آخرین اخبار

به زودی؛ تاسیس داروخانه‌های گیاهی زنجیره‌ای در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

وزیر بهداشت خبر از تاسیس داروخانه‌های گیاهی زنجیره‌ای در کشور داد…..

سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه مراسم ادغام طب سنتی در شبکه بهداشتی و درمانی کشور از تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور خبر داد و گفت: آیین نامه داروخانه‌های یاد شده ابلاغ شده است و مجوز آنها به‌زودی صادر می‌شود.
هاشمی افزود: مجوز داروخانه‌های گیاهی به صورت داروخانه‌های زنجیره‌های صادر می‌شود و این مراکز مستقل از داروخانه‌های شیمیایی تشکیل می‌شوند.
وی ادامه داد: داروخانه‌های گیاهی به مرور و طی ۲ تا سه دهه در کشور گسترش می‌یابند و می‌توانند جایگزین عطاری‌ها شوند
هاشمی اضافه کرد: پوشش داروهای طب سنتی در کتاب ارزش‌های نسبی خدمات سلامت نیز پیش بینی شده، اما هنوز بیمه‌ها بودجه‌ای برای این کار اختصاص نداده‌اند درحالی که یکی از راه‌های گسترش طب سنتی، پوشش بیمه‌ای داروهای گیاهی است.
وزیر بهداشت گفت: فعلا مردم مجبورند داروهای گیاهی را با هزینه آزاد تهیه کنند، امیدواریم در آینده پوشش بیمه‌ای داروهای طب سنتی رخ دهد، اما تا آن زمان با ادغام خدمات طب سنتی در شبکه بهداشتی بخشی از این داروها مورد حمایت وزارت بهداشت قرار می گیرد.» هاشمی درباره نظارت بر عطاری‌ها اظهار داشت: «فعلا تغییری در فعالیت عطاری‌ها رخ نمی‌دهد، نظارت بر این مراکز از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و صنف عطاری‌ها ادامه دارد.
هاشمی گفت: البته وزارت بهداشت برنامه‌های آموزشی متعددی را برای عطاری‌ها اجرا می‌کند و دوره‌های تکمیلی متعددی برای تربیت آنها و آشنایی عطارها با اصول علمی برگزار خواهد شد؛ ضمن اینکه با آموزش‌های کوتاه مدت به آنها مدرک نیز داده می‌شود.
وی در آخر گفت: برخورد با عطاری‌ها فعلا در دستورکار نیست مگر در جاهایی که سلامت و جان مردم در خطر باشد، فعلا بنای وزارت بهداشت بر تشویق است، اما جایی که متوجه شویم جان مردم در خطر است و افرادی برای سودجویی تخلف می‌کنند، وارد می‌شویم و متخلفان را به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست