناصر کلیدی این فرآیند است.
مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه دانشگاه مهمترین نهاد تاثیرگذار در فرهنگ جامعه است، ابراز داشت: مقام معظم رهبری بر حساسیتی که در خصوص حوزه فرهنگ است بارها تاکید فرمودند و معظم له اهتمامی برای مباحث فرهنگی در کشور دارند و دانشگاه هم نقش راهبردی در تحولات جامعه دارد، بنابراین فرهنگ دانشگاهی در پیوند وسیع با توسعه پایدار کشور است و از زمینه های اصلی رشد دانش در هر جامعه است. چون فرهنگ ظرف توسعه کشور است.
وی با اظهار به اینکه معتقد هستیم که گفتمان علم باید گفتمان قالب بر دانشگاه و جامعه باشد، متذکر شد: الان با یکسری از کج کارکردی و منفعت کارکردی در نهاد دانشگاه مواجه هستیم مثلا یکی از مقولاتی که امروز در میان جامعه علمی و مسئولان کشور دغدغه ایجاد کرده، بحث تقلبات و فساد علمی است. یا بحث اخلاق در علم بسیار مهم است. نهاد علم و نظام علمی کشور به اراده یک نظام مقدس است و باید استقلال این نظام به رسمیت شناخته شود و حرمت این نظام پاس داشته شود.
هدایتی در خصوص عواملی که در بدکارکردی در دانشگاه موثر هستند، عنوان کرد: البته دانشگاه دچار یکسری بدکارکردی هایی است که بخشی از آن ناشی از خود عملکرد نهاد علم است و بخشی هم به خاطر مشکلاتی است که از بیرون به نهاد علم وارد شده است بنابراین اگر ما فرهنگ دانشگاهی صحیحی را تدوین کنیم همه این مسایل می تواند در آنجا مورد بحث قرار بگیرد و اینکه بتوانیم گفتمان علم را در فضای کشور و نهاد علم قالب کنیم بر همین اساس ما بحث فرهنگ دانشگاهی را دنبال می کنیم.
وی با اشاره به همایش ملی فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور بیان داشت: در همایش امروز هم چهار پنل در این ارتباط به صورت تخصصی چیدمان کرده ایم، پنل اول با عنوان فرهنگ دانشگاهی و محیط نهاد علم، پنل دوم با عنوان فرهنگ دانشگاهی در بستر تجربه، پنل سوم با عنوان فساد علمی و پنل چهارم با عنوان چالش های فرهنگ دانشگاهی در ایران است.
فایل صوتی برنامه “صبح و گفت وگو” از سایت شبکه قابل دریافت است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست