اخبار اخبار ایران و جهان

هری پاتر زیر ذره‌بین “دانستنیها”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شماره‌ی ۱۶۱ مجله‌ی دانستنیها به زودی منتشر می‌شود و در دسترس علاقمندان خواهد بود. دانستنیها در این شماره هری پاتر و جهان جادوگری مدرسه‌ی هاگوارتز را دست‌مایه‌ی پرونده‌ی جلد خود قرار داده است. در بخش شگفتی‌های تکنولوژی هم به مساله‌ی اتومبیل‌های خودران و چالش‌های اخلاقی پیش روی نرم‌افزارهای هدایت‌کننده‌ی این اتومبیل‌ها پرداخته شده است. در بخش دیجیتال این شماره هم می‌توانید با عملکرد نمایشگرهای OLED بیشتر آشنا شوید.

جادوگران مدرسه‌ی هاگوارتز و جهان علم و فناوری

نزدیک به دو دهه است که هری پاتر و دوستانش، دنیای ادبیات فانتزی را فتح کرده‌اند. اخیرا هم نمایش «هری پاتر و کودک نفرین شده» و پس از آن انتشار کتاب این نمایشنامه، دنیای سحرانگیز جادوگران انگلیسی را در کانون توجه عموم مردم قرار داد. به این بهانه دانستنیها دوباره به دنیای هری پاتر سفر کرده است و به این پرسش پاسخ داده که آیا دنیای هری پاتر با علم و فناوری و رویکرد خردگرای قرن حاضر، سازگار است یا نه. ذوالفقار دانشی با مروری بر برخی رویدادها و روح حاکم بر کتاب، منطق کتاب‌های هری پاتر را با رویکرد خردگرای انسان امروز بررسی کرده است. پوریا ناظمی از جایگاه ادبیات فانتزی در دنیای امروز و تفاوت‌های بارز انسان قرن ۲۱ با مردمان قرون وسطی و اقوام بدوی سخن گفته است. عرفان خسروی با آشکار کردن برخی تشبیه‌ها و استعاره‌ها در دنیای هری پاتر، اسرار جالبی را از شخصیت‌های هری پاتر آشکار کرده است. محمدحسین جهان‌پناه هم نشان داده کدام جادوهای دنیای هری پاتر در واقعیت هم وجود دارد و کدا میک برخلاف ظاهرش، غیرممکن است. در نهایت، محمود حاج‌زمان از ایده‌های دنیای هری پاتر برای آموزش برخی مفاهیم و مسائل علمی استفاده کرده است.

photo_2016-08-25_13-09-33

ماشین‌های اخلاق‌مدار

فرض کنید در یک جاده‌ی کوهستانی، اتومبیل خودرانی که یک سرنشین دارد با دو کودک دوچرخه‌سوار مواجه شود. اگر نرم‌افزار تصمیم بگیرد که به حرکت ادامه دهد، آن دو کودک کشته می‌شوند. اگر تصمیم به انحراف از جاده بگیرد، سرنشین اتومبیل کشته می‌شود. در چنین شرایطی نرم‌افزار هدایت‌کننده چه تصمیمی باید اتخاذ کند؟ دانستنی‌ها در یکی از مطالب خواندنی این شماره به بررسی این پرسش اخلاقی در فرایند طراحی نرم‌افزارهای هدایت اتومبیل پرداخته است.

photo_2016-08-25_13-09-43

سفر به جهان نمایشگرها

بخش دیجیتال این شماره‌ی دانستنی‌ها به انواع نمایشگرهای تلویزیون پرداخته است. اصطلاح OLED به گوش بسیاری از ما آشنا است، اما شاید ندانیم منظور از این اصطلاح چیست و نمایشگرهای OLED چه تفاوتی با نمایشگرهای ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی دارند. پاسخ این پرسش را در دانستنیهای ۱۶۱ پیدا کنید.

photo_2016-08-25_13-09-50

برای دیدن فهرست کامل مطالب، می‌توانید به سایت پروفسورها، سایت رسمی مجله‌ی دانستنیها بروید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست