آخرین اخبار

افزایش ناقلین تالاسمی مینور در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ناقلین تالاسمی مینور در کشور افزایش یافتند…..

سیدحسینعلی صابری، مشاور ژنتیک با بیان اینکه ناقلین تالاسمی مینور در کشور درحال افزایش هستند، گفت: طرح پیشگیری از اختلالات ژنتیک توسط وزارت بهداشت در سطح گسترده درحال انجام است. از طرفی دیگر مشاوره‌های قبل از ازدواج ضرورتی است که باید به آن بیشتر توجه شود.
صابری در توضیح اینکه خوشبختانه کنترل تالاسمی ماژور در کشور به خوبی درحال انجام است، افزود: طرح پیشگیری از اختلالات ژنتیک خصوصاً تالاسمی ازجمله طرح‌هایی است که طی ۲۰سال گذشته توسط وزارت بهداشت در سطح گسترده درحال انجام است که نتایج قابل قبولی نیز ارائه کرده است.
وی اظهار کرد: درحال حاضر در سطح کشور پیشگیری از بیماری تالاسمی به عنوان آزمایشات قبل از ازدواج در مراکز ارائه این آزمایش‌ها در شبکه‌های بهداشت درمان درحال انجام است  اما اینگونه آزمایش‌ها به دلیل اینکه در سطح کلان جمعیت کشور انجام نمی‌شود کلی و قطعی نیست ولی در مرحله ابتدایی تشخیص می‌تواند موثر باشد.
این پزشک مشاور ژنتیک با اشاره به اینکه هزینه‌های اینگونه آزمایش‌ها پائین است، گفت: ولی مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی در تمام استان‌های کشور از کسانی که در این زمینه مشکلی داشته باشد حمایت می‌کند و در دسترس آنها قرار دارد.
صابری، در پایان اظهار کرد: همچنین هزینه‌های مشاوره و آزمایشگاهی نیز به قشر محرومی که نیاز به انجام این آزمایش دارند توسط دولت پرداخت می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست