اخبار اخبار ایران و جهان

آنچه باید از آزمون های نظام مهندسی بدانید

نوشته شده توسط حمیدرضا گودرزی

برای فارغ التحصیلان اکثر رشته های مهندسی ورود به نظام مهندسی ساختمان، جزئی از انتخاب های شغلی است و برای بعضی از رشته ها مانند عمران و معماری مخصوصا در شاخه های خاصی از این رشته ها، شاید انتخاب اصلی برای ادامه فعالیت در حوزه مهندسی باشد. اما متاسفانه به علت نامنسجم و استانی بودن فعالیت این سازمان بزرگ و در نتیجه ضعف در اطلاع رسانی، قوانین و مقررات این سازمان عموما برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در هاله ای از ابهام قرار دارد و تغییراتی که در مقررات این سازمان به وجود می آید به کندی و سینه به سینه(!) بین دانشجویان رشته های مهندسی منتقل می شود. ار این جهت بر آن شدیم تا کلیتی از قوانین این سازمان را معرفی نماییم.
شاید سازمان نظام مهندسی را بتوان بزرگترین نهاد غیر دولتی و NGO در کشور دانست. طبق آمارهای تقریبی، سازمان نظام پزشکی حدود ۲۰۰ هزار عضو دارد که شامل پزشکان، داروسازان، دندانپزشکان و غیره می باشد. این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان، به تنهایی چیزی حدود ۵۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد؛ به گونه ای که چندین سازمان نظام مهندسی متناسب با رشته های مختلف در کشور فعالیت می کنند.
برای ورود به سازمان نظام مهندسی ساختمان و دریافت پروانه اشتغال، در ابتدا باید فارغ التحصیل یکی از رشته ها در مقاطع اعلام شده از سوی این سازمان باشید و اتفاقا بسیاری از سوالات فارغ اتحصیلان رشته های فنی و مهندسی در رابطه با همین موضوع است. در اینجا می توانید تمامی رشته هایی که می توانند در آزمون ورودی شاخه های مختلف نظام مهندسی شرکت کنند را مشاهده کنید. همه فارغ التحصیلان این رشته ها بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرک دکترای خود می توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن در این آزمون که در کلیه رشته ها حد نصاب قبولی ۵۰ درصد کل نمره می باشد، اشتغال به کار پایه ۳ دریافت کنند. البته در رشته هایی مانند مهندسی عمران پروانه اشتغال به کار در سه بخش اجرا، محاسبات و نظارت وجود دارد که برای هر کدام از آنها آزمونی جداگانه گرفته می شود و هر کدام از مهندسین با قبولی در هر یک از این آزمون ها پروانه اشتغال به کار پایه ۳ در آن بخش را دریافت می کنند. این آزمون ها معمولا هر سال دو نوبت در فواصل زمانی اسفند و شهریور ماه و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش برگزار می گردد. آن دسته از مهندسانی که دوره مدت سربازی در پیش رو دارند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند، چرا که با قبولی در این آزمون تا ۴ سال وقت دارند که مدرک اصلی خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار به نظام مهندسی برسانند.
همچنین در کنار این آزمون های اصلی آزمون هایی در بخش های خاصی نیز برگزار می شود به عنوان مثال آزمون نظارت گاز ویژه مهندسین مکانیک به صورت دوره ای نیز برگزار می شود.
یکی از مزیت های داشتن این پروانه اشتغال، وجود یک شماره خاص در نظام مهندسی هر استان به هر شخص است که تقریبا مشابه همان شماره نظام پزشکی می باشد و افراد دارای پروانه اشتغال می توانند برای تاسیس شرکت، دفاتر مهندسی و غیره اقدام کنند و یا حتی امتیاز سهمیه خود را به شرکت های قانونی شاغل در صنعت ساختمان واگذار کنند.
در سازمان نظام مهندسی، پایین ترین درجه پروانه اشتغال به کار، پایه ۳ می باشد که مهندسانی که دارای این پروانه باشند طبق ماده ۱۱ قانون نظام مهندسی پس از گذشت ۴ سال می توانند از پایه ۳ به ۲ و پس از گذشت ۵ سال دیگر از پایه ۲ به ۱ ارتقاء پیدا کنند. شایان ذکر است که هیچ مهندسی با هر میزان تحصیلات و سابقه کار به هیچ عنوان نمی تواند از پایه ۳ یکباره به پایه ۱ ارتقا پیدا کند و گذشت زمان و کسب تجربه برای ارتقاء پایه امری الزامی است.
طریقه ارتقای پایه در پروانه اشتغال به این صورت است که افراد دارای پروانه اشتغال پایه ۳ در یک سری کلاس ها و دوره ها شرکت کرده و در یک آزمون داخلی امتحان می دهند که به شرط قبولی در آن آزمون، حضور در کلاس ها و گذ‌شت زمان کافی می توانند ارتقاء پایه داشته باشند به نحوی که اگرکسی در سال ۸۷ از دانشگاه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشد و به طور مرتب در حرفه مهندسی فعالیت داشته باشد به شرط قبولی در آزمون ها در سال ۹۰ پایه ۳، در سال ۹۴ پایه ۲ و در سال۹۹ می تواند پروانه اشتغال به کار پایه یک را کسب کند. ضمن اینکه ارتقاء پایه ها در سازمان نظام مهندسی به میزان تحصیلات و مدرک تحصیلی ارتباطی ندارد بلکه یک فرد با مدرک کارشناسی می تواند دارای پایه یک باشد در حالی که شخص دیگری با مدرک دکترا پروانه اشتغال به کار نداشته باشد یا دارای پروانه پایه ۳ باشد.
وجود این آزمون و الزام شرکت در آن برای کسب پروانه اشتغال جای بسی امیدواریست، چرا که شاید همین الزام به شرکت در این آزمون بتواند انگیزه ای قوی باشد که باعث شود مهندسانمان اندکی جدی تر مباحث مقررات ملی ساختمان که استفاده از آن الزامی می باشد را مطالعه کنند. فلسفه این آزمون چیزی مشابه آزمونی که فارغ التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی می گذرانند است. البته مشابه هر آزمون اجباری دیگر در کشور، این آزمون نیز در سال های گذشته تبدیل به سدی پیش روی مهندسان تازه فارغ التحصیل شده است که باعث آن شده تا حتی مهندسان به خواندن انواع کتاب تست و شرکت در انواع کلاس های آمادگی و آزمون های آزمایشی روی بیاورند و موسساتی نیز در این زمینه شکل بگیرند. البته شیوه جدید تست های کنکوری این آزمون ( که بعضا در آن اصل صورت سوال و تست های قرار داده شده هم با اشکالاتی روبرو بوده اند) خود به پیچیده تر شدن این آزمون در ادوار گذشته منجر شده است!

درباره نویسنده

حمیدرضا گودرزی

۱ دیدگاه

  • متاسفانه این آزمون اشکالات ماهیتی زیادی داره، به عنوان مثال یک سری کتاب با عنوان کلید واژه توسط انتشاراتی‌های مختلف به وفور در بازار وجود دارد که به کمک آنها می‌توان بدون حتی یک دقیقه مطالعه در آزمون قبول شد!!! از آنجایی که این آزمون جزوه باز است،با کمی دقت کلید واژه سوال پیدا می‌شود و به کمک این کتاب‌ها آدرس پاسخ صحیح سوال(کتاب و شماره صفحه آن) در کتاب‌های مرجع(اکثراً مباحث مقررات ملی ساختمان) پیدا می‌شوند.افرادی زیادی را میشناسم که این طوری قبول شدند…

دیدگاه شما چیست