اخبار ایران و جهان

احمدی: گواهی TRL ارزش بسیار بالایی دارد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص سامانه ثبت TRL فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: سیاست اصلی وزارت علوم برگزاری فن بازارها در طول سال است تا از این طریق بتوان بر اساس آمادگی یک فناوری یا محصول به بازار آن را سطح بندی کرد و اقدامات لازم جهت تسهیل ورود آن به بازار و صنعت را فراهم کرد.
احمدی بیان کرد: در سال گذشته حدود ۵۰۰۰ طرح در سامانه TRL به ثبت رسیده که طی روزهای ۴ و ۵ شهریور ماه شما شاهد ۴۰۰ محصول قابل عرضه از بین آنها در نمایشگاه فن بازار (که در منطقه آزاد انزلی برگزار می گردد) خواهید بود.
احمدی ضمن اینکه TRL را یک معیار مناسبت و استاندارد برای ارزیابی و سطح بندی محصولات دانش بنیان دانست ذکر کرد که بر اساس این سامانه درجه آمادگی فناوری‌ها برای ورود به تجاری‌سازی و بازار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین افزود TRL سطح ۱ تا ۳ آمادگی برای تولید اولیه و پایلوت و TRL سطح ۹ آمادگی محصول جهت تجاری‌سازی را نشان می دهد.
دبیر شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری گفت: در این فن بازارها گواهینامه TRL فناوری‌ها عرضه می شود که این گواهینامه دارای ارزش بسیار بالایی است و صاحبان فناوری هایی که این گواهی را کسب می کنند، می‌تواند به هر نهادی برای تجاری‌سازی محصولات خود ارائه دهند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست