اخبار اخبار ایران و جهان

کامپیوتر های ارگانیک در راهند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

تیم محققان لومونوسوف MSU با همکاری دانشمندان آلمانیِ موسسه تحقیقات پلیمر در درسدن (موسسه لایبنیتس) مولکولی را یافتند که به نظر آن ها می تواند انگیزه ای برای ساخت لوازم الکترونیکی ارگانیک باشد. نتایج کار آن ها در Advanced Materials منتشر شد.
دانشمندان دانشگاه موسکو و همکاران آلمانی شان به تازگی دریافتند مشتقی از [۳]-رادیالین مولکولی که نزدیک به سی سال برای دانشمندان شناخته شده بود، می تواند برای ساخت نیمه رساناهای ارگانیک به کار گرفته شوند. دیمیتری ایوانف (Dmitry Ivanov) رئیس آزمایشگاه مهندسی مواد در گروه فیزیک بنیادی و مهندسی شیمی دانشگاه دولتی مسکو بر این عقیده است که این پیشرفت می تواند به طور عمده در گسترش لوازم الکترونیکی ارگانیک و به طور خاص در رده ای جدیدی از سلول های خورشیدی به کار رود.
لوازم الکترونیکی ارگانیک رشته ی علمی نسبتا جدیدی است که در حدود ۱۵ تا ۲۰ سال قبل به وجود آمد. هدف آن پیش برد ساخت لوازم الکترونیکی توسط مواد آلی است. این گونه لوازم ساخته شده از مواد آلی هنوز از نظر عملکرد از لوازم الکترونیکی استاندارد با اساس سیلیکونی ضعیف تر هستند. همچنین دوام پایین تری هم دارند. اما مزیت هایی هم دارند مثل سبکی، قطر کم، انعطاف پذیری، شفافیت و از همه مهم تر قیمت بسیار پایین ترِ لوازم الکترونیکی ارگانیک نسبت به لوازم سیلیکونی. همچنین، لوازم الکترونیکی ارگانیک می توانند برای طراحی دستگاه های منتشر کننده ی نورهای آلی و ترانزیستورهای اثر میدانی به کار بروند.
این مولکول مورد بحث به اصطلاح ناخالص، اگر به یک پلیمر نیمه هادی اضافه شود به طور قابل توجهی رسانایی الکتریکی بالا می رود. ایوانف می گوید: «ما و همکاران آلمانی مان تصمیم گرفتیم یک ماده ی ناخالص با وزن مولکولی بسیار پایین طراحی کنیم. این مولکول نه تنها می بایست از نظر سطوح انرژی مناسب باشد بلکه مهم تر از آن این ماده می بایست با پلیمر به خوبی میکس شود تا در فازهای جداگانه با پلیمر قرار نگیرد.»
محققان، کاندیداهای مختلفی را برای این منظور مورد بررسی قرار دادند و در نهایت مشخص شد که ماده ی مورد نظر مشتق [۳]-رادیالین است که یک مولکول مسطح کوچک بوده و در آن اتم های کربن به شکل یک ساختار مثلثی به یکدیگر متصل هستند. از بین ترکیبات مورد بررسی که حدس زده می شد این کارایی را داشته باشند، [۳]- رادیالین بیشتر از همه از نظر سطح انرژی مناسب بود. به عبارت دیگر کمترین اوربیتال خالی مولکولی را داشت. این به آن معنا است که با کمک آن، الکترون ها به راحتی از ماتریکس پلیمر نیمه رسانا استخراج می شوند. بنابراین این ماده در مجامع علمی به عنوان قوی ترین ماده برای نیمه رساناهای ارگانیک معرفی شد.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست