آخرین اخبار

همایش بین المللی “عبدالرحمان جامی”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

همایش بین المللی عبدالرحمان جامی از مشاهیر ثبت شده ایران در فهرست مشاهیرسازمان یونسکو با حضور پژوهشگران و استادان از یازده کشور در مرداد ماه سال جاری در تربت جام برگزار می‌شود…..

عبدالرحمان جامی در ادب فارسی چنان تاثیری پدید آورده که بسیاری از بزرگان او را آخرین شاعر بزرگ فارسی به شمار آورده اند وی نخستین انجمن ادبی شعر فارسی را بنیان نهاد و ده ها شاعر را از این انجمن و با نقد شعر و رهنمودهای خود به ادب فارس معرفی کرد.
شناخت و معرفی چنین پشتوانه های فرهنگی بویژه برای نسل امروز دلیلی بر برگزاری همایش بین المللی “عبدالرحمان جامی” شد.
دکتر عبدالمهدی مستکین مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران با اعلام این خبرگفت: با توجه به جایگاه ممتاز شخصیت و آثار جامی در گستره وسیع منطقه آسیای مرکزی و قفقاز، برگزاری این همایش بین المللی تاثیر به سزایی در تکریم پیوندهای ناگسستنی ملت های همدل و همزبان منطقه به برکت وجود مشاهیرو مفاخر مشترکی همچون جامی است .
براساس این گزارش، همایش بین المللی خاتم الشعرا عبدالرحمان جامی به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری تربت جام و با همکاری و همراهی دانشگاه فردوسی، کمیسیون ملی یونسکو، مرکز پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه، موسسه مطالعات آسیای میانه «ایکاس» ، موسسه بین المللی فرهنگی اکو ،انجمن ملی آثار و مفاخر فرهنگی ایران، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در روزهای بیست و هفتم و بیست و هشتم مرداد ماه امسال برگزار می شود و در روز بیست و نهم مرداد مهمانان خارجی و تعدادی از پژوهشگران داخلی برای بازدید از آرامگاه جامی در شهر هرات میهمان رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان خواهند بود.
گفتنی است جایگاه جامی در ادبیات جهان، کتاب شناسی و نسخه شناسی جامی ،تاثیر جامی بر ادب فارسی،عبدالرحمان جامی و ابن عربی،جامی و نحله های عرفانی،هرات و سمرقند در عصر جامی، خرگرد در دوره عبدالرحمان جامی،اهل بیت (ع) در شعر و اندیشه جامی،چهره جامی در تذکره های فارسی ،تاثیر پذیری جامی از پیشینیان،جامی و سلاطین روزگار ،جامی و دانش های عصر و طنز در آثار جامی محورهای همایش بین المللی خاتم الشعرا عبدالرحمان جامی هستند.
قابل ذکر است  علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات برگزاری این همایش به وب‌گاه همایش بین المللی خاتم الشعرای شعر فارسی عبدالرحمان جامی  مراجعه کنند.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست