پزشکی و سلامت

مردی که از نیش پشه فلج شد!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طبق گزارش CBS لس آنجلس، مردی در آریزونا که اخیرا آلوده به ویروس West Nile شده بود، در حال حاضر از کمر به پایین فلج شده است. عفونت به ویروس West Nile که توسط پشه منتقل می شود به مشکلات عصبی منجر می شود؛ این مشکلات شامل فلجی هم هست هرچند این اتفاق بسیار نادر است.
بر طبق گزارش های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، کمتر از یک درصد افرادی که با West Nile آلوده شدند، نشانگان عصبی را بروز می دهند. این موارد “نئورواینوِیسیو” نامیده می شوند.
دکترآمِس آدالا (Amesh Adalja)، متخصص بیماری های عفونی و عضو ارشد مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ، در مصاحبه با Live Science بیان کرد: “در واقع این مورد به شدت کمیاب است. تنها حدود ۲۰ درصد افراد پس از آلودگی حتی دچار تب ویروسی می شوند. این تب بسیار شبیه به آنفولانزا است.”
در حقیقت، بیشتر افرادی که به ویروس West Nile آلوده شدند، هیچ گونه علائمی را نشان نمی دهند. علائم عصبی پس از عبور ویروس از سد خونی مغزی، رخ می دهد. سیستم ایمنی بدن خیلی از میکروب ها را از جریان خون ورودی به مغز حذف می کند، اما اگر ویروس از سد عبور کند می تواند سلول های مغز و سیستم عصبی را آلوده کند. در نتیجه بعضی از سلول های عصبی دچار عفونت و التهاب شده و عده ای دیگر می میرند. آدالا اضافه کرد: “تنها ویروس های خاصی شامل فلج اطفال، هاری و زیکا قابلیت عبور از سد خونی مغزی را دارند.”
افراد نئورواینوِیسیو می توانند دچار شرایطی مانند ورم مغزی و یا مننژیت (عفونت بافتی که اطراف مغز را احاطه می کند) شوند. طبق گزارش CDC علائم این عفونت می تواند شامل سردرد، تب، سفتی گردن، گیجی، کما، رعشه، تشنج و فلج شدن باشد. ویروس West Nile منتقل شده از نیش پشه ی آلوده، باعث مرگ در حدود ۱۰ درصد بیماران در صورت گسترش عفونت، می شود. در حال حاضر هیچ نوع واکسن و یا درمانی برای West Nile وجود ندارد.
آدالا در آخر گفت: “زمانی که فردی در اثر این ویروس فلج شود، بسیار بعید است با گذشت زمان بهبود یابد.”

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست