اخبار ایران و جهان کاشی گزارش

رویارویی “خطرناک” ترامپ با دانشمندان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شاید هیچ رییس جمهوری در ایالات متحده مانند ترامپ اینگونه آشکارا ضد علم نبوده است. نه تنها شخص دونالد ترامپ بلکه تیم همراه او از بیان علنی دیدگاه های غیر علمی خود ابا ندارند. از زیست شناسی گرفته تا پزشکی و محیط زیست مساله بر سر این است که ترامپ نه تنها تجربه ای در سیاست نداشته بلکه از علم و محتوای علم نیز به کلی بی اطلاع است. در مصاف با سیاست های ضدعلمی ترامپ ، قدرت علم و رسانه را نمی توان نادیده گرفت. دانشمندان و روزنامه نگاران در سراسر دنیا خواه ناخواه در برابر ترامپ تسلیم نمی شوند. تجربه چند روز اول ریاست جمهوری ترامپ هم به خوبی نشان داد که دانشمندان هرگز در مصاف با وی عقب نشینی نمی کنند. جدیدترین مورد از طرح های بحث برانگیز ترامپ ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور به خاک آمریکا است. طرحی که دانشمندان و متخصصان ایرانی ساکن ایالات متحده را نیز شامل می شود. طرح ترامپ که در پوشش حفظ امنیت آمریکا لازم الاجرا شده حتی پزشکان و مهندسان و فیزیک دانان و ریاضی دانان شهروند این هفت کشور را نیز شامل می شود و در همین مدت اندک با اعتراضات فراوان روبرو شده است. شبکه دانشمندان جهان که مهمترین شاخصه آن بین المللی بودن و تبادل دانش است اینک با یک بحران جدی مواجه شده است. تعداد بسیار زیادی از دانشجویان دانشگاه بزرگ و مشهور ام.آی.تی MIT ماساچوست را خارجیان تشکیل می دهند. این دانشگاه ، ساعاتی پس از فرمان ترامپ مبنی  بر ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور ، با ارسال ایمیلی از همکاران غیرآمریکایی خود خواست که در صورت امکان از سفر به خارج از کشور تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.
رویارویی دانشمندان در برابر سیاست های ضدعلمی ترامپ تنها به ارسال نامه و امضای بیانیه ها خلاصه نمی شود و حتی فراخوان برای تظاهرات و مقابله مدنی را نیز در بر می گیرد. فراخوان جدیدی با عنوان Science March شروع حرکتی تازه علیه ترامپ است. تا کنون صدهاهزار نفر در فیس بوک از این جنبش علیه ترامپ حمایت کرده اند.  هزاران نفر از اساتید دانشگاه های بزرگ و معتبر جهان نیز با امضای پتیشن های علیه ترامپ به این جریان اعتراضی پیوسته اند. پتیشن اعتراضی قاطعی که در آن امضای بیش از ۱۵ هزار عضو هیات علمی و بیش از ۱۰۰ برنده جایزه نوبل دیده می شود. در این بیانیه ها این تبعیض با عنوان خودتخریبی آمریکا نکوهش شده است. اتحادیه انجمن های دانشگاه های آمریکا AAU با انتشار بیانیه ای این محدودیت اعمال شده دولت ترامپ که دامان دانشمندان و پژوهشگران خارجی شاغل در آمریکا را نیز می گیرد به شدت محکوم کرد. یکی از مشهورترین انجمن های علمی ایالات متحده به نام AAAS * نیز در بیانیه ای به ضررهای کلان آمریکا از ممنوعیت ورود دانشمندان و پژوهشگران خارجی خبر داده و در این خصوص به شدت به ترامپ هشدار داده است.

ترامپ و دانشمندان

در کنار نشریه مشهور و معتبر ساینس، نشریه معتبر بین المللی دیگر یعنی نیچر Nature نیز از یک شوک فراگیر در جامعه علمی بین المللی نگران است. ۲۰ دانشمند مورد پرسش که با گرین کارت در آمریکا به سر می برند از این طرح ترامپ آسیب می بینند و به خطر می افتند. یک دانشجوی سوری تبار در مقطع دکترا می گوید: اگر بی تفاوتی اجتماعی بر فضا حاکم شود به زودی همه چیز می تواند در تاریکی مطلق فرو رود.  یورگ هاکر Jörg Hacker رییس آکادمی ملی لووپولدینا در آلمان می گوید: ما با همکاران آمریکایی خود هم عقیده هستیم و تمام قد علیه طرح ترامپ ایستاده ایم. بین المللی بودن و بی مرز بودن علم اینک به خطر افتاده است. چنین طرحی نمی تواند دوام داشته باشد. یک  دانشمند ایرانی به نام س. اصغری پژوهشگر دوره پستداک در زمینه بیماری های عفونی که آخر هفته از سوییس برای موقعیت کاری جدید راهی بوستون آمریکا بوده است در فرودگاه فرانکفورت آلمان از ادامه سفر منع شده است. او با دریافت ویزای آمریکا هم شغل و هم خانه خود در سوییس را تحویل داده و اینک از اینجا مانده و از آنجا رانده شده است. او در حساب توییتر خود با طعنه می نویسد: “حالا امنیت تان برقرار شد؟” شبکه آزادی علم  Freedom of Science Network در توییتر در حساب کاربری @FreeSciNet فعال شده و به کسانی مانند این دانشمند ایرانی که از طرح ترامپ آسیب جدی دیده اند یاری می رساند.
در همین کشاکش ۱۶۴ دانشگاه و موسسه آموزش عالی برجسته در آمریکا نامه ای سرگشاده خطاب به ترامپ منتشر کردند و در مورد پیامدهای منفی قدام اخیر او بر “ظرفیت علمی و مهندسی” ایالات متحده آمریکا هشدار دادند. در این نامه سرگشاده آمده که این دستور اجرایی، انگیزه بسیاری از بهترین و درخشان ترین دانشجویان بین المللی، مهندسان و دانشمندان ما را برای تحصیل در آمریکا، یا برای شرکت در کنفرانس های دانشگاهی و علمی و یا برای ایجاد کسب و کار در ایالات متحده از بین می برد.
اد یونگ روزنامه نگار علمی در وبسایت مجله آتلانتیک می نویسد هر دانشمندی که با او صحبت کردم در بین همکاران خود کسی را می شناخت که از برنامه جدید ترامپ دچار آسیب جدی شده است. با وجود آنکه حتی پیش از ترامپ نیز دانشجویان و پژوهشگران مقطع دکترا ویزای یکبار ورود دریافت می کردند و از ترس اینکه مبادا با خروج از آمریکا و درخواست مجدد ویزا به مشکل بر بخورند از سفر و دیدار با بستگان خود صرف نظر می کردند. اکنون بسیاری از دانشمندان در نظر دارند با وجود آنکه مشمول طرح ترامپ نمی شوند اما در اقدامی اعتراضی کنفرانس های برگزار شده در ایالات متحده را تحریم کنند.

The American Association for the Advancement of Science*

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست