اخبار ایران و جهان

“چرخ” چرخید…

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

گاهاً اگر تشنه‌ی کمی گفتگوی علمی شویم، می‌توانیم روزانه به شبکه‌ی چهارم سیما سری بزنیم و چرخیدن چرخ را در ساعت ۱۹ تماشا کنیم. قریب به یک سال از آغاز این برنامه می‌گذرد و به غیر از وقفه‌ای که در پخش این برنامه افتاد، چرخ با پرداختن به مباحث علمی جذابی، از شنبه تا چهارشنبه مهمان خانه‌های ما بوده است.
برنامه “چرخ” با هدف ترویج علم و اطلاع‌رسانیِ رویدادهای علمیِ جدید سعی داشته تا مفاهیم علمی را با ویژگی‌های جذاب و آموزنده به مخاطبین عام و خاص، درخور استفاده‌ی همه، ارائه کند.
در این برنامه با استفاده از کارشناسان و متخصصین در حوزه‌های مختلف علمی به تشریح مفاهیم علمی به زبان ساده پرداخته می‌شود.
این برنامه همچنین به رخدادهای بزرگ علمی دنیا مانند جایزه‌ی نوبل پرداخته است. اما به طور کلی نگاه برنامه‌ی چرخ تاکنون بیشتر معطوف به رویدادها و وقایع علمی بین‌المللی بوده است.
خبر خوب اینکه در  هفته پیش، شاهد آن بودیم، این برنامه‌ی علمی با حرکتی رو به جلو، به دغدغه‌های فضای علمی کشور بیش از پیش پرداخته است. در هفته‌ی گذشته دست‌اندرکاران این برنامه به سراغ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری رفته و کمی به احوالات علمی کشور پرداختند.
یکی از دغدغه‌های سال‌های اخیر و جاری جامعه‌ی علمی کشورمان، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.
به طور کل بسیاری اقتصاد دانش‌بنیان را راه رهایی کشور از رکود و خودکفا شدن می‌دانند. در هفته پیش شاهد بودیم که برنامه‌ی چرخ در دو قسمت پیاپی خود، با حضور سورنا ستاری و همچنین دو شرکت فعال دانش‌بینان، به این مقوله پرداخته و علاقمندان و فعالان در حوزه‌های مختلف علمی را در این خصوص آگاه‌تر نموده است.
این چرخش مثبت چرخ، به امید اینکه در اکثر مجامع علمی کشور نیز روی دهد، می‌تواند کمی از دغدغه‌های جوانان فعال در حوزه‌ی علم و فناوری کشورمان بکاهد و توجهات لازم را به این فعالیت‌ها معطوف نماید. اینگونه می‌توان با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان که اساس اقتصاد مقاومتی است، در پیشرفت کشور و شکوفایی اقتصاد استوار بر دانش کوشید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست