آخرین اخبار

حتی با توسعه هوش مصنوعی، هنوز مغز انسان حرف اول را می‌زند!

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دریافته‌اند که انسان‌ها در برخی حوزه‌ها بهتر از ربات و هوش‌مصنوعی می‌توانند تصمیم صحیح بگیرند….

محققان دریافته‌اند که انسان‌ها در برخی حوزه‌ها بهتر از ربات و هوش‌مصنوعی می‌توانند تصمیم صحیح بگیرند. این گروه با بررسی یک بازی آنلاین نشان دادند که راهکارهای ارائه شده توسط انسان در این بازی بهتر از کامپیوتر است. آنها قصد دارند از این مزیت مغز برای ساخت کامپیوترهایی با کارایی بالا استفاده کنند.
اخیرا سایت ScienceAtHome اقدام به معرفی بازی‌های متعددی در حوزه کوانتوم کرده است. در بازی Quantum Moves بازیکنان باید بتوانند روشی هوشمندانه برای دستکاری اتم‌ها و حرکت آنها ارائه کنند.
این بازی و بازی‌های مشابه می‌تواند تفاوت میان انسان و ماشین را نشان دهد. در برخی فعالیت‌ها نظیر محاسبات پیچیده قطعا ربات‌ها و ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی بهتر از انسان عمل می‌کنند اما در برخی دیگر از فعالیت‌ها این انسان است که پیروز میدان خواهد بود. یکی از این حوزه‌های محاسبات کوانتومی است.
در مکانیک کوانتومی به واحدهای سازنده کامپیوتر کوانتومی کیوبیت گفته می‌شود. این کیوبیت‌ها برخلاف حالت صفر و یک کامپیوتر کلاسیک، یک حالت سومی را نیز تجربه می‌کند که به آن سوپرپوزیشن گفته می‌شود. این حالت سوم نقطه قوت کامپیوتر کوانتومی محسوب می‌شود.
البته هنوز تا ساخت یک کامپیوتر کوانتومی راه‌ بسیاری باقی مانده است چرا که چالش‌های متعددی در این مسیر وجود دارد که باید حل شود. این دقیقا جایی است که محققان دانشگاه اروهوس دانمارک با انجام خلاقیت و نوآوری به دنبال حل آن هستند. در واقع آنها یک چالش اساسی کوانتومی را به یک چالش سرگرم‌کننده تبدیل کردند. انسان می‌تواند در این جا با استفاده از خلاقیت مشکل را حل کند در حالی که هوش مصنوعی چنین امکانی ندارد.
در بازی Quantum Moves، یک مشکل واقعی در محاسبات کوانتومی در قالب بازی ارائه شده و برای آن راهکار ارائه می‌شود. بازیکنان باید بتوانند یک ذره را بدون آسیب زدن به حالت کوانتومی آن، از دیوار عبور دهند.
محققان این بازی را با کامپیوتر انجام دادند اما نتایج نشان داد که انسان عملکرد بهتری نسبت به کامپیوتر دارد. بیش از ۱۰ هزار نفر این بازی را انجام دادند و برای این کار راهکارهای مختلف نیز ارائه شده است. محققان از این راهکارها برای ارائه روش‌های جدید ترکیب انسان و ماشین استفاده می‌کنند.
محققان امیدوارند با بررسی نحوه عملکرد و تصمیم‌گیری مغز انسان، از آن برای ساخت کامپیوترهای کوانتومی کاراتر استفاده کنند. در واقع آنها باید به کامپیوترها بی‌آموزند که چگونه با سرعت بالا راهکار مناسب‌تر را پیدا کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست