اخبار ایران و جهان فناوری کنجکاوی

کنجکاوی: طول عمر خودروها چگونه ارزیابی می شود؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تست عمر یا دوام بخش های مختلف یک خودرو در تئوری به نظر ساده می رسد. برای انجام این کار باید عمر مفید آن که شاید به یک دهه برسد را در زمانی کوتاه تر، در چند ماه تا یک سال، فشرده نماییم؛ اما انجام آن به هیچ وجه آسان نیست. با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع با هم کنجکاوی کنیم.
در واقع، برای هر چالشی که یک خودرو در جاده ها واقعی با آن مواجه است یک آزمون وجود دارد که آن را شبیه سازی و زمان آن را فشرده سازی نماید و واقعیتی مجازی که بازتاب دهنده حالت واقعی آن رخ داد باشد را ایجاد نماید. تمام شرکت هایی که در این صنعت حضور دارند از تولید کنندگان بزرگ خودرو در ژاپن و آمریکا گرفته تا تامین کنندگان قطعات، حاضرند تا هر کاری که نیاز باشد را برای اطمینان از دوام محصولات تولیدیشان در برابر آزمایش نهایی، یعنی آزمایش زمان انجام دهند. با این حال، زمانی که در مورد طول عمر یا دوام صحبت می کنیم همه چیز به زمان محدود نمی شود.
به همین دلیل بخش جدید در صنعت خودرو ایجاد شد و شرکت هایی به وجود آمدند که این کار را برای تولید کنندگان انجام می دادند. به عنوان مثال می توان از شرکت خدمات تست و توسعه خودرو (ATDS)، شرکتی مستقل، که با بسیاری از تولید کنندگان خودرو و تامین کنندگان عمده قطعات همکاری می کند، اشاره کرد. این شرکت طیف گسترده ای و وسیعی از آزمون ها را بر روی خودروها، زیر سیستم ها و قطعات آن انجام می دهد تا اطلاعاتی که دیگر شرکت ها خواهان آن هستند را در اختیارشان قرار دهد.
این آزمون ها می تواند شامل راندن ممتد خودرو در ۲۴ ساعت شبانه روز، هفت روز هفته و به مدت بیش از یک ماه باشد. یا می تواند شامل قرار دادن خودرو بر روی یک دینامومتر ثابت و تست خودرو در سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت برای چند ماه شود و یا  حتی می تواند شامل باز و بسته کردن درهای خودرو هزاران بار در روز، به مدت یک هفته یا حتی یک ماه!
آزمون های دیگر شامل استفاده از شیکر چهار پُست، که شاید در تبلیغات شرکت مرسدس بنز، دیده باشید به این صورت عمل می کند که در آن هر چرخ از خودرو در بالای ستونی هیدرولیکی قرار می گیرد. این ستون ها به رایانه ای که می تواند از ستون ها برای شبیه سازی پَستی بلندی های جاده و دست اندازه هایی که خودرو در دنیای واقعی با آن رو به رو است، استفاده نماید؛ متصل است. شرکت ATDS برای آزمایش مقاومت رنگ و الیاف به کار رفته در داخل خودرو در برابر نور و گرمای بالا، خودرو را در صحرای آریزونا در میان تعداد زیادی آیینه که خودرو را احاطه کرده اند قرار می دهد. این شرکت همچنین چیزهای کوچکتر مانند سوئیچ قفل، دستگیره رادیو، آیینه دید عقب و هر چیزی یک تولید کننده از آن بخواهد را مورد آزمایش قرار می دهد.

CarDesignandDev10

برخی از تولید کنندگان خودرو (به عنوان مثال شرکت مرسدس بنز)، برای آزمایش سیستم های خاص مورد استفاده در خودروهای خود، دارای امکانات و تجهیزات تست هستند. با این حال، اکثر شرکت ها، به دنبال آزمایشگاه های مستقل برای آزمایش خودروهای تولیدیشان هستند. چرا که برون سپاری این آزمایش ها هزینه کمتری برای شرکت خواهد داشت و همچنین این شرکت های مستقل از دقت کافی در تست های خود برخوردارند. به عنوان نمونه دیگری از یک آزمایشگاه مستقل، می توان به مرکز تست خودروی نوادا، اشاره کرد که دارای بیش از ۴۸۰۰ کیلومتر جاده تست و محیط شبیه سازی شده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست