آخرین اخبار

رفع موانع موجود در صنایع تخمیری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی؛ موانع موجود بر سر راه کارخانجات صنایع تخمیری مرتفع می‌شود…

به گفته سید عباس شجاع‌الساداتی، دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ اقدامات بسیاری در جهت بازگشایی کارخانجات تعطیل شده صنایع تخمیری انجام شده و به همین منظور همه این کارخانجات شناسایی و مشکلات و موانع تولید آنها تا حد زیادی مورد بررسی قرار گرفته است.
وی مهم ترین دلایل تعطیلی کارخانجات صنایع تخمیری را تحریم ها و ورود محصولات مشابه با کیفیت و قیمت پایین‌تر از خارج کشور اعلام کرد.
شجاع‌الساداتی در اینباره گفت: یکی از اقدامات موثر برای پیشگیری از ورود محصولات مشابه از دیگر کشورها، بررسی کیفیت آنها در گمرک و عدم صدور مجوز برای ورود کالاهای بی کیفیت است.
وی تصریح کرد: در چند ماه آینده کارخانه سیتریک اسید کرمانشاه که به دلیل وجود مشکلات مدتها بود تعطیل شده بود با رفع موانع تولید، کار خود را آغاز خواهد کرد که این موضوع خبر خوبی در صنعت تخمیری است.
دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اظهار کرد: حجم زیادی از نیازهای کشور در حوزه خمیر مایه یا مخمر را همین کارخانجاتی که به دلیل مشکلات مختلف تعطیل شده‌اند تولید می‌کردند و در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار تن مخمر یا خمیر مایه در کشور تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مصرف خمیر مایه در کشور به اندازه کافی نیست و از ۳۰ هزار تن خمیرمایه تولیدی، تنها ۱۵ هزار تن آن در کشور مصرف می شود و بقیه به دیگر کشورها صادر می شود که باید فکری برای افزایش مصرف خمیر مایه در کشور شود و این ماده موثر و مفید برای سلامتی در صنایع نان و سندیکای مربوطه مورد استفاده بیشتری قرار گیرد.
شجاع‌الساداتی با انتقاد از استفاده جوش شیرین در تولید نان‌های مصرفی کشور، گفت: اگر به جای استفاده از جوش شیرین که تاثیرات نامطلوبی بر سلامتی مردم دارد از خمیر مایه استفاده شود هم سلامتی مردم به خطر نمی‌افتد و هم کیفیت نان‌های تولیدی افزایش می‌یابد و در نهایت نیز کارخانجات تعطیل شده صنایع تخمیری نیز دوباره بازگشایی می‌شود.
وی بیان کرد: اگر اقدامات موثری برای رفع مشکلات موجود در صنایع تخمیری صورت گیرد، کارخانجات تعطیل شده دوباره بازگشایی می‌شود و آینده خوبی برای این صنعت پیش رو خواهیم داشت.
سال گذشته شجاع‌الساداتی، در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این‌که در طول سال‌های اخیر، صنایع وابسته به صنعت تخمیری تعطیل شده بودند، تصریح اعلام کرده بود که به دلیل وضع نابسامان صنعت تخمیری در کشور، برخی صنایع وابسته به این صنعت نیز تعطیل شده‌اند که باید آن‌ها را دوباره راه اندازی کنیم.
دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، مهم‌ترین برنامه کارگروه صنایع تخمیری برای امسال را راه اندازی مجدد این صنایع تعطیل شده عنوان کرده بود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست