اخبار اخبار ایران و جهان

تاریخچه‌ی الکامپ

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نمایشگاه الکامپ (Elecomp) بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آن‌ها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌گردد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می‌گردد و فرصتی بی بدیل برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گیرد. دستاوردهای این تعاملات نقطه آغاز بسیاری از همکاری‌های تجاری و تکنولوژیکی فیمابین دست اندرکاران حوزه الکترونیک و کامپیوتر است که نقشی پر رنگی در تحرک بخشیدن به این حوزه‌ی صنعت و تولیدکنندگان و بازرگانان شاغل در آن ایفاء می‌نماید.
الکامپ ترکیبی از حروف Electronics, Computer & E-Commerce و نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، رایانه و تجارت الکترونیک است.
الکامپ معتبرترین نمایشگاه در این زمینه است که همه ساله با حضور شرکت‌های ایرانی و خارجی فعال در این زمینه‌ها برگزار می‌شود. الکامپ پربازدیدترین نمایشگاه تخصصی در بین ۵۰ نمایشگاه تخصصی دیگر ایران است که همه ساله طیف وسیعی از مخاطبان علاقه‌مند به فناوری را به محل دائمی نمایشگاه‌ها می‌کشاند.
از ۹ دوره اول این نمایشگاه اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اولین برگزاری نمایشگاه کامپیوتر کشوری ایران به سال ۱۳۶۹ باز می‌گردد. در آن سال‌ها نمایشگاه کامپیوتر هر دو سال یک بار برگزار می‌شد و از سال ۷۹ بود که برگزاری این نمایشگاه سالانه شد. اولین نمایشگاه کامپیوتر در ایران نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر، برق، الکترونیک و ارتباطات نام داشت. کلمات برق و ارتباطات در سال‌های بعد از عنوان این نمایشگاه حذف شده و سپس این نمایشگاه الکامپ نام گرفت که منظور نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی است.
در سال ۷۷ نمایشگاه برق به صورت مستقل و با عنوان نمایشگاه تخصصی برق برگزار شد. مخابرات نیز با عنوان تلکام که امروزه نیز یکی از نمایشگاه‌های تخصصی شهره است به یک نمایشگاه مستقل تبدیل شد. نمایشگاه کامپیوتر تا سال ۷۹ به‌طور مستقیم توسط شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شد و از سال ۸۰ به بعد نخست بخشی از آن و بعد به شکل کامل به بخش خصوصی واگذار شد.
از سال‌های نخستین برگزاری نمایشگاه الکامپ امروزی و کامپیوتر سابق اعداد و اطلاعات زیادی در دست نیست و آخرین اعداد و آمار موجود به سال ۷۷ باز می‌گردد. سال ۷۷ نمایشگاه کامپیوتر ۱۷ هزار و ۹۰۰ مترمربع فضا داشته و ۳۹۰ شرکت در آن حضور داشتند. نکته جالب آنکه در آن سال (۷۷) تعداد شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه کامپیوتر ۷۰ شرکت بود که البته شامل مخابراتی‌ها هم می‌شد.
سال ۸۲ وسعت نمایشگاه بالغ بر سی هزار و ۳۳۶ مترمربع  شد و در این فضا ۴۳۰ شرکت حضور یافتند. در این سال ۳۳ شرکت خارجی بودند. این وسعت موجب شد تا نمایشگاه الکامپ بعد از نمایشگاه‌های صنعت تهران، فرش و نفت و گاز به چهارمین نمایشگاه بین‌المللی بزرگ ایران تبدیل شود. اما جذابیت‌های الکامپ با تمامی نمایشگاه‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، متفاوت بوده و بر اساس آمار بالاترین مخاطب را در کشور به خود اختصاص داده است.
در دوره‌های مختلف الکامپ مشکلات و افت و خیزهای فراوانی رخ داده است. اما این نمایشگاه به دلیل استقبال پر شور همچنان به قوت برگزار می‌شود.
در دوره‌ی هفدهم نمایشگاه بین‌المللی الکامپ که در آذر ۹۰ برگزار شد، ‌۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند و این حضور رشد ۲۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌داد. همچنین ۸ درصد به محدوده نمایشگاه افزوده شد. در مورد فضای برگزاری ۵۰ هزار متر مربع فضای غیرمفید و ۲۵ هزار مترمربع فضای مفید برای این دوره‌ی نمایشگاه برآورد شد.
کشورهای چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره‌جنوبی، هلند، ایتالیا، سنگاپور،‌ آلمان،‌ سوئیس، کانادا، هند و روسیه از جمله کشورهایی بودند که در نمایشگاه الکامپ سال ۹۰ در تهران حضور داشتند. بازاریابی اینترنتی، دولت الکترونیکی و حفاظت از فضای ICT جزو محورهای در نظر گرفته شده برای کارگاه‌ها و همایش‌های جانبی نمایشگاه بود.
هجدهمین دوره الکامپ بیشتر به فروشگاه بزرگ سی‌دی و سرویس راه‌اندازی اینترنت شبیه بود. بخش اعظمی از فضای الکامپ توسط شرکت‌های فعال در شاخه‌های تولیدکنندگان نرم‌افزار، بازی و اپلیکیشن‌ها، شرکت‌های ارائه‌کننده سرویس‌های اینترنت شامل وایمکس، ADSL و راه‌حل‌های دیگر انتقال اطلاعات و آموزشگاه‌های کامپیوتر که بیشتر در زمینه آموزش علوم شبکه‌های کامپیوتری فعالیت داشتند، اشغال شده بودند.
به طور کلی نمایشگاه الکامپ کمرنگ‌تر و ضعیف‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد، بیشتر شرکت‌های مطرح مانند سامسونگ، ال‌جی، سونی، ایسوس، لنوو، ام‌اس‌آی، هواوی و غیره در این نمایشگاه شرکت نکردند. مهم‌ترین دلیل استقبال نکردن این شرکت‌ها نیز نحوه محاسبه اجاره‌بهای غرفه‌ها برای شرکت‌های واردکننده محصولات خارجی بود.
دوره‌ی نوزدهم با حضور ۴۶۰ شرکت داخلی و ۶۰ شرکت خارجی از کشورهای مختلف جهان از ۱۴ تا ۱۷ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان بازدیدکنندگان بود و در این رویداد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه جدیدترین دستاوردهای‌شان را در فضای بالغ بر ۲۲ هزار مترمربع به نمایش عموم گذاشتند.
از نکات بارز این دوره از نمایشگاه، بازدید چندین ساعته وزیر ارتباطات از سالن‌های مختلف نمایشگاه و گفت‌وگوی نزدیک با دست‌اندرکاران حوزه‌ی فناوری اطلاعات کشور بود.
الکامپ نوزدهم با سیاستگذاری و محوریت سازمان فناوری اطلاعات، دفتر فناوری اطلاعات وزارت صنعت، شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد و در اتمام آن نیز مسئولان برگزارکننده این رویداد فناوری از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این نمایشگاه با هدف ساماندهی به برگزاری سالانه الکامپ و تبدیل شدن آن به یک نمایشگاه بین‌المللی واقعی خبر دادند.
بیستمین دوره‌ی نمایشگاه الکامپ، با حرف و حدیث‌های زیادی برگزار شد. رییس سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای کشور(نصر) می‏گوید: «مخصوصا الکامپ بیستم که ضعیف‏ترین و بدترین دوره نمایشگاه الکامپ بود. بنابراین شرکت‏ ها تمایل نداشتند در چنین فضای نامشخصی که مدام درگیری و گرفتاری هست شرکت کنند.»
دوره‌ی ۲۱ام که دوباره سازمان نصر برگزار کننده‌ی الکامپ بوده است، نوید‌های بسیاری را با خود به همراه داشته است. ناصر سعادت در مصاحبه‌ای در پاسخ به کاستی‌ها و شرکت نکردن و پاسخ به این سؤال که “با توجه به اینکه سازمان برگزار کننده الکامپ ۲۱ است، شاهدیم که برخی اعضای سازمان و مخصوصا اعضای کمیسیون سخت ‏افزار در این نمایشگاه حضور ندارند. علت شرکت نکردن آنهادر الکامپ ۲۱ چیست؟” گفت: اینکه هیچ‏ یک از اعضای سخت‏ افزار در الکامپ ۲۱ حضور ندارند را قبول ندارم. ما تولیدکننده‌ی سخت‏ افزار به معنایی که می‏شناسیم نداریم و اکثر شرکت‏ هایی هم که در بخش سخت‏ افزاری کار می‏کنند، نماینده شرکت‏ های خارجی فعال در این حوزه هستند. با شرایطی که کشور در چند سال اخیر به خاطر موضوعات تحریمی و غیره داشته، ورود کالاهای کامپیوتری، ترخیص این کالاها از گمرک و موارد اینچنینی با مشکلات فراوانی همراه بوده است. باید حضور در چنین نمایشگاهی پاسخگوی خواسته ‏های بعد از نمایشگاه شرکت‏ ها هم باشد. یعنی اگر محصول کامپیوتری را در نمایشگاه در دید عموم می‏گذاریم هدفمان این است که بعد از نمایشگاه فروش این محصول را در بازار شروع کنیم. این درحالی است که شرکت ‏های کامپیوتری ما با این شرایط رو به رو نیستند. البته امیدواریم این گونه مسائل سال آینده با توجه به برداشته شدن تحریم ‏ها کاملا حل شود، چراکه یک وارد کننده سخت افزار می‏تواند کار نقل و انتقال پول را به راحتی انجام دهد و شرکت های بزرگ کامپیوتری نیز می‏توانند از طریق نمایندگان ایرانی خود فعالیت کنند. بنابراین عدم حضور برخی از شرکت‏های سخت ‏افزاری به دلیل چنین مسائلی است و به این خاطر نیست که سازمان برگزار کننده الکامپ است.
در الکامپ ۲۱ که در مساحتی بالغ بر ۲۶ هزارمتر مربع برگزار شد، ۵۰ شرکت خارجی از ۱۵ کشور جهان و ۴۵۰ شرکت داخلی شرکت کرده و سالن ۴۱ این نمایشگاه، به خدمات الکترونیک دولت اختصاص یافت. سازمان ها و نهادهای دولتی که در راستای تحقق دولت الکترونیک اقدام کرده اند؛ دستاوردهای خود را در این سالن به نمایش گذاشتند.
این دوره نیز سازمان با بیان اینکه برگزار کننده‌ی طرح است و نوید برنامه ریزی دقیق، بازه‌ی زمانی مناسب و بی‌سابقه در اعلام برگزارکننده پیش از این برگزاری این نمایشگاه به استقبال این نمایشگاه می‌رود. همچنین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کرده که سازمان مانند تجربه سال گذشته برگزارکننده نمایشگاه بیست و دوم الکامپ است. تجربه موفق (به نقل از سایت سازمان) برگزاری نمایشگاه در سال گذشته در نمایشگاه بیست و دوم نیز تکرار خواهد شد و سازمان قصد ندارد مجری نمایشگاه باشد. به همین جهت شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا مجری بیست و دومین نمایشگاه الکامپ خواهد بود.
برگزار کننده‌ی الکامپ بیست و دوم در وبسایت رسمی خود بیان داشته است که انتظار می رود در دوره آتی نمایشگاه الکامپ که در فاصله ۲۵ تا ۲۸ آذر ماه ۹۵ برگزار خواهد گردید، فرصتی تکرار نشدنی را در اختیار فعالان این حوزه در داخل و خارج کشور قرار دهد تا با یافتن مخاطبان بالقوه خود، سطح تعامل بین المللی خویش را به طور چشمگیری ارتقاء بخشند.
سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور برگزارکننده دوره بیست و دوم الکامپ با حمایت ارزشمند سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران و مشارکت و حمایت موثر نهادها، انجمن ها و تشکل ها نهایت تلاش خود را بکار گرفته تا این دوره از نمایشگاه با کیفیت و نظم متفاوت برگزار گردد. امیدوار است بازخورد مشارکت کنندگان پس از برگزاری دوره بیست و دوم نیز موید همین امر باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست