آخرین اخبار

همکاری علمی و فناوری ایران و بلاروس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با حضور دکتر فرهادی ،اسناد همکاری های آموزشی، علمی و فناوری ایران و بلاروس امضا شد….

اسناد همکاری های جدید آموزشی، علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در ششمین نشست کمیسیون همکاری های دو کشور در این عرصه به ریاست مشترک دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و الکساندر شومیلین رئیس کمیته دولتی علمی و فناوری در شهر مینسک امضا شد.
توافق های امضا شده در برگیرنده موارد مختلفی از جمله ایجاد ساختار تامین مالی پروژه های علمی و فناوری دو کشور، همکاری های دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با دانشگاه دولتی فناوری بلاروس است.
همکاری در برگزاری نشست های کاربردی علمی، فناوری و آموزشی و حمایت از برنامه های مشترک فناورانه نیز از دیگر مباحث مطرح در این نشست بود که در باره آن توافق هایی به عمل آمد و سه سند جداگانه دیگر نیز در حوزه های مرتبط امضا شد.
همچنین برای نشست سال ۲۰۱۷ این کمیسیون در تهران محورهای مختلف از جمله بررسی زمینه های اجرای پروژه های مشترک در حوزه های مختلف، استفاده از فناوری های پیشرفته در کشاورزی، صنعت، پزشکی و درمان، داروسازی، ساختمان سازی و مصالح نو، توسعه علم و فناوری، تربیت ساختارهای علمی و دانشگاهی، تبادل استاد و دانشجو در نظر گرفته شد.
هیئت ایرانی به سرپرستی دکتر فرهادی وزیر علوم کشورمان همچنین در جریان سفر سه روزه خود به مینسک، با روسای چند دانشگاه بلاروس دیدار و درباره افزایش همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف و مرتبط مذاکره کردند.
گفتنی است اعضای هیئت ایرانی در حاشیه نشست کمیسیون همکاری ها نیز با ایرانیان حاضر در مینسک دیدار و نشست هم اندیشی تقویت همکاری ها و کاهش مشکلات را برگزار کردند.
دکترحسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی این وزارت ، دکترحمید اکبری قائم مقام معاونت آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکترسیدعلی اکرمی فر رییس مرکز همکاری های فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکترمهدی نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و مهندسی پتروشیمی و دکترعلی خاکی صدیق رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله اعضای هیئت ایرانی در مذاکرات بلاروس بودند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست