پزشکی و سلامت

چه وقت هایی نباید سراغ آنتی بیوتیک ها رفت؟

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

اگر سردرد دارید، سینوس هایتان گرفته و گلودرد دارید، شاید بهتر باشد که به جای مراجعه به دکتر، خودتان آنتی بیوتیک بخورید، به همین راحتی! چون فکر می کنید پزشکان نیز همین را تجویز خواهند کرد، پس بهتر است بدون ویزیت، خودتان آن را مصرف کنید. اما بعضی وقت ها شیوه های کم خطرتری هم برای بهتر شدن حالتان وجود دارد.
اگرچه برخی از بیماری های باکتریایی وجود دارند که به مصرف این گونه داروها نیازمندند نظیر برونشیت، گلودرد استرپتوکوکی، عفونت گوش درونی و بخش کوچکی از عفونت های شدید سینوسی، اما این موارد نادرتر از آن هستند که تصور کنید. بسیاری از گرفتگی ها، سرفه ها و نشانه هایی از این دست به واسطه ویروس ها ایجاد شده و باکتریایی نیست و در نتیجه نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند.
داروها، مواد شیمیایی هستند، با مصرف سرخود داروها، شما ماده ای شیمیایی را به بدن وارد می کنید که هیچ شانسی برای کمک کردن به بدن نداشته و بعضا می تواند به آن آسیب برساند. برای مثال، آنتی بیوتیک ها می توانند جوش های پوستی و دیگر واکنش های حساسیتی را سبب شده و مصرف بی رویه و نابجای آن ها بدن را نسبت به آن مقاوم می کند. در صورت مقاوم شدن بدن به آنتی بیوتیک ها، اگر بدن در آینده نیاز مبرم به آنتی بیوتیک داشته باشد، دیگر نمی توان از آن ها کمک گرفت. در زیر چهار مشکل جسمی که به آنتی بیوتیک نیاز نداشته و خیلی از افراد به اشتباه در این شرایط آنتی بیوتیک مصرف می کنند، ذکرشده است.

گلودرد

تنها گلودردی که به آنتی بیوتیک نیاز دارد گلودرد استرپتوکوکی است. این در حالی است که پزشکان به ۷۰ درصد از افرادی که به گلودرد مبتلا هستند، آنتی بیوتیک می دهند. برای تشخیص این نوع گلودرد آزمایش های خوبی وجود دارد، اما حتی در مواردی که جواب منفی است باز هم پزشکان آنتی بیوتیک تجویز می کنند!
می توان حتی به راحتی در منزل این آزمایش را انجام داد. اگر آبریزش بینی و سرفه داشته، اما تب یا نقاط متورم روی گلو وجود ندارد و روی لوزه ها نمی توان نقاط سفیدرنگ را دید، احتمال ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی بسیار پایین است.

عفونت سینوسی

معمولا یک پنجم از آنتی بیوتیک هایی که برای بزرگ سالان تجویز می شود در مورد عفونت های سینوسی است. این در حالی است که تنها ۲۰ درصد از انواع عفونت های سینوسی به آنتی بیوتیک نیاز دارد. برخی از آن ها باکتریایی هستند اما به مرور زمان خودشان بهبود می یابند. تنها زمانی که نشانه ها بسیار شدید هستند باید آنتی بیوتیک مصرف شود.

سرماخوردگی های متداول

سرماخوردگی های متداول در اصل عفونت های ویروسی هستند. در عین حال در میان چهار بیماری تنفسی به شمار می آیند که پزشکان برای آن آنتی بیوتیک تجویز می کنند. اما نه تنها این داروها و یا هیچ داروی دیگری آن را درمان نمی کند؛ بلکه سیستم ایمنی بدن نیز ممکن است به آن واکنش نشان داده و به مرور نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شود.

ذات الریه

ذات الریه نیز از جمله بیماری هایی است که در آن، افراد آنتی بیوتیک مصرف می کنند، اما در این مورد نیز آنتی بیوتیک به کار نمی آید. تجربه نشان داده است که آنتی بیوتیک تأثیری بر ذات الریه ندارد. پزشکان به جای آنکه سریع آنتی بیوتیک تجویز کنند، بهتر است برونشیت را از ذات الریه تمیز دهند؛ زیرا در واقع برونشیت است که به آنتی بیوتیک نیاز دارد نه ذات الریه. در نشانه های ذات الریه معمولا تب، ضربان قلب بالا و تنفس تند دیده می شود؛ اما برونشیت این نشانه ها را ندارد. پزشکان می توانند به صدای ریه فرد گوش دهند و در صورتی که چیز نامعمولی شنیدند می توانند از عکس برداری از ریه برای تشخیص و تجویز درست کمک بگیرند.
به طور خلاصه باید گفت که اگر واقعا نیاز ندارید، آنتی بیوتیک مصرف نکنید.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست