آخرین اخبار

توسعه همکاری های دارویی ایران و کوبا

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه ثبت و توسعه دارویی و بیوتکنولوژی با کوبا خبر داد.
دکتر رسول دیناروند که وزیر بهداشت کشورمان را در سفر به کوبا همراهی می کند در بدو ورود به هاوانا ضمن اعلام این خبر گفت: ارتباط فناوری ایران و کوبا به حدود ۲۰ سال پیش برمی گردد که در آن زمان با توجه به بیوتکنولوژی قوی کوبا قراردادی بین انستیتو پاستور ایران و موسسه ای در کوبا درخصوص انتقال تکنولوژی واکسن هپاتیت B بسته شد.
رئیس سازمان غذاو دارو افزود: در پی امضای این قرارداد خط تولید واکسن هپاتیت B با کمک کوبا در ایران راه اندازی شد و در حال حاضر نیز تولید این واکسن ادامه دارد.
دکتر دیناروند در ادامه گفت: البته مهمترین بخش این قرارداد، آموزش صدها نفر از محققان جوان ما بود که در حال حاضر بعضی از این افراد در شرکت های بیوتکنولوژی در بخش خصوصی مشغول به کار هستند و می توان گفت عملا زیر ساخت بیوتکنولوژی ما با این قرارداد در۲۰ سال گذشته و با امضای این قرارداد با کوبا ساخته شد.
وی با بیان این که ریاست کمیسیون مشترک دو کشور را از ایران وزیر بهداشت کشورمان و از کوبا وزیر اقتصادشان عهده دار است، گفت: هیات کوبایی چند ماه گذشته دیداری از ایران داشتند و این سفر نیز دومین جلسه با این کشور است.
معاون وزیر بهداشت از امضای تفاهم نامه های همکاریهای دو کشور علاوه بر حوزه بهداشت در زمینه کشاورزی و فنآوری خبر داد.
دکتر دیناروند افزود: در حوزه بهداشت، انستیتو پاستور ایران با موسسه بیوتکنولوژی کوبایی تفاهم نامه های همکاری امضا خواهند کرد. همچنین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نیز در زمینه ثبت و توسعه همکاری های دارویی و بیوتکنولوژی با بخش بیوتکنولوژی و دارویی کوبا که دولتی هستند نیز قراردادی امضا می کند.
رئیس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: امیدواریم به رغم فاصله طولانی دو کشور، با توجه به سوابق همکاری های دیرین ایران و کوبا در عرصه سیاسی و بین المللی ، بتوانیم تفاهم نامه هایی را که در پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کوبا امضاء خواهد شد اجرایی نماییم و در حوزه هایی که هر یک پیشرفت داریم مکمل هم بوده و به یکدیگر کمک نماییم.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست