آخرین اخبار

اجلاس معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ کشور برگزار شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

اجلاس معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ آموزشی کشور به میزبانی دانشگاه بوعلی استان همدان به ریاست دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
در این اجلاس به بررسی آخرین وضعیت دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی موجود در منطقه ۴ کشور (که شامل استان های همدان، قزوین، قم و مرکزی می شود) پرداخته شد.
در روز نخست این اجلاس دکتر احمدی از وضعیت رشد علمی کشور نیز صحبت کرد.
وی گفت: ایران همواره روند رو به رشدی در تولیدات علم دنیا دارد و براساس آمارهای پایگاه ISI ایران در تولید مقالات یک درصد دنیا در رتبه نخست قرار دارد.
همچنین به استناد آمار موسسه GRI که براساس ۸۴ محور اقدام به ارزیابی کشورهای مختلف در شاخص نوآوری می‌کند، کشورمان در شاخص نوآوری نشان می‌دهد که روند رو به رشدی را طی می‌کند.
وی افزود: ایران در شاخص نوآوری‌های جهانی در سال ۲۰۱۲ رتبه ۱۰۴، در سال ۲۰۱۳، رتبه ۱۱۳، در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰، در سال ۲۰۱۵، رتبه ۱۰۶ و در سال ۲۰۱۶ رتبه ۷۸ را از آن خود کرده است.
وی با اشاره به اینکه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۹ رتبه ارتقا یافته است، ادامه داد: براساس آمارهای این موسسه ایران در رتبه تحصیلات عالی در سال ۲۰۱۵ رتبه چهارم و در شاخص فارغ‌التحصیلان مهندسی در رتبه دوم قرار دارد ضمن آنکه ایران در حوزه پیچیدگی اقتصادی نیز رتبه ۱۳۰ را کسب کرده است.
در ادامه نیز دکتر منصور غلامی (رئیس دانشگاه بوعلی همدان)  به ارائه گزارش عملکردی از این دانشگاه پرداخت و با بیان اینکه دانشگاه بوعلی همدان براساس رتبه بندی های اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گروه دانشگاههای سطح ۲ قرار گرفته افزود: دانشگاه بوعلی همدان در کل دانشگاههای جامع رتبه ۹ را دارد و در برخی از شاخص های علمی و پژوهشی رتبه ۵ تا ۹ را در کشور کسب کرده است.
همچنین او ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته ظرف مدت یکسال این دانشگاه جزو دانشگاه های بین المللی کشورمان قرار گیرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست