آخرین اخبار

صدور شناسه DOI دیجیتال برای مقالات علمی در ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

شرکت شریف پردازشگر دانش (سیناوب)، شناسه DOI دیجیتال برای مقالات علمی در ایران صادر می کند…..

شرکت شریف پردازشگر دانش (سیناوب) به عنوان یک شرکت دانش بنیان در مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف در راستای ساماندهی و ارتقای نشریات علمی فعالیت دارد. این شرکت نماینده رسمی موسسه mEDRA نماینده اروپایی موسسه( (International DOI Foundation (IDF) برای صدور شناسه DOI در ایران است و این امکان وجود دارد تا شناسه DOI ویژه نشریات، مقالات علمی، کتابها و پایان‌نامه‌ها را به صورت رسمی و با اختصاص پیش شماره ویژه هر ناشر، دانشگاه یا موسسه و انجمن علمی با کمترین هزینه ممکن به دانشگاهها، موسسات آموزشی، پژوهشی، انجمن‌ها و نشریات علمی ارائه دهد.
بنا براین گزارش؛ دی او آی Digital Object Identifier) DOI) یک کد اختصاصی است که برای هر مقاله و محتوای الکترونیکی (مقاله، کتاب، و …) برای شناسایی محتواهای علمی بکار می‌رود. این سیستم یک استاندارد بین‌المللی است که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد سازی ISO جهت شناسایی اسناد الکترونیکی مورد شناسایی و تأیید قرار گرفته است. امروزه تمامی ناشرین معتبر بین‌المللی از این شناسه استفاده می‌کنند و شایسته است که نشریات ایرانی نیز برای استاندارد سازی از این شناسه استفاده نمایند.
گفتنی ست؛ از مزایای شناسه دیجیتال می توان به مواردی از جمله؛ داشتن شناسه دائمی در همه مقالات و جذب استناد دهی بیشتر و موثرتر به مقالات، تبدیل منابع به ابرلینک یا Hyperlink و جذب CITEDBY در منابع، جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منابع مورد استفاده، فراهم آمدن امکان شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات، محاسبه واقعی Impact Factor برای مجلات، ارتقا شاخص واقعی علم سنجی (scientometrics) اشاره داشت.
شایان ذکر است؛ پیش شماره DOI شماره اختصاصی ناشر است و متاسفانه در سالهای جاری برخی شرکتها و موسسات متفرقه پیش شماره خاص خود را به نشریات دانشگاهها ارائه کرده‌اند که ادامه این روند شایسته نیست. سیناوب این امکان را دارد تا پیش شماره اختصاصی به دانشگاهها و موسسات علمی ارائه دهد.
خاطرنشان می شود؛ علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرکت در وبینارهای تخصصی سیناوب مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست