آخرین اخبار

تأمین اعتبارات ارزی کلید تقویت آزمایشگاه‌های دانشگاهی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مصوبات هفتمین جلسه شورای سیاستگذاری و برنامه ­ریزی پژوهش و فناوری که در منطقه ۴ کشوری با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران ستادی این وزارتخانه، مدیران کل ادارات استاندارد و اعضای منطقه ۴ کشور، در محل سالن جلسات فجر دانشگاه بوعلی سینا همدان تشکیل شد به شرح ذیل است:
۱- با توجه به اینکه تولید علم در تراز جهانی مستلزم در اختیار داشتن تجهیزات تحقیقاتی است، ضروری است پیگیری تأمین اعتبارات لازم به ویژه اعتبارات ارزی برای تقویت آزمایشگاه‌های منطقه ۴ از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد توجه جدی قرار گیرد .
۲- ضروری است دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری منطقه ۴ ،شاخص ها و برنامه های مدونی را در جهت برنامه های کار آفرینی تهیه کرده تا امکان تعمیم آن به سایر مراکز پژوهش و فناوری کشور فراهم شود.
۳- با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری تحلیلی بر وضعیت چاپ مقالات تولید شده در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ منطقه ۴ را تا پایان مهر ماه سال جاری انجام و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار گیرد.
۴- با مشارکت پایگاه استنادی جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، مقالات تولید شده در منطقه ۴ را دسته‌بندی، و چالش‌ها و راه‌کارهای کیفی سازی آن بررسی و به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام شود.
۵- دانشگاه‌های منطقه ۴ باید حداقل به میزان ۱۵% اعتبارات خود را صرف پژوهش و فناوری کنند .
۶- با توجه به این‌که برنامه ششم در حال بررسی و تدوین است، دفتر امور فناوری و دفتر امور پژوهشی که مسئولیت تهیه و پیشنهاد برنامه‌های اجرایی پژوهش و فناوری در برنامه ششم را بر عهده دارند، نظرات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری منطقه ۴ را کسب و در برنامه اعمال کنند .
۷- دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری منطقه ۴ ساماندهی وضعیت تحصیلات تکمیلی را در اولویت برنامه‌های پژوهشی خود قرار دهند و گزارش آن را به دفتر امور پژوهشی وزارت ارسال کنند.
۸- دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور بویژه اعضای منطقه ۴ با توجه به اهمیت آزمایشگاه های مرجع و استاندارد موضوع استاندارد سازی آزمایشگاه مرکزی و همچنین اخذ ایزو ۱۷۰۲۵ و آزمایشگاه همکار را با همکاری اداره کل استاندارد هر استان در اولویت کاری خود قرار دهند تا امکان اتصال آن‌ها به شبکه آزمایشگاه‌های کشورهای اسلامی فراهم شود .
۹- ‌ طرح پیشنهادی نظام ارزیابی عملکرد اعضای هیئت علمی در حوزه پژوهشی و تخصیص اعتبارات و امکانات بر اساس شاخص نظام ارزیابی علمی پژوهشی در منطقه ۴ تدوین شود .
۱۰- اعضای منطقه ۴ براساس برنامه های اقتصاد مقاومتی پیشنهاد سند جامع و نقشه راه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران ( شاعا) را تهیه کرده و در اختیار ستاد وزارت قرار دهند .
۱۱- پیگیری ردیف اعتبار برای شبکه شاعا از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین ایجاد حساب مستقل برای آزمایشگاه‌های مرکزی از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت انجام پذیرد .
۱۲- شیوه‌نامه ارائه خدمات آزمایشگاهی مشترک و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی یکدیگر از سوی اعضای منطقه ۴ به عنوان پایلوت تهیه و به سایر مناطق کشور تسری پیدا کند .
۱۳- تجارب دانشگاه صنعتی همدان در زمینه اشتغال زایی دانشجویان در صنایع کوچک و بزرگ مورد توجه قرار گرفته و نتایج آن در اختیار دانشگاه‌های منطقه ۴ و سایر دانشگاه‌های کشور قرار گیرد.
۱۴- طرح توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان برای به روز رسانی و حضور در بازارهای بین‌المللی از طریق ایجاد مشوق‌ها و حمایت‌های قانونی تدوین شود.
۱۵- تهیه و اجرای برنامه‌ها و مأموریت‌های مشترک بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در زمینه انتقال تکنولوژی، تجاری سازی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و مراکز نوآوری در راستای دانشگاه کارآفرین. در منطقه ۴ مورد توجه قرار گیرد.
۱۶- تلاش شود که با همکاری دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری، شاخص های ارزیابی یکسان انتخاب شود و براساس این شاخص ها دانشگاه ها ارزیابی و رتبه بندی شوند.لازم است این شاخص با وزن مناسب برمبنای اقتصاد مقاومتی ،کارآفرینی و ارتباطات بین الملل باشد.
۱۷ – معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در تدوین آئین نامه های مرتبط به دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری نقش بیشتری برای دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری منطقه قائل شود.
۱۸-با توجه به سیاست های وزارت علوم، مناطق باید در برنامه ریزی های وزارت علوم مشارکت فعال داشته باشند و برنامه عملیاتی خود را در جهت اجرای سیاست های وزارت به ویژه در برنامه اقتصاد مقاومتی ارائه کنند.
۱۹- با توجه به اینکه دانشگاه بوعلی سینا مجوز تاسیس دانشگا ه کشورهای گروهD8 (در حال توسعه اسلامی) را از شورای گسترش آموزش عالی اخذ کرده، ضروری است حمایت وزارت علوم در تجهیز آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه مورد توجه قرار گیرد تا امکان خدمات آزمایشگاهی به منطقه و پژوهشگران کشورهای عضو فراهم شود.
۲۰-دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در خصوص جلوگیری از تخلفات علمی، نسبت به راه اندازی کمیته برخورد با تخلفات پژوهشی و نیز برگزاری کارگاه های علمی نسبت به افزایش آگاهی در خصوص مصادیق تخلفات پژوهشی برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی اقدام کنند.​

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست