اخبار اخبار ایران و جهان

قیمت تحصیل خارجی ها در ایران!

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

یکی از راه‌های تعامل علمی پژوهشی مابین کشورها،‌ رد و بدل کردن دانشجو است. چه برای تحصیل دائم در یک مقطع تحصیلی و چه برای مدت موقت ترمی و حتی همان فرصت مطالعاتی دانشجو که از کشور دیگر برای پذیرش در کشور مقصد ثبت نام می‌کند.
احتمالاً در اطراف خود افراد زیادی را مشاهده کرده‌اید که برای تحصیل یا فرصت مطالعاتی به خارج از کشور سفر می‌کنند.
در بین کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی تبادل و پذیرش دانشجو امری متداول است.
هرچند اکثراً در مورد تحصیل دانشجویان کشورمان در کشورهای دیگر شنیده‌ و خوانده‌ایم، اما حالت عکس این قضیه یعنی ورود دانشجوی خارجی برای تحصیل به داخل ایران که هیچ منعی هم وجود ندارد کمتر گفته شده و حال قصد داریم در این یادداشت کمی به این مقوله بپردازیم.
ممکن است آمار پیش رو چندان محسوس نباشد اما طبق گزارش سال ۹۲ مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، حدود پانزده‌ هزار دانشجوی غیر ایرانی در ایران مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد حدود ۴۰۰۰ دانشجوی بورسیه و ۴۰۰۰ دانشجوی غیر بورسیه بوده و مابقی نیز مقیم ایران بوده و از طریق کنکور سراسری در دانشگاه‌های کشور پذیرفته شده‌اند.
همچنین دکتر فرهادی، وزیر علوم در سال قبل با بیان این که تا کنون دانشجویانی از ۱۲۳ کشور جهان در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران پذیرش شده‌اند، گفت: هم اکنون ۳۵ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌های کشور در حال تحصیل هستند که از این تعداد ۵۰ درصد در رشته های علوم انسانی، ۳۰ درصد در رشته های فنی مهندسی، ۱۷ درصد در رشته های علوم پزشکی و ۳ درصد نیز در رشته های هنر تحصیل می‌کنند.
دانشگاه‌های ما روز به روز بر تلاش خود برای بین المللی شدن می افزایند و تا کنون مذاکرات و تفاهم‌نامه‌های بسیاری با کشورهای جهان جهت پذیرش دانشجو در دانشگاه های ایران انجام شده و امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده تعداد دانشجویان غیر ایرانی در کشور را افزایش دهیم.
وزیر علوم همچنین اعلام کرد که کمتر از ۵۰ درصد این دانشجویان بورسیه هستند و این در حالی است که ما بیش از ۱۰۰ درصد پذیرش غیر بورسیه دانشجویان غیرایرانی را هدف گذاری کرده‌ایم و همین طور روان‌سازی جذب دانشجویان غیر ایرانی و تسهیل در ارائه خدمات به دانشجویان و نیز رفع مسائل کنسولی از طریق سامانه جامع الکترونیکی دانشجویان میسر شده است و امیدواریم که دانشجویان بیشتری از کشورهای دیگر نه تنها در امر آموزش بلکه در عرصه تحقیقاتی، پژوهشی و فناوری فعال شوند.
در تیرماه امسال نیز دکتر حاج جباری بیان کردند که بحث بین الملی سازی آموزش عالی در دستور کار وزارت علوم قرار دارد و با جدیت دنبال می شود و توسعه و ترویج زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان هم با توجه به اهداف کلان در دستور کار قرار گرفته است.
وب سایت دانشگاه‌ها در جذب دانشجویان خارجی اهمیت بسیاری دارد و بهترین ابزار جهت معرفی دانشگاه می باشد و ضرورت دارد به زبان های مختلف ترجمه و ارائه شود. دکتر حاج جباری در پایان اظهار امیدواری کرد به زودی رشته آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه مازندران راه اندازی شود.
لازم به ذکر است که هرچند اکثر دانشگاه‌ها دارای وبسایت به زبان‌های بین‌المللی هستند اما این وب سایت‌ها عموماً سامان ندارند و استخراج اطلاعات دقیق و قابل استفاده از آن‌ها کار سختی به نظر می‌رسد. به هر نحو بسیاری از دانشگاه‌های کشور قابلیت پذیرش دانشجوی غیر ایرانی را دارند و همچنین در برنامه‌های وزارت علوم پذیرش بیشتر از این دانشجویان است و تعداد مشخصی به عنوان هدف تعیین می‌گردد. برای مثال در سال ۹۲ تعیین شده بوده که بر اساس برنامه پنج ساله وظیفه داریم که سالانه پنج هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌های سراسر کشور جذب کنیم. به گفته مدیرکل وقت دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم از این تعداد باید ۲۰۰۰ دانشجو بورسیه و ۳۰۰۰ نفر غیر بورسیه جذب شوند.
جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور به دو نوع بورسیه و غیر بورس صورت می‌گیرد. دانشجویان بورسیه، بسته به نوع بورسشان، بخشی از هزینه‌های تحصیل آن‌ها در کشور توسط دانشگاه تأمین می‌گردد. برای مثال دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بروسیه‌ی نوع C تمام هزینه‌ها به جز هزینه‌ی شهریه و دوره‌های انگلیسی را رایگان در نظر می‌گیرد و در بورسیه‌ی نوع A شهریه را نیز رایگان محاسبه می‌کند.
به جز بحث بورسیه، دانشجویان اتباع خارجی قادر هستند که با هزینه‌ی شخصی در بسیاری از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرند و بسته به دانشگاه هزینه‌ها را به طور شخصی بپردازند. هرچند در مرداد ماه امسال دکتر صمد حاج جباری با اشاره به ارائه تسهیلات به دانشجویان غیر ایرانی برای نخستین بار از ارائه‌ی کمک هزینه به دانشجویان اتباع خارجی مشغول به تحصیل در ایران خبر داده و گفت: میانگین این کمک هزینه ماهانه بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان!!! بوده که برای هر فرد با توجه به شرایط متفاوت است.
دکتر ‌جباری با بیان اینکه هم به دانشجویان بورسیه و هم به دانشجویان غیر بورسیه کمک هزینه ارائه می شود، گفت: بحث های مربوط به خوابگاه، بیمه درمان و کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بورسیه مطابق چارچوب های تعیین شده صورت می گیرد و ماهانه بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان به این دانشجویان با توجه به شرایطی که دارند از قبیل وضعیت تاهل و تجرد، مقطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری ارائه می شود. این در حالی ا‌ست که بر طبق وب سایت دانشگاه‌ها، هزینه‌ی زندگی به طور سالیانه در حدود ۲۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است.
هزینه‌ی شهریه‌ی در نظر گرفته شده برای هر دانشگاه متفاوت می‌باشد. دانشگاه تربیت مدرس هزینه‌های مربوط به سال ۹۵ را این طور اعلام کرده است: هزینه تحصیل کل دوره برای داوطلبان غیر بورسیه (آزاد) در دورهای کارشناسی ارشد رشته گرایش های مربوط به دانشکده های علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد و حقوق ۹۰ میلیون ریال و برای سایر رشته گرایش ها ۱۰۰ میلیون ریال است.
همچنین هزینه تحصیل کل دوره برای داوطلبان غیربورسیه (آزاد) در دورهای دکتری تخصصی رشته گرایش های مربوط به دانشکده های علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد و حقوق ۴۵۰ میلیون ریال و برای سایر رشته گرایش ها ۵۰۰ میلیون ریال است.
همچنین دانشگاه فردوسی مشهد شهریه‌ی ثابت دوره‌ی کارشناسی ارشد را بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ و هزینه‌ی هر واحد را بین ۸۰ تا ۲۰۰ یورو در نظر گرفته است. این دانشگاه در مقطع دکتری هزینه ثابت را مابین ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ و هزینه هر واحد را بین ۱۷۰ تا ۲۱۰ یورو اعلام کرده است. تمام این ارقام هزینه‌ی خالص تحصیلی بوده و هزینه‌های اقامتی و رفاهی به طور جداگانه در نظر گرفته می‌شوند.

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

۱ دیدگاه

  • باعرض سلام
    خواستم ببینم برای یک شخص عراقی که بخواهد در دانشگاه امیرکبیر بصورت آزاد در رشته داروسازی ثبت نام کندهزینیش ترمی چقدر در میاد هزینه خوابگاه و غذا به چه صورت است.
    با تشکر

دیدگاه شما چیست