آخرین اخبار

اولویت های آمایش آموزش عالی اعلام شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر درحاشیه نشست منطقه‌ای دانشگاه‌های منطقه ۶ در دانشگاه اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت : در طرح آمایش آموزش عالی که در اسفند ۹۴ به تصویب شورای عالی فرهنگی رسید، مواردی از قبیل منطقه‌ای کردن تحصیلات آموزشی، مدیریت منطقه‌ای، ماموریت‌گرایی، ارتقای کیفیت، ایجاد نظام یکپارچه مهارت‌های آموزش، ایجاد نظام سنخیت و پذیرش ساماندهی مراکز آموزشی و تحصیل و ایجاد رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل مطرح شده که هم اکنون در مراکز آموزش عالی سراسر کشور در حال انجام است .
دکتر شریعتی‌نیاسرگفت: زمانی که امام خمینی از ۲۲ بهمن به عنوان یوم‌الله نام می‌برند، بی‌حکمت نیست و این نام‌‎گذاری به واسطه ارزش این روز است و یک مبدأ ارزشمند و مهم در تاریخ نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم که پیش و پس از این تاریخ چه توفیقاتی را کسب کرده و چگونه یک مبدأ تاریخی را پشت سر گذاشتیم.
معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب گام‌های بلندی در تحصیلات عالی داشته‌ایم و امروز در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن در حوزه‌های آموزش نیروهای متخصص داریم و امروز زمانی نیست که جوانان‌مان را تشویق به تحصیل در خارج کنیم زیرا پتانسیل‌های موجود در کشور بالا است.
وی تصریح کرد: امروز در نشست منطقه‌ای دانشگاه‌های منطقه ۶ حضور پیدا کردیم که شامل دانشگاه‌های استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری است و هدف اصلی این نشست شنیدن مشکلات دانشگاه‌های این منطقه و هدف دوم نیز این بود که سیاست‌های آموزش عالی را برای مدیران منطقه ۶ به تصویر بکشیم و هدف سوم نیز ابهام‌زدایی از برخی از مشکلاتی بود که از لحاظ قانونی مسئولان دانشگاهی با آن درگیر بودند.
دکترشریعتی‌نیاسر عنوان کرد: به لحاظ آماری منطقه ۶ هم به جهت هیئت علمی و هم به جهت بدنه دانشگاهی جایگاه ویژه‌ای دارد و این منطقه به لحاظ هیئت علمی در رتبه سوم قرار دارد و به لحاظ جمعیت دانشجویی نیز در مرتبه پنجم کشور قرار دارد و در بین ۱۰ منطقه این رتبه‌ را کسب کرده است.
وی خاطر نشان کرد: آموزش عالی شامل ۱۰ منطقه است و منطقه ۶ به لحاظ هیئت علمی ۹ هزار نفر جمعیت دارد که شامل ۱۱ درصد از جمعیت هیئت علمی کشور است وهمچنین این منطقه ۴۳۰ هزار دانشجو دارد که ۹٫۸ درصد دانشجویان کشور را شامل می شود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد: آمار دانشجویان در منطقه ۶ به تفکیک استانی بدین گونه است که ۷۰ درصد دانشجویان در استان اصفهان، ۱۹ درصد در استان یزد و ۱۱ درصد در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته اند.
وی مطرح کرد: از لحاظ تعداد دانشجویان دکتری تخصصی نیز این منطقه از میانگین کشوری بالاتر است و در حالی که میانگین کشوری ۱٫۹۶ درصد است، در منطقه ۶ این آمار حدود ۳ درصد است و در این منطقه حدود ۲۳ درصد در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر متذکر شد: در منطقه ۶ بالغ بر ۱۷ درصد جمعیت هیئت علمی دانشیار به بالا هستند و نزدیک به ۴۰ درصد دانشجویان این منطقه در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند که از این آمار نزدیک به ۷۶ درصد در حوزه علوم انسانی و فنی و مهندسی مشغول به تحصیل هستند.
وی با بیان اینکه در کل کشور تنها حدود ۳٫۵ درصد از جمعیت دانشجویان در رشته پزشکی در حال تحصیل هستند، ادامه داد: به لحاظ تعداد دانشجو نسبت به سال ۵۷ تا به امروز تقریباً ۲۵ برابر افزایش داشته‌ایم که از میانگین جهانی در همین بازه زمانی ۵ برابر بیشتر است.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اذعان کرد: جمعیت دانشجویان در سال ۵۷ حدود ۱۷۵ هزار نفر در کل کشور بوده است اما این آمار در حال حضور ۴ میلیون ۳۵۰ هزار نفر است که حدود ۲۵ برابر افزایش یافته است؛ هم‌چنین در سال ۵۷ تنها ۷۲۳۰ نفر هیئت علمی داشتیم اما امروز بالغ بر ۸۰ هزار نفر عضو هیئت علمی داریم که ۱۱ برابر شده است.
وی در ادامه افزود: در سال ۵۷ تعداد مراکز آموزشی عالی ۲۳۲ مرکز بود اما امروز ۲۸۰۰ مرکز آموزش علمی داریم که تقریباً این آمار ۱۲ برابر شده است؛ دکترای تخصصی نیز در ابتدای انقلاب در ایران وجود نداشت اما امروز تقریباً در همه رشته‌های مطرح دنیا دکترای تخصصی داریم.
دکترشریعتی‌‌نیاسر عنوان کرد: رشد بسیاری فزآیندی در همه بخش‌ها داشتیم که از میانگین جهانی هم بالاتر رفته است؛ همچنین در اوایل انقلاب درصد دختران در نظام آموزشی بسیار پائین بوده است اما امروز بالغ بر ۵۵ درصد از دانشجویان دختر هستند که این توجه نظام به گستره نظام عالی در همه بخش‌های علمی بوده است.
وی در ادامه به ارائه آماری از ابتدای سال ۹۲ تا اکنون پرداخت و گفت: جمعیت دانشجویی در این مدت ۷ درصد کاهش پیدا کرده است که طبیعی است و این به واسطه کاهش جمعیت کشور و کاهش جمعیت جوانان کشور بوده است؛ در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال ۹۲ حدود ۲۵ درصد رشد داشتیم و در دکترای تخصصی نیز نزدیک به ۴۰ درصد رشد بوده که این آمار مربوط به جمعیت دانشجویی است و در بخش تحصیلات تکمیلی نیز نسبت به سال ۹۲ نزدیک به ۳۷ درصد رشد داشتیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه روند هدفمندی را در این وزارتخانه دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: در مدت مذکور ۱۲ درصد در هیئت علمی رشد داشتیم و به دنبال این هستیم که رشد کمی و کیفی مراکز دانشگاهی و رشته‌ها را به صورت هدفمند دنبال کنیم.
وی بیان کرد: در راستای موارد مطرح شد تقریباً ۶۰ درصد مقابل رشد بی‌رویه رشته‌ها را گرفتیم که این همه در جهت هدفمند کردن رشته‌هاست.
وی عنوان کرد: همچنین در قالب کیفیت نیز منشور کیفیت در حال نهایی شدن است و بخش دیگری در آمایش ساماندهی مؤسسات است که بیشتر، مؤسسات کم برخوردار مطرح هستند که مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند؛ از همین رو قرار شد این موسسات در تعامل با دانشگاه‌های برخوردار که دانشگاه‌های معین نامیده می‌شوند، از امکانات آن‌ها استفاده کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر مطرح کرد: تحقق کامل آمایش ملی آموزش عالی زمان بر است؛ سامانه‌ای در آموزش عالی ایجاد شده است که سامانه یکپارچه آماری که بخش آموزش آن تکمیل شده و اطلاعات زیادی در آن بارگزاری شده است و بزرگ‌ترین حسن آن تمرکز آمار است که سطح دسترسی‌های مختلفی به این سامانه برای دانشگاه‌های کشور ایجاد شده و حدود ۱۸ هزار رمز عبور برای مراکز مختلف تاکنون ایجاد شده است.
وی افزود: اصلاح برنامه‌های درسی بیش از ۹۰ درصد سیستم آموزشی کشور که بیش از ۱۰ سال قدمت داشته‌اند نیز صورت گرفته است؛ در کشور بالغ بر ۲۲۰۰ برنامه درسی رشته مقطع مختلف داریم که حدود ۶۰۰ برنامه بیش از ۱۰ سال قدمت داشتند و برخی از آن‌ها حتی قدمت ۳۰ ساله داشته‌اند که بیشتر آن‌ها به روز شده و با رویکرد جدید به روزرسانی، کاربردی و کارکردی شده‌اند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه طبق قانون جدید برنامه‌های درسی ۵ سال یک بار باید بررسی شوند، تصریح کرد: این موضوع مورد توجه قرار گرفت تا از این به بعد شاهد گذشتن زمان زیادی از برنامه‌های درسی نباشیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: در استان‌هایی مثل اصفهان، یزد و شیراز باید به معماری و هنر توجه بیشتر داشته باشیم و اکنون فارغ‌التحصیلان در رشته هنر بسیار کم هستند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست