اخبار اخبار ایران و جهان

ملاقات مجازی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شاید اکثر ما دیدمان به زندان و زندانیان را تنها از فیلم‌ها و بعضاً‌ فیلم‌های غربی گرفته‌ایم و به طور معمول چندان به این موضوع فکر نمی‌کنیم. زندانیان به دلیل جرایمی که مرتکب شده‌اند محکوم به حبس هستند. اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان ها می‌گوید: حضور بی‌علت زندانی در زندان ولو یک ساعت قابل پذیرش نیست. مجازات حبس صرفاً محدود‌کننده آزادی زندانی است. این مجازات‌ها فردی هستند. وظیفه ما هم اجرای مجازات حبس براساس موازین اسلامی است و نباید در اجرای مجازات غیراز محدود شدن آزادی، دیگر شئونات انسانی زندانیان آسیب ببیند. رعایت حقوق شهروندی و اجرای کامل قوانین جزو حقوق زندانیان است.
یکی از حقوق زندانیان و شاید چشم امید خیلی از آن‌ها و خانواده‌هایشان، ملاقات است. سیامک رفعتی می‌گوید: «اگرچه قانون منع جدی در این زمینه ندارد و به شرط رعایت برخی قوانین از سوی زندانی امکان دیدارهای هفتگی با نزدیکان درجه یک وجود دارد، اما این اتفاق گاهی یک ماه و حتی بیشتر به تأخیر می‌افتد. ساده‌ترین دلیل هم سختی تردد خانواده زندانی است. مخصوصا که گاهی برای یک دیدار کوتاه باید راه‌های دوری را طی کنند.»
به همین دلایل و برای قطع نشدن ارتباط فرد زندانی با جامعه و بازگشت سریع‌تر به زندگی عادی، قوه‌ی قضاییه طرحی را شروع کرده که در آن زندانی و خانواده‌اش نه پشت آن شیشه‌های نشکن سالن ملاقات عمومی بلکه به‌وسیله وب‌کم با هم دیدار کنند؛ یک جور ملاقات اینترنتی.
موضوع ملاقات مجازی زندانیان با خانواده‌هایشان در نیمه دوم سال۹۲ توسط سازمان زندان‌ها در استان‌های گیلان و خراسان به‌صورت محدود راه‌اندازی شد تا به این طریق افرادی که محل اقامتشان با زندانی خود فاصله زیادی دارد بتوانند از این خدمت استفاده کنند. اما ۱۳تیر ماه امسال مدیرکل خدمات الکترونیک قضایی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از اجرای این طرح برای همه زندانیان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گفته وی این طرح قرار است در مرحله نخست در یک زندان و یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی اجرایی شود و مرکز آمار منتظر است تا سازمان زندان‌ها، زندان مورد نظر در این زمینه را برای اجرای طرح معرفی کند تا بعد از استقرار وسایل مورد نیاز در دفاتر خدمات الکترونیک مورد نظر و زندان، خانواده زندانیان باحضور در این دفاتر با بستگان خود ملاقات مجازی داشته باشند. این فضا در بیرون از زندان با تعبیه یک کابین مخصوص در دفاتر خدمات الکترونیک مهیا می‌شود و در زندان نیز سازمان زندان‌ها محلی را برای این ملاقات در اختیار فرد زندانی قرار می‌دهد.
شاید تصور می‌کردید که در این نوع ملاقات‌ها به سادگی از منزل و با یک وبکم، تبلت و حتی ساده‌تر تلفن هوشمند ملاقات با زندانی صورت خواهد پذیرفت. اما استفاده از این نوع ملاقات نیز همانند ملاقات‌های حضوری فقط برای بستگان درجه یک زندانی و افرادی مقدور است که براساس قانون اجازه ملاقات با فرد زندانی را دارند. به این ترتیب فردی که تقاضای ملاقات مجازی با زندانی را دارد باید ابتدا در سامانه سنا (سامانه نظارت الکترونیک قوه قضاییه)‌ یا در دفاتر خدمات الکترونیک ثبت نام کرده و بعد از تعیین هویت برای وی زمان ملاقات تعیین می‌شود. به این ترتیب فرد در زمان تعیین شده با در دست داشتن مدارک شناسایی به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه و در زمان تعیین شده که به وسیله پیامک به وی اطلاع داده می‌شود می‌تواند با فرد زندانی ملاقات ‌کند.
سیامک رفعتی می‌گوید: «دلیل این محدودیت حفظ امنیت زندانی و خانواده‌اش است. اما زمانی که این ارتباط در دفاتر خدمات الکترونیک انجام می‌شود در عین حال که این ارتباط به‌ صورت کامل توسط سازمان زندان‌ها کنترل می‌شود تمام مسائل امنیتی رعایت شده و امکان ورود هکرها و شنود مکالمات توسط افراد دیگر وجود ندارد. همچنین استفاده از فضای اینترنتی مناسب و فیبر نوری باعث می‌شود تا قطعی اینترنت در این ارتباط به حداقل برسد و مشکل زیادی در این ملاقات مجازی وجود نداشته باشد.»
طبق توضیحات رفعتی بعد از اجرای پایلوت این طرح، میزان هزینه برای اجرای سراسری محاسبه ‌می‌شود، اما سعی بر این است که کمترین قیمت برای این ملاقات درنظر گرفته شود. اجرای طرح ملاقات مجازی زندانیان اگر چه قرار است تا پایان پاییز به‌صورت پایلوت آغاز به‌کار کند اما زمانی نهایی برای اجرای آزمایشی و مشخص شدن مشکلات آن تا پایان سال درنظرگرفته شده است. مسئولان این طرح امیدوارند از ابتدای سال۹۶ ملاقات اینترنتی با زندانی در همه زندان‌های کشور فراهم شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست