اخبار ایران و جهان

از “اولین جایزه بزرگ اختراعات ایران” چه می دانید؟

نوشته شده توسط محمدهادی تقی نتاج

مرحله نهایی اولین جایزه بزرگ اختراعات ایران با نام اختصاری IIGP در تاریخ ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه یعنی پنج شنبه و جمعه هفته جاری برگزار خواهد شد. در همین راستا امروز چهارشنبه ۲۷ مرداد، نشست خبری به منظور اطلاع رسانی این رویداد در سالن کنفرانس مجموعه پنها (پشتیبانی و نوسازی هلی کوپترهای ایران) تشکیل گردید.
در این جلسه پیمان سرحدی، دبیرکل اولین دوره جایزه بزرگ اختراعات ایران، ضمن اشاره به این نکته که  این رویداد بزرگترین رویداد در حوزه نوآوری در کشور محسوب می شود بیان داشت: برای برگزاری این جایزه بزرگ، تیمی چهل نفره از نخبگان ایرانی در دانشگاه های معتبر از سرتاسر جهان که  بر روی پروژه تجاری سازی فناوری در کشورهای در حال توسعه فعالیت می کرده اند، زحمت کشیده و طرحی را آماده کردند. این طرح با عنوان “پروژه دهکده دانایی و خانه های تکنولوژی” در همایشی در سال ۲۰۱۴ در شهر واشنگتن برگزیده شد و مورد تایید قرار گرفت.
وی ادامه داد: در آذرماه سال ۹۳ این تیم نخبگان به ایران آمدند و دبیرخانه این جایزه بزرگ را تاسیس کردند. پس از آن یک هیئت علمی ۴۰۰ نفره از دانشگاه های کشور تشکیل شد تا در ده زمینه به صورت تخصصی فعالیت را آغاز نمایند. همچنین هیئت داوران نیز در مرحله بعد مشخص شد. بعد از این مراحل فراخوان اولین دوره اعلام شد که ۱۸۰۰ نفر ثبت نام اولیه کردند و در داوری های اولیه ۷۴۹ طرح مورد پذیرش و تایید قرار گرفت. در مرحله داوری ها به صورت تخصصی تر و دقیق تر انجام شده و ۳۸۹ طرح به این مرحله، یعنی مرحله پایانی رسیدند. از فردا این ۳۸۹ طرح با حضور ۱۲۰ داور مورد ارزیابی و قضاوت دقیق تر قرار می گیرند.
سرحدی در ادامه در خصوص هدف این جایزه بزرگ بیان داشت: ما در پی ایجاد ساختاری کاربردی برای استفاده از ایده ها و نوآوری های نخبگان هستیم. در همین راستا پس از برنامه ریزی ها و برآوردهای اولیه با سازمان ها، ارگان ها، دانشگاه و مراکز علمی-پژوهشی نیز ارتباط برقرار کردیم و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، شرکت پنها و سامانه ۷۸۰* نیز از ما حمایت کرده اند که از آن ها تشکر می کنیم.
وی در خصوص طرح های برگزیده نیز توضیح داد: پس از داوری نهایی، سرمایه گذاران مشخص شده حضور پیدا می کنند و با طرح ها و ایده های برتر آشنا می گردند. در واقع ۳۰ طرح برتر وارد پروسه آکواریوم فناوری گشته و به سرمایه گذاران معرفی می شوند.

جایزه بزرگ اختراعات ایران

در ادامه این نشست خبری سید حمیدرضا قاسمی، دبیر اجرایی جشنواره در مورد اهداف این جایزه بزرگ توضیحاتی را ارئه کرد. وی در این خصوص بیان داشت: هدف ما از برگزاری جایزه بزرگ اختراعات ایران این بوده است که بین مخترعین و صنعت آشتی ایجاد نماییم و با توجه به اینکه تاکنون در کشور ما مطالعات تنها به صورت آکادمیک بوده است و فقط به یک مقاله تبدیل می شود، سعی داریم تا با برگزاری این جایزه بزرگ، مطالعات در حال انجام در کشور را به صورت یک طرح و ایده اجرایی در بیاوریم.
دبیر اجرایی جشنواره در خصوص نحوه داوری طرح ها و جوایز و مزایای در نظر گرفته شده نیز افزود: طرح ها و ایده ها پس از ثبت در مسابقه از سه منظر مورد داوری و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. ایده های مطرح شده در سه حوزه اصالت طرح، صحت علمی طرح و قابلیت تجاری سازی و بازرگانی داوری شده و طرح های برتر معرفی می گردند. سعی شده است با توجه به معضلات موجود در بحث خدمت سربازی برای جوانان و با رایزنی های صورت گرفته با سازمان نظام وظیفه ۱۰۰ نفر برگزیده در حوزه های مختلف به این سازمان معرفی شده تا با ارائه پروژه به جای خدمت سربازی خود کسری دریافت نمایند. همچنین با رایزنی های صورت گرفته به سی نفر برتر از طرف صندوق توسعه امید وام یک میلیارد ریالی تعلق می گیرد. از طرف برگزارکنندگان این جایزه بزرگ نیز به نفرات اول ۱۰۰۰ دلار، نفرات دوم ۶۰۰ دلار و نفرات سوم ۳۰۰ دلار به عنوان جایزه پرداخت می شود. اما تسهیلات نظام وظیفه و بازرگانی در نظر گرفته شده از ارزش بیشتری برخوردار هستند.
پس از قاسمی، علی اکبر رحمانی به نمایندگی از شرکت پنها و به عنوان دبیر راهبردی جشنواره توضیحاتی را ارائه کرد. قاسمی در خصوص کلیات این جایزه بزرگ گفت: شرکت پنها براساس منویات مقام معظم رهبری و شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، سعی کرده است تا از این طرح که در همین راستا قرار حرکت خواهد کرد حمایت نماید. این طرح قرار است با رویکرد ارتباط صنعت و دانشگاه صورت پذیرد و هدف آن عملیاتی ساختن ایده ها و طرح های نخبگان و پژوهشگران کشورمان است.
در پایان این نشست خبری، سرحدی ضمن ارائه رزومه ای مختصر از خود و برخی از افراد این گروه چهل نفره موسس، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در زمینه سوالی در خصوص حق مالکیت معنوی و نحوه حفظ حقوق افراد گفت: بحث ثبت اختراعات و پتنت در همه جای دنیا با مشکلات زیادی همراه است که این امر در کشور ما با توجه به عدم وجود قوانین شفاف به مراتب سخت تر و دشوارتر است. ما اکنون حدود ۸۵ هزار اختراع ثبت شده در داخل کشور داریم که از این تعداد متاسفانه حدود ۵۰ عدد به صورت بین المللی ثبت شده اند و این نشان از نقص شدید قوانین این حوزه در ایران دارد. نکته مثبت در مورد جایزه بزرگ اختراعات این است که ما نمایشگاه برگزار نمی کنیم تا کسی بتواند به راحتی محصولات طراحان و ایده پردازان را ببیند و به سرقت ببرد. حتی داوری های ما هم به صورت کاملا امن و حفاظت شده انجام می گیرد و با مخترعین و داورها قراردادهای حقوقی دقیق منعقد می گردد.
وی همچنین در خصوص زمان دقیق اعلام نتایج و اختتامیه این جایزه بزرگ اضافه کرد: با توجه با اینکه ما از ابتدا در نظر داشتیم تا نظرات سرمایه گذاران را نیز در داوری ها و ارزیابی های خود دخیل نماییم، در آذر ماه مراسم اختتامیه ای برگزار خواهیم کرد و با توجه به همه داوری ها نفرات برتر را اعلام می کنیم.

درباره نویسنده

محمدهادی تقی نتاج

دیدگاه شما چیست