پزشکی و سلامت

بیماری هایی که افسردگی به دنبال دارند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

افسردگی می تواند با وجود بیماری درون بدن افراد به وجود آید و فرد بیمار را درگیر کند. افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی- روانی است که ردپای آن را می توان در خیلی از بیماری ها دید. این حالت واکنش طبیعی بدن در مقابله با بعضی بیماری ها است و افراد در دوران بیماری دچار نوعی رخوت و سستی می شوند که در صورت تداوم این حالت ممکن است وارد فاز افسردگی شوند.
گاهی به دلیل طولانی شدن روند بهبود بیماری، شخص دچار افسردگی می شود ولی در بیشتر موارد، افسردگی علامت هشدار دهنده ای است که در مراحل ابتدایی بیماری بروز می کند.
بیماری های مزمن به بیماری هایی گفته می شود که برای مدت طولانی ادامه داشته باشند و معمولا به طور کامل درمان نمی شوند. این قبیل بیماری ها با رژیم غذایی، ورزش و داروهای خاص قابل کنترل هستند.
دیابت، بیماری های قلبی، التهاب مفاصل، بیماری کلیوی، ایدز، لوپوس و ام اس در گروه بیماری های مزمن قرار می گیرند. این بیماری ها به دلیل دوره طولانی مدتی که دارند، روی کیفیت زندگی مبتلایان تأثیر مستقیم دارند و به مرور آن ها را بی تحرک و وابسته به اطرافیان می کنند. چنین حالتی، روحیه بیماران را تضعیف کرده و در طول بیماری باعث افسردگی آن ها می شود. در حقیقت، افسردگی در بین مبتلایان بیماری های مزمن بسیار شایع است و آمارها نشان می دهد که حدود یک سوم مبتلایان از افسردگی رنج می برند.
از سوی دیگر، افسردگی، بیماری های مزمن را هم تشدید می کند و درد و خستگی مفرط ایجاد کرده و زندگی اجتماعی شخص را مختل و افراد را از روابط اجتماعی دور می کند.
احتمال بروز افسردگی در بیماری های مزمن در خانم ها شیوع بیشتری دارد و تقریبا بین ۱۰ تا ۲۵ درصد زنان و بین ۵ تا ۱۲ درصد مردانی که دچار بیماری های مزمن هستند به مرور به افسردگی مبتلا می شوند.
ام اس، از بیماری های مزمنی است که در طول سالیان بیمار را به شخصی کاملا وابسته به اطرافیان تبدیل می کند و همین موضوع رابطه کاملا مستقیم با ابتلا به افسردگی دارد. به طوری که در ۴۰ درصد بیماران مبتلا به ام اس، احتمال بروز افسردگی وجود دارد. این آمار در سکته های مغزی و دیابت به ۲۵درصد می رسد.
زوال عقل: مطالعاتی که به تازگی روی ارتباط میان افسردگی و عملکرد مغزی انجام شده، نشان می دهد که بین ابتلا به زوال عقل که نوعی آلزایمر و اختلال حافظه ای است و ابتلا به افسردگی ارتباط مستقیم وجود دارد. افسردگی جزو نخستین علائم هشدار دهنده در بیماری های مغزی به شمار می رود.
بیماری های قلبی: محققان تاکنون پژوهش های متعددی را در مورد ارتباط بین افسردگی و ابتلا به بیماری های قلبی و حملات قلبی انجام داده اند و یافته های به دست آمده چنین ارتباطی را اثبات می کند. طبق آمارهای متفاوتی که اعلام شده، خطر بروز افسردگی ناشی از حملات قلبی بین ۴۰ تا ۶۵ درصد و در بیماری های قلبی ـ عروقی بین ۱۸ تا ۲۰ درصد گزارش شده است.
سرطان: پزشکان از اوایل دهه ۱۹۳۰ ارتباط مستقیمی بین ابتلا به انواع سرطان ها و افسردگی کشف کردند.
در این میان، احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در افراد مبتلا به افسردگی به مراتب بیشتر از دیگر سرطان هاا ست. محققان در پژوهش هایشان به این نتیجه رسیدند، افرادی که در نهایت به سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند، پیش از تشخیص بیماری، نشانه هایی از افسردگی را تجربه می کنند. سلول های تومور سرطانی لوزالمعده، پروتئینی را ترشح می کنند که بعضی گیرنده های ایجادکننده حس خوب را در مغز مسدود می کند. مبتلایان به سرطان تا ۲۵ درصد در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
استرس: یکی از پژوهش های اخیر صورت گرفته توسط محققان نیویورکی بر این نکته تاکید می کند که در حقیقت افسردگی در بعضی افراد به منزله واکنش حساسیتی نسبت به استرس است. بین موش های آزمایشگاهی، هورمون های استرس باعث می شوند سیستم ایمنی بدن برخی موش ها مقدار «اینترلوکین ۶» زیادی تولید کند. این ترکیب، عامل التهابی است که باعث افزایش خستگی و کاهش اشتها شده و باعث بروز نشانه های مرتبط دیگر با افسردگی می شود. «اینترلوکین ۶» در افراد مبتلا به افسردگی در حجم بسیار بالایی وجود دارد.
بیماری های تیروئیدی: غده تیروئید هورمون ها و پروتئین هایی را تولید می کند که بسیاری از سیستم های بدن را تنظیم می کند. غده تیروئید، غده ای مرموز است، به طوری که محققان کم کاری و پرکاری تیروئید که از شایع ترین بیماری های این غده به شمار می رود و نشانه هایی مثل نازک شدن موها، افزایش وزن بیش از حد و احساس سرمای مداوم در بدن را شامل می شود، به آن نسبت می دهند. مطالعات زیادی ابتلا به بیماری تیروئید را با افسردگی مرتبط می دانند. به طوری که محققان به این نتیجه رسیدند که مبتلایان به افسردگی بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات تیروئیدی قرار دارند و این روند به صورت عکس هم صدق می کند. چنانچه وضع بد روحی با خستگی، اضافه وزن، یا سایر نشانه ها همراه باشد ممکن است پای بیماری تیروئید در میان باشد.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست