پزشکی و سلامت

کاهش فشار خون با پروتئین

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بر پایه یک پژوهش جدید که نتایج آن در American Journal of Hypertension منتشر شد، اثبات شد که استفاده یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین در اشخاص بزرگسال می تواند سبب کاهش ریسک ابتلا به بالا رفتن فشار خون شود. پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون مشخص کردند که دریافت میزان زیادی پروتئین در طول روز (به طور میانگین ۱۰۰ گرم در روز) در مقایسه با دریافت مقادیر کم پروتئین موجب کاهش ۴۰ درصدی افزایش فشار خون می گردد.
۱/۳ بزرگسالان آمریکایی به فشار خون مبتلا بوده و ۷۸/۶ میلیون نفر از آن ها به لحاظ بالینی چاق هستند. چاقی یکی از عوامل مهم ابتلا به فشارخون است. فشارخون موجب کشیدگی دیواره ی عروق شده و به همین دلیل یکی از عوامل خطرناک ابتلا به سکته محسوب می شود، به ویژه زمانی که با چاقی و افزایش وزن در کنار هم قرار گیرند.
محققین در این مطالعه پروتئین دریافتی افراد شرکت کننده ی سالم را اندازه گرفته و به مدت ۱۱ سال آن ها را پیگیری کردند. یافته های حاصل از تجزیه و تحلیل های آماری نشان داد که پس از گذشت ۴ سال، دریافت پروتئین گیاهی یا حیوانی موجب کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شد. به طور کلی، نتایج این مطالع افراد با وزن طبیعی و نیز افراد چاق را شامل می شود. نتایج این مطالعه پیشنهاد می کند که دریافت منابع پروتئینی یا حیوانی یا گیاهی می تواند در طولانی مدت از افزایش فشار خون محافظت کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست