اخبار ایران و جهان

فرهادی و یک دکتری افتخاری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دکترای افتخاری دانشگاه تکنولوژی بلاروس به وزیر علوم کشورمان اعطا شد…

هیئت ۱۰ نفره جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته (۲۳ تیرماه) وارد مینسک پایتخت بلاروس شد.
در جریان مذاکرات سه روزه ،هیئت آکادمیک جمهوری اسلامی ایران با هیئت بلاروسی به سرپرستی ژوراوکوف وزیر آموزش و رئیس هیئت بلاروسی ، ابعاد مختلف همکاری ها بین دو کشور در حوزه های مختلف آموزشی، علمی و فناوری بررسی و توافق ها و یادداشت های نهایی شده امضا خواهد شد.
همچنین هیئت های ایرانی و بلاروسی، افزون بر نهایی کردن توافق و تفاهم های مورد بررسی در نشست جاری، درباره افق همکاری های آینده در حوزه های آموزشی بویژه دانشگاهی، فناوری های پیشرفته و همچنین ارتقای سطح روابط علمی دو کشور برای تدوین دستور کار هفتمین نشست این کمیسیون که سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد، رایزنی می کنند.
با توجه به حضور حدود ۱۶۰۰ دانشجوی ایرانی در حال فراگیری رشته پزشکی در بلاروس، اعضای هیئت ایرانی در حاشیه نشست کمیسیون همکاری ها و دیدار با مقام بلندپایه این کشور با رئیسان دانشگاه های برتر بلاروسی درباره گسترش روابط مذاکره خواهند کرد.
بازدید از مراکز علمی و فناوری، واحدهای دانشگاهی و همچنین موسسه های علمی و پژوهشی نیز از دیگر برنامه های کاری هیئت ایرانی در بلاروس است.
طی جلسات این سفر محمدرضا صبوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران درباره پیشینه همکاری های دو کشور در این حوزه اظهار داشت: روابط آموزشی، علمی و فناوری ایران و بلاروس در بیش از دو دهه یکی از پویاترین بخش ها در مناسبات بین دو کشور بوده و همواره رو به پیشرفت است، به گونه ای که نشست کمیسیون مشترک در ۱۰ سال گذشته، دوسالانه و نوبتی در تهران و مینسک با دستورهای کاری گوناگون و متنوع برگزار شده و موفقیت آمیز بوده است.
صبوری در ادامه گفت: جایگاه بالای ایران در عرصه های علمی، پزشکی، درمانی، فناوری های نو بویژه نانو، هوافضا و فعالیت های صلح آمیز هسته ای در کنار توانمندی های صنعتی و فناوری و صنایع سنگین بلاروس می تواند به انتقال سودمند تجربه ها، ارتقای سطح دانش و همچنین افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف بیانجامد.
گفتنی است در کنار این مذاکرات مراسمی با حضور مسئولان علمی و فناوری بلاروس و هیئت ایرانی در دانشگاه تکنولوژی بلاروس برگزار شد که طی آن دکترای افتخاری این دانشگاه به وزیر علوم کشورمان اعطا شد.
همچنین در این مراسم، چگونگی گسترش ارتباطات علمی و فناوری و توسعه دیپلماسی بین دو کشور بررسی شد و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت در این خصوص مورد بررسی طرفین قرار گرفت .

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست