آخرین اخبار

رونمایی از سامانه “پژوهش کار” در ایرانداک

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سامانه “پژوهش کار” توسط معاون آموزشی وزارت عتف در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) رونمایی شد…..

سامانه “پژوهش کار، راهنمای پژوهش و پژوهشگران” توسط معاون آموزشی وزارت عتف در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) رونمایی شد.
این سامانه با افق توانمندسازی و توان‌افزایی پژوهشی همه کسانی طراحی شده است که کارشان پژوهش یا راهنمایی، داوری یا تجاری‌سازی پژوهش است. پایین بودن کیفیت پژوهش‌ها و رشد افسارگسیخته پژوهش‌های رفع تکلیفی و بداخلاقی‌های علمی، ایرانداک را بر آن داشت که یک سامانه آموزشی و اطلاعاتی برای پژوهش و پژوهشگران راه‌اندازی کند.
محتوای آموزشی این سامانه بر محور سه چالش زیر و با رویکرد «یادگیری چگونگی یادگیری» انجام شد:
چالش نخست: نوشته‌های روش پژوهش، پژوهشگران را با روش‌های پژوهش آشنا می‌کنند، ولی خوب پرسیدن و چگونگی پایش و طرح پرسش‌های خوب را به پژوهشگران یاد نمی‌دهند.
چالش دوم: هر پژوهش و هر پژوهشگر، یگانه است. بنابراین نمی‌توان با یک نسخه، نیازهای آموزشی همه پژوهشگران را برای همه پژوهش‌ها فراهم آورد.
چالش سوم: تغییر در نظام آموزش و پژوهش بسیار زمان‌بر، ولی شروع از پژوهشگر آسان‌تر و زودبازده‌تر است.
آموزه‌های این سامانه در سه بخش «طراحی»، «اجرا» و «ارائه» پژوهش هستند و برای یادگیری بیشتر و بهتر، نمونه‌ها و منابع سودمندی نیز در پایان هر سرفصل آمده است.
این سامانه در سایت پژوهش کار در دسترس همگان است و برای بهره‌برداری پژوهشگران، استادان راهنما و مشاور، اساتید داور و سردبیران و هیات تحریریه نشریه‌های علمی، راهنمایی‌هایی در گزینه «درباره پژوهش‌کار» در سامانه ارائه شده است. از ویژگی‌های این سامانه، امکان روزآوری آن بر پایه دستاوردهای نوین و همچنین با مشارکت کاربران است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست