اخبار اخبار ایران و جهان

آدم های آهنی-پلاستیکی!

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

ربات انسان‌نما یک کپی پلاستیکی از بدن انسان است که پیشرفته‌ترین سیستم شناخته شده تا کنون می‌باشد. می‌توان گفت که ربات‌های انسان‌نما با توجه به هوشمندی رو به رشدی که بیان می‌شود می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ از هوش انسان جلو بزند، توانایی حرکتی کاملی که در حال حاضر نیز قابلیت‌های بالایی در سرعت، قدرت و دقت دارا می‌باشد، پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به ماشین برتر را دارد.
ربات‌های انسان‌نما با اینکه در ابتدا به مقصود تحقیقاتی و درک جزئیات بدن انسان استفاده می‌شده و پس از آن به منبعی برای درک مسائل حرکت و کنترل، در حال حاضر با نقش روز به روز پر رنگ‌تر در زندگی ما حاضرند. محیط فعالیت آن‌ها دیگر به محیط‌های کنترل شده‌ی آزمایشگاه‌ها محدود نیست و ربات‌های انسان‌نما، بسته به مدلشان، قابلیت انجام بسیاری از چالش‌ها در محیط‌های واقعی را دارند.
همین حالا نیز از این ربات‌ها برای مقاصد زیادی استفاده می‌شود، مثلاً کمک به افراد مسن و مراقبت از کودکان. اما به طور کلی به علت قیمت این ربات‌ها، برای عموم قابل استفاده نمی‌باشند. در این مطلب، به معرفی چند ربات انسان‌نمای برتر دنیا می‌پردازیم.

ربات علمنا

 DARwIn-OP (ROBOTIS OP) -1

DARwIn-OP یک ربات انسان‌نما ساخته شده در آزمایشگاه رباتیک و مکانیزم‌های ویرجینیا تک با همکاری دانشگاه پوردو، دانشگاه پنسیلوانیا و سازنده‌ی کره‌ای روباتیس است. این ربات می‌تواند در خانه استفاده شود اما به دلیل قدرتمند بودن و پلتفور باز آن، هدف اصلی این است که از این ربات در مقاصد آموزشی و تحقیقاتی استفاده شود و سازندگانش توسعه دهندگان را به ساخت و اضافه کردن ویژگی به آن تشویق می‌کنند. این ربات ۴۵ سانتی‌متری دارای ۲۰ درجه آزادی است. نسخه‌ی کمی قوی‌تر نیز از این ربات به نام ROBOTIS OP 2nd gen نیز ساخته شده است که مشخصات فنی قدرتمندتری دارد. قیمت نصل دوم این ربات که بیست درصد از ربات اولیه ارزان‌تر است معادل ۹۶۰۰ دلار است.

رباتیک علمنا

DARwIn Mini (ROBOTIS Mini) -2

این ربات یک کیت ربات سبک و کوچک انسان‌نماست که بیشتر مناسب کسانی است که برای تفریح به ساختن علاقه دارند. این ربات ۲۷ سانتی‌متری تماماً متن‌باز بوده و قطعاتش قابلیت چاپ با چاپگر سه بعدی را دارند که این قابلیت، DARwIn Mini را به ربات ایده‌آل و مقرون به صرفه برای پلتفرم‌های توسعه تبدیل کرده است. این ربات با استفاده از یک اپلیکیشن جانبی، قابلیت برنامه نویسی از طریق یک دستگاه اندرویدی یا آی‌او‌اس را دارد. این ربات دارای قیمت بسیار ارزان ۴۹۹ دلار است.

رباتیک علم

 NAO Evolution -3

NAO Evolution پنجمین ربات بر روی پلتفرم ساخته شده توسط شرکت Aldebaran Robotics است که در سال ۲۰۱۴ عرضه شده. این ربات ۵۸ سانتی‌متری بلندقد دارای ۲۵ درجه‌ی آزادی است و با سنسورهای پیشرفته‌ی زیاد، توانایی انجام حرکات پیچیده‌ای را دارد.
همچنین این ربات یک پلتفرم باز برای کسانی‌است که می‌خواهند آن را ارتقاء دهند یا یاد بگیرند که ربات‌های پیشرفته چطور کار می‌کنند. این ربات توانایی تشخیص اشکال، اشخاص و اصوات را دارد. همچنین با دو دوربین اچ‌دی توانایی تصویر برداری در نور کم و با کیفیت بالا را داراست. همچنین Aldebaran Robotics برای تشخیص دستورات صوتی، تکنولوژی Nuance را توسعه داده است که صداها را به دستورات روبات تبدیل می‌کند. قیمت این ربات ۷۵۰۰ دلار است که تقریباً نصف قیمت نسل قبلی همین ربات است.

 Pepper -4

این ربات یک ربات با نمک است که توسط Aldebaran با همکاری غول ارتباطی ژاپن SoftBank ساخته شده است. این ربات مجهز به سطوح بالایی از فعل و انفعالات انسانی است که به همین جهت برخی قابلیت‌های پیشرفته را دارد. این رباط مجهز به قابلیت تشخیص صدا را به گونه‌ای دارد که نه تنها حرف زدن بلکه لحن‌های مختلف و تن صدا و کلمات نامفهوم را در صدای انسان تشخیص می‌دهد. Pepper همچنین با استفاده از ۲۰ اکچوایتورش می‌تواند از زبان بدن به صورت کاملاً روانی استفاده کند. این ربات از ماه ژوئن ۲۰۱۵ با قیمتی برابر ۱۶۰۰ دلار قابل تهیه است.

علم رباتیک علمنا

Romeo -5

Romeo یک شخصیت بامزه از پلاستیک و فلز است که با قد ۱۴۳ سانتی‌متری خود به نسبت شفارش کاربر شخصی‌سازی می‌شود. رومئو یکی از رباتی است که برای افراد ناتوان جسمی یا دارای مشکلات سلامتی ساخته شده است. علاوه بر مراقبت، این رباط می‌تواند مانند یکی از اعضای خانواده باشد. Romeo می‌تواند مخاطب بحث قرار بگیرد، در آشپزخانه کار کند، یا ظرف زباله را خالی کند. درجه‌ی آزادی این ربات ۳۷ است.

علمنا رباتیک

۶- HUBO 2 Plus

HUBO 2 Plus که از کره می‌آید دارای قد ۱۳۰ سانتی‌متری و وزن ۴۳ کیلوگرم است و ۴۰ درجه آزادی دارد که ۱۰ تای آن‌ها مربوط به انگشتان هستند. این رباط از طریق یک دوربین محیط اطراف را درک می‌کند و توسط حسگر‌های نیرو-گشتاور مکان دقیق آن تعیین می‌شود. قیمت این ربات تقریباً ۴۰۰۰۰۰ دلار است. این ربات می‌تواند برقصد، راه برود، و اشیا را به خوبی انسان بردارد. HUBO 2 PLUS می‌تواند در بازه‌ی سرعتی بین ۱٫۵ تا ۳٫۶ کیلومتر بر ساعت راع برود و بدود.
همچنین نسخه‌ی تغییر یافته‌ی آن به نام DRC-HUBO دارای موتورهای قوی‌تر و پایداری بیشتر است. بعلاوه بازو‌های بلند‌تر با درجات آزادی بیشتر و کمری که می‌تواند ۱۸۰ درجه بچرخد از دیگر ارتقا‌ها هستند.

علمنا ربات

۷- HOVIS Series Robots

HOVIS Series Robots یک ربات ۲۰ درجه آزادی است که شرکت Dongbu Robot آن را با قد ۴۱ سانتی‌متری ساخته است. با ظاهری جذاب،‌ این ربات می‌تواند هم به عنوان رباتی آماده به خدمت به کار گرفته شود هم به عنوان پلتفرمی برای توسعه. قیمت این ربات بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار است که به آپشن‌های خواسته شده بستگی دارد. همچنین یک نسخه‌ی لایت از آن نیز معرفی شده است که تحت عنوان HOVIS Eco Lite با ۱۶ درجه‌ی آزادی و امکانات ابتدایی‌تر در قیمت‌های ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار قابل تهیه می‌باشد.

علمنا ربات

۸- RoboThespian

RoboThespian یک ربات انگلستانی است که نسخه‌ی RT 3 آن از سال ۲۰۱۱ و با قیمت تقریبی ۷۸۰۰۰ دلار قابل تهیه است. این ربات برای راهنمایی بازدید کنندگان موزه، تحصیل و تحقیقات طارحی شده است. RoboThespian یک سخنگوی خوب است که توانایی استفاده از حرکات و بیان احساسات در صورت خود را دارد.
این ربات می‌تواند از راه دور توسط یک مرورگر کنترل شود و کاربر می‌تواند تصویر دید ربات را نیز مشاهده کند. RoboThespian از آلومونیوم ساخته شده است در حالی که قطعات با یک روکش پلاستیکی همراه هستند. در عوض استفاده از موتورها، RoboThespian از عضلاتی که با فشار هوا کار می‌کند استفاده می‌کند که توسط شرکت معروف فستو طراحی شده‌اند.

رباتیک علمنا

۹- HRP-4

HRP-4 کی از پیشرفته ترین ربات‌هاست که با ۳۴ درجه‌ی آزادی و قیمتی در حدود ۳۰۰۰۰۰ دلار به مشتریان عرضه می‌شود. این ربات دارای ۳۹ درجه‌ی آزادی و قدی ۱۵۱ سانتی‌متری با وزن ۳۹ کیلوگرم است. سطح هوشمندی در این ربات بسیار بالاست. در کنار قابلیت‌های زیادی مانند صحبت کردن، فهمیدن و درک اشیا، HSRP-4 می‌تواند جهت صدا را تشخیص داده و رویش را به آن سمت بگرداند.

 laisduioas-dasio013_opt

۱۰- ASIMO

Asimo پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نما است که گران‌ترین آنها نیز محسوب می‌شود. قیمت این ربات ۲٫۵ میلیون دلار بوده است. این ربات می تواند در مکان‌های شلوغ مانند پاساژها، ایستگاه‌ها و موزه‌ها حرکت کند. Asimo قابلیت وفق پذیری با هر محیط، راه رفتن روی هر نوع باف را دارد و همچنین این ربات ۴۸ کیلویی با قدی ۱۳۰ سانتی‌متر دارای ۵۷ درجه‌ی آزادی است. این درجات آزادی موجب می‌شود که این ربات می‌تواند بخوبی یک انسان از پله‌های بالا و پایین برود.

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

دیدگاه شما چیست