آخرین اخبار

معرفی برگزیدگان مسابقه ملی فناوری نانو

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ششمین مسابقه ملی فناوری نانو که به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی برگزار شد، با اعلام ۱۷۰ نفر از برگزیدگان و فعالان به کار خود پایان داد….

علی بیت‌اللهی، مدیر کارگروه امور بین‌الملل و استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی از برنامه ۱۰ سال اول فناوری نانو کشور به عنوان برنامه‌‌ای منحصر‌به‌فرد نام برد که نه‌تنها به موضوع علم و فناوری بلکه به موضوع مهم تولید ثروت و توسعه فناوری و تجاری‌سازی محصولات توجه ویژه‌ای داشته و تاثیر بسزایی در ارتقای جایگاه بین‌المللی کشور در حوزه فناوری نانو داشته است.
وی همچنین شکل‌گیری برنامه‌های مختلف و وجود بیش از ۳۰ هزار محقق فناوری نانو در کشور را پتانسیلی بزرگ برای اجرای برنامه ۱۰ ساله دوم ستاد نانو با تمرکز بر تجاری‌سازی محصولات و شکل‌گیری اقتصاد مبتنی بر نانو در کشور دانست.
مدیر کارگروه امور بین‌الملل و استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی وجود دانشگاه‌های متعدد دارای برنامه ویژه در حوزه نانو را ظرفیتی بزرگ جهت زمینه‌سازی گام‌های جدی‌تر در توسعه فناوری و تولید ثروت دانست و گفت: هدف از برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو و المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو و برنامه‌های مشابه را آماده‌سازی هرچه بیشتر دانشجویان و دانش‌آموزان برای فعالیت بیشتر در حوزه فناوری نانو عنوان کرد.
وی ادامه داد: در برنامه‌های ستاد نانو به تولید علم و انتشار مقالات علمی پرداخته نشده است؛ بلکه توجه به بخش‌های دیگری مثل زیرساخت‌ها با شکل‌گیری شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، پرداختن به موضوعاتی مثل استاندارد‌سازی ملی و بین‌المللی که یکی از مباحث مهم پشتیبانی جریان توسعه صنعتی هست و شکل‌گیری شبکه ایمنی نانو نیز حائز اهمیت بوده است.
دکتر بیت‌اللهی خاطر نشان کرد: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک نیز شاهد برگزاری المپیاد بین‌المللی نانو با رهبری ایران و تشکیل دبیرخانه دائمی این المپیاد در کشورمان باشیم، تلاش‌هایی در این راستا شروع شده است؛ چرا که شاهد آن هستیم ظرفیت‌های خوبی در کشور وجود دارد که می‌تواند مدلی برای توسعه اینگونه برنامه‌ها برای کشورهای دیگر باشد.
در ادامه مراسم، از میان برگزیدگان نمایندگانی به بیان نظرات و پیشنهاد خود در خصوص مسابقه ملی فناوری نانو پرداختند؛ در این بخش به ترتیب هومن بخشی (رتبه اول مدرسان فعال در ششمین مسابقه نانو)، رضا خاوری خراسانی (رتبه پنجم مقطع کارشناسی)، سیدعلی معبودی (رتبه اول رشته مهندسی فناوری نانو- مدرس نانو)، قادر اسدی (مدیر مجموعه نانوسان – نهاد ترویجی اول ششمین مسابقه نانو) و پیمان نصیری‌پور (مسئول انجمن نانو فناوری دانشگاه شهید باهنر کرمان-نهاد ترویجی پنجم ششمین مسابقه نانو) به بیان نظرات خود پرداختند.
در ادامه این مراسم بیست‌و‌یکمین هم‌اندیشی نهادهای ترویجی فناوری نانو با حضور ۸۰ نفر از برگزیدگان و نهادهای ترویجی فناوری نانو فعال در مسابقه برگزار و در خصوص نقاط ضعف و قوت ششمین مسابقه نانو، تغییرات جدید مسابقه ملی نانو و بازدیدهای علمی نانو بحث و تبادل نظر شد و برای هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو نیز پیشنهاداتی ارائه شد. همچنین در خصوص فضای ترویج و آموزش نانو و رویدادهای آموزشی فناوری نانو نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
در پایان این مراسم از ۱۰ نفر برتر کل آزمون، ۱۱ نفر برتر مقطع کارشناسی، ۱۰ نفر برتر رشته‌های تحصیلی، ۳ مدرس برتر و ۱۰ نهادهای ترویجی برتر تقدیر به عمل آمد.
اختتامیه ششمین مسابقه ملی فناوری نانو با حضور مدیر کارگروه امور بین‌الملل و استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، مدیر کارگروه ترویج و فرهنگ‌سازی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، رئیس اداره تولیدات دانشجویی و نخبگان علمی دانشگاه پیام‌نور، معاون فرهنگی و دانشجویی سازمان سماء، معاون پژوهشی دانشگاه خلیج فارس، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر و برگزیدگان و فعالان مسابقه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
ششمین مسابقه فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال جاری با ۴۵۴۵ داوطلب در ۲۰ استان کشور به طور سراسری برگزار شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست