آخرین اخبار

اجرای ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی با دانشگاه های معتبر دنیا

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی که امروز در هتل المپیک برگزار شد با اشاره به تقدیر از برگزیدگان شایسته این دوره اعم از پژوهشگران و نوآوران داخلی و خارجی گفت: در شش سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و بخشی از بدنه وزارت علوم این ماموریت را برای خود تعریف کرد من به عنوان مسئول وزارت فرهنگ و آموزش عالی بودم و الان نیز مفتخرم که به جشن سی امین سال برگزاری این جشنواره رسیده ایم.
وی اضافه کرد: در رقابت‌های علمی به ویژه در شورای بین‌المللی خوارزمی که طی ۳۰ سال است برگزار می‌شود نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش از این جشنواره معرفی و شناسایی شدند که این نشان می‌دهد چه سرمایه‌های علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌های دقیق این زنجیره دانش را تقویت کنیم.
فرهادی با اشاره به افزایش تعاملات بین المللی گفت: افزایش تعاملات علمی و بین المللی یکی از ثمرات این رقابت‌هاست و سبب ارتقا و اعتبار جایگاه علمی ایران می‌شود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است همچنین ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه بندی جهان در فهرست دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز در زمره دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص رشد علمی نیز بیان داشت: در حال حاضر که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر ۶ درصد گزارش شده این میزان برای کشور ما ۱۷٫۵ درصد اعلام شده است.
وی با اشاره به آمار شرکت های دانش بنیان گفت: در حال حاضر ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از صد میلیون صادرات توسط این شرکت ها صورت گرفته است.
فرهادی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد ۵ درصدی داشته است از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۸ رتبه افزایش یافته است.

منبع: فارس

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست