پزشکی و سلامت

آمیب هایی که مغز یک دختر را خوردند!

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

عکس بالا، تصویر عفونتِ آمیبِ نگلیریا فاولری (Naegleria fowleri) را پس از رنگ آمیزی با آنتی بادی فلوئورسنت در زیر میکروسکوپ، نشان می دهد. زن جوانی که به قایق سواری در آب های سفید کارولینای شمالی رفته بود با یک نوع آمیب بسیار کمیابِ خورنده ی مغز آلوده شد و جان خود را از دست داد.
طبق گزارش ایستگاه خبریNBC در کلمبوسِ اوهایو، این دختر ۱۸ ساله ی اهل اوهایو که به همراه گروهِ جوانان کلیسا به سفری در شارلوتِ کارولینای شمالی رفته بود، دچار این حادثه شد. این عفونت زمانی اتفاق افتاد که قایق او واژگون شد و او به داخل آب افتاد.
این آمیب تک سلولی که نگلیریا فاولری نامیده می شود در آب های گرم و شیرین دریاچه ها و رودخانه ها زندگی می کند. همچنین این آمیب می تواند در آب های گرم استخرهایی که به خوبی کلرینِیت نشده باشند و در آب گرم کُن ها یافت گردد. این ارگانیسم در دمای ۴۶ درجه ی سانتی گراد (۱۱۵ درجه ی فارنهایت) زندگی می کند و گاها در دماهای بالاتر هم برای مدت کوتاهی زنده می ماند.
عفونت آمیب های مغز خوار در آمریکا، اغلب در آب های گرم و شیرین ایالت های جنوبی و بیشتر در تابستان اتفاق می افتد. به خصوص مواقعی که هوا برای مدت طولانی گرم باشد. این آمیب در دریاها و اقیانوس ها یافت نمی شود.
نگلیریا از طریق بینی وارد مغز می شود. به این معنی که افراد با خوردن آب آلوده مبتلا به این عفونت نمی شوند و عفونت زمانی اتفاق می افتد که آب آلوده وارد بینی شده و به سمت بالا (مغز) حرکت کند. زمانی که آمیب به مغز رسید، بافت مغز را نابود می کند که در نتیجه ی آن مغز متورم شده و معمولا باعث مرگ می گردد. نشانه های اولیه ی آلودگی که شامل سردرد، تب، حالت تهوع و استفراغ است، می تواند بین یک تا نُه روز پس از آلودگی اتفاق بیفتد.
این نوع عفونت بسیار نادر است. بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵، تنها ۳۷ مورد از این عفونت در آمریکا گزارش شده در حالی که کسانی که در اثر غرق شدن، کشته شدند ۳۴۰۰۰ نفر بودند. هرچند این آمیب تقریبا همیشه کشنده است، اما گاهی دیده شده که افراد بسیار کمی از این عفونت نجات می یابند. بین ۱۳۸ نفری که بین سال های ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۵ آلوده به نگلیریا شدند، تنها ۳ نفر زنده ماندند؛ که این به معنی است که این عفونت نادر در %۹۸ درصد مواقع منجر به مرگ می شود. آخرین کسی که جان سالم به در برد یک دختر ۱۲ ساله در آرکانزاس بود که در سال ۲۰۱۳ مبتلا شده بود. پزشکان او را با مقدار زیادی داروهای ضد قارچ، و همچنین یک داروی تجربی به نام میلتفوسین (miltefosine) درمان کردند. این دارو در ابتدا برای درمان سرطان سینه تولید شد ولی بعدها مشخص شد دارای قدرت از بین بردن آمیب ها در آزمایشگاه نیز هست.
پژوهشگران هنوز نمی دانند چطور از نگلیریا فاولریِ طبیعی موجود در دریاچه ها و بقیه منابع آب شیرین خلاص شوند؛ بنابراین افرادی که برای شنا به این مناطق می روند باید از احتمال وجود این آمیب در آب مطلع باشند. پس اگر دوست دارید برای شنا به دریاچه های آب های شیرین بروید سعی کنید که آب وارد بینی تان نشود. با نگه داشتن بینی، استفاده از گیره های بینی یا بیرون نگه داشتن سر از آب.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست