اخبار ایران و جهان پزشکی و سلامت

رونمایی از داروی میگری هیل، درمان قطعی میگرن

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

نشست خبری رونمایی از داروی میگری هیل امروز با حضور جمعی از خبرنگاران، دکتر رضا رمضانی رئیس هیات مدیره ی کلینیک آرامش، دکتر فرید سمسارها مدیر علمی کلینیک و مهندس صالح رمضانی مدیر این کلینیک در محل کلینیک چندتخصصی درد آرامش برگزار شد.
دکتر رضا رمضانی در جلسه ی امروز گفت: “امروز نقطه ی عطفی در تاریخ دارویی ایران است. ما در ایران ۱۱۰ شرکت دارویی داریم که ۹۰ شرکت از آنها، شرکت های تولیدی هستند؛ اما با این حال ما داروی جدیدی برای عرضه نداشتیم و داروهای تولیدی همگی کپی هستند.
یکی از دلایل آن هم این است که در ایران کلینیکی وجود ندارد که بتواند داروهای جدید را به صورت بالینی بر روی بیماران آزمایش کند.
دارو قبل از عرضه در سه فاز باید آزمایش شود: فاز اول که در جمعیت های کوچک بررسی می شود، فاز دوم که بر روی جمعیت های متوسط چند صد نفری آزمایش می شود و فاز سوم که انجام آزمایش بر روی جمعیت های چند هزار نفری است.
این دارو در سال ۱۳۸۴ به عنوان داروی ملی شناخته شد و از سال ۱۳۸۸ به صورت تولید صنعتی درآمد. این دارو می تواند در سطح جهانی مطرح شده و وارد بازار جهانی شود.
بیش از ۱۴۰۰ نفر توسط این دارو مورد معالجه قرار گرفتند که ۸۱% این افراد به طور قطعی درمان شدند و دیگر دچار حملات میگرنی نمی شوند. ۱۹% باقی مانده هم بهبود یافته اند و آن حالت قبلی را ندارند اما حملات میگرنی ممکن است برای آن ها اتفاق بیفتد.
سر درد میگرنی دارای سه معیار است: فرکانس(تعداد حمله ها در ماه)، شدت سردرد و مدت زمانی که سردرد ادامه می یابد. وقتی این سه معیار با هم جمع می شوند، شاخص وخامت پدید می آید. درمان در صورتی است که این سه معیار صفر شود. این سه معیار با هم رابطه ی ضربی دارند و زمانی که یکی از آن ها صفر شود، شاخص وخامت هم صفر می شود.
شیوع میگرن در جوامع بزرگ طبق اعلام آمریکا در حدود ۲۱/۱۰% است. در ایران در حدود ۸ میلیون بیمار میگرنی داریم و ۱۰% این بیماران دچار میگرن مزمن هستند. یک بیمار عادی در حدود ۲۱ حمله در سال دارد اما فرد دارای میگرن مزمن دچار ۱۵ حمله در ماه می شود که هر کدام ممکن است بیش از ۴ ساعت طول بکشد.
در جامعه ی آمریکا هر سال در حدود ۲۷ میلیارد دلار ضرر ملی در رابطه با این بیماری وجود دارد که ۵ میلیارد آن فقط مربوط به مصرف مسکن ها است. باقی آن شامل غیبت از کار، هزینه های کلینیکال و افت بهره وری افراد میگرنی است.”

نشست خبری رونمایی از داروی میگری هیل

نشست خبری رونمایی از داروی میگری هیل

وی با اشاره به این موضوع که تا کنون در جوامع جهانی این گونه مطرح بود که این بیماری درمان ندارد افزود: “سازمان غذا و داروی ایران (FDO) در طی ۸ سال گذشته ما را مورد بررسی های دقیق قرار داد و ما اکنون به درمان میگرن رسیده ایم و وارد فاز سوم آزمایش دارو به صورت بالینی و در جمعیت های چند هزار نفری شده ایم.
درمان میگرن با این دارو در مجموعه ای از کلینیک ها که عمدتا زیر نظر کلینیک آرامش بوده اند، انجام شده است. این دارو در حال حاضر به شکل پودر است اما در مراحل بعدی به شکل مایع جذبی و با روش مصرف کم تهاجمی وارد بازار می شود.
مصرف دارو به شکل پودر به صورت بخور استنشاقی است. این دارو در کلینیک به مدت ۲۰ روز تمام و یا در مواردی یک روز درمیان به بیمار بخور داده می شود و این درمان سپس به مدت ۱۲۰ روز ادامه دارد.”
دکتر رمضانی در ادامه با تاکید بر اینکه این دارو مشابه خارجی ندارد، گفت: “داروهای مصرفی قبلی فقط کاهنده ی التهاب بوده و نقش درمان کننده ندارند. در صورت موفقیت این دارو در فاز ۳ در جامعه ی ایران، این دارو می تواند وارد بازارهای جهانی اروپا و آمریکا شود.”
در ادامه دکتر سمسارها در خصوص ترکیبات این دارو توضیحاتی ارائه کرد. به گفته ی وی: “بیشتر داروهای گیاهی حالت درمانی نداشته و مکمل یا تسکین دهنده هستند. ویژگی خاص میگری هیل این است که موکدا دارو بوده و درمان کننده است. این دارو از ترکیب ۲۰ گیاه ساخته شده است که گیاه بابونه و اسطوقدوس جزو آن می باشد. به طور کلی گیاهان دارویی در دو دسته ی اصلی و جنبی قرار می گیرند، این دارو از ترکیب هر دو گروه گیاهان اصلی و جنبی ساخته شده است.
این دارو پیش از آزمایش بر روی انسان بر روی ۳۰۰ موش آزمایش شد و تا ۴۰۰ برابر دوز مصرفی عادی هم به موش ها داده شد تا مطالعات سم شناسی آن به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
ترکیبات گیاهی، الگوریتم این ترکیبات و میزانشان تثبیت کننده ی هم می باشند و به دست آوردن نسبت های آن ها برای اینکه خاصیت درمانی داشته باشد، دست آورد ۱۵ ساله ی این کلینیک است.
مطالعه نسبت ها، خاصیت گیاهان مورد استفاده و به دست آوردن الگوریتم مناسب آن از طریق مطالعات در خصوص طب سنتی ایران است.
دکتر سمسارها در خصوص اثرات جانبی این دارو گفت: “در طی ۸ سال گذشته هیچ اثر جانبی منفی از این دارو در جامعه ی سالم مشاهده نشده است. میگرن یک بیماری نورو-واسکیولار (عروقی-عصبی) است و دارویی که برای درمان آن به کار می رود، باید به صورت سیستمیک روی هر دو سیستم عروقی و مغزی اثر بگذارد.”
وی در خصوص مصرف این دارو در دوران بارداری و شیر دهی گفت: “طبق استاندارد مصرف داروهای گیاهی در دنیا، پیشنهاد می شود هیچ داروی گیاهی در این دوران مصرف نشود اما ما نکته ای مبنی بر این که میگری هیل تاثیر منفی روی بارداری یا شیردهی دارد پیدا نکردیم با این حال توصیه ما این است که در این دوران مصرف نشود. نکته ی دیگر این که زنان باردار به خاطر تغییرات سطح هورمونی و میزان بالای هورمون در خونشان خیلی از اوقات سردرهای میگرنی را حس نمی کنند.”
دکتر سمسارها ادامه داد: “سن و جنسیت بیمار در تنظیم دوره ی درمان نقش داشته و در هر بیمار این دوره منحصر به فرد است. دوز مصرف برای هر جلسه ۲۰ گرم است. در مصرف کلینیکال این دارو و بخور و استنشاق آن به دلیل این که هر کدام از گیاهان مورد استفاده در ترکیب در دمای خاص و زمان های مختلفی آزاد می شود، نیازمند تجهیزات خاصی است و کلینیک آرامش به مدت ۸ سال است که این نوع درمان کلینیکال را در اتاق های بخور خاص انجام می دهد. اما با شکل جدید دارو نیاز به این اتاق های بخور نیست.
بیشترین طیف مخاطبین ما نورولوژیست ها هستند و ما نظر خیلی از نورولوژیست ها را به خودمان جلب کردیم.”
مهندس صالح رمضانی مدیر کلینیک در ادامه در خصوص فعالیت های کلینیک چند تخصصی درد آرامش توضیحاتی ارائه کرد. او گفت: “ما در این کلینیک به طور کلی ۴ کار انجام می دهیم:
۱) پیشگیری، خیلی از افرادی که سر درد دارند یا دچار دردهای مزمن از هر نوعی هستند می توانند با تغییر سبک زندگی خود از این درد ها دور شده و بیماری شان در مراحل اولیه کنترل شود.
۲) تشخیص، تمییز بین سردرهای میگرنی با سردردهای تنشی، اختلالات سینوسی و یا التهابات عصبی بسیار با اهمیت است و اگر میگرن با هر یک از این دردها اشتباه گرفته شود، داروی اشتباه تجویز شده و فرد با مصرف آن داروها دچار مشکلات دیگر می شود. همچنین سیکل معیوب به وجود آمده و باعث ادامه ی سردردها می شود. همچنین مصرف زیاد مسکن ها دارای عوارض جانبی بوده و بیماری نیز درمان نمی شود.
۳) درمان، کلینیک آرامش تنها ارائه دهنده ی خدمات درمان میگرن است.
۴) خدمات پایداشت درمان، اکثر مجموعه های ارائه دهنده ی خدمات درمانی پاسخ به درمان را در ماه های بعد پیگیری نمی کنند. چرا که انجام پیگیری های درمانی بسیار هزینه بر هستند؛ اما این مرکز این خدمات را انجام داده و پاسخ به درمان را تا ۶ ماه پیگیری می کنند.
البته بر حسب نیاز و درخواست مراجعین جدید بخش های زیر هم به عملکرد های این مجموعه اضافه شده است:
۱) سبک زندگی، به لطف تیم علمی استاندارد این مجموعه ما استانداردهای سبک زندگی جهانی را اختصاصی سازی کردیم و به شکل ایرانی درآوردیم که می تواند در سلامت افراد خیلی موثر باشد.
۲) ارگونومی، به این معنی است که چطور بخوابیم، چطور راه برویم، چگونه بایستیم، چطور بنویسیم و غیره و این ها در کلینیک چند تخصصی درد آرامش مورد توجه قرار می گیرد.
۳) روانشناسی اختصاصی، خیلی از بیمارانی که دچار دردهای مزمن هستند مبتلا به استرس بروز درد و وسواس می شوند که در اینجا به صورت تخصصی روانشناسی شده و مشکلشان برطرف می شود.”
مهندس صالح رمضانی در خصوص منع مصرف همزمان این دارو گفت: “تست های انجام شده بر انسان و حیوان نشان داد که میگری هیل هیچ گونه تداخل دارویی و منع مصرف همزمان با داروهای دیگر را ندارد.”
دکتر رضا رمضانی در خصوص قیمت این دارو گفت: “هزینه ی درمان برای مدت ۱۲۰ روز طول درمان در بیرون از کلینیک بیش از ۴۵۰۰۰۰ تومان نخواهد شد. اما درمان کلینیکی شامل خدماتی مانند مشاوره، ویزیت متخصص نورولوژی، مقایسه با بیماران قبلی، خدمات پرستاری و غیره است که این ها هر کدام در وزارت بهداشت تعرفه های خاص خودشان را دارند.
اسپری سوماتوتریپتان برای حملات میگرنی است و هر اسپری آن برای ۵ حمله کاربرد دارد، قیمت این دارو ۶۰ دلار آمریکا است؛ در مقایسه با این قیمت ها، درمان همیشگی میگرن با قیمت ذکر شده مبلغ معنی داری نیست.
این نوع درمان برای بیمه ها و کارفرماها بسیار جاذب است و بیماران بیمه شده واقعا هزینه ی پایینی خواهند پرداخت.”
در آخر دکتر رضا رمضانی بیان کرد خبرهای بسیار خوشی در چهار ماه آینده در راه است.

گفتنی است که مجموعه تولید کننده این دارو، یکی از شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس محسوب می گردد.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست