برگزیده فناوری

کروم و دایناسورش!

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

شاید یکی از عصبی کننده‌ترین مناظری که پیش رویمان می‌بینیم، زمانی است که اتصالمان به اینترنت قطع شده است. مخصوصاً برای ما ایرانی‌ها که دائماً با مشکلات گوناگون خدمات اینترنتی مواجه هستیم. (مخصوص‌تر اگر در دفتر علمنا کار کنید با سطح جدیدی از مشکلات قطعی اینترنت مواجه خواهید شد که مثال زدنی‌ست 🙂 )
مرورگرهای مختلف وجود مشکل در اتصال به اینترنت را تقریباً با شکل یکسانی نمایش می‌دهند. استفاده از تصویر یک تابلوی هشدار یا علامت تعجب متداول است؛ مانند تابلوی هشدار زردی که مرورگر فایرفاکس از آن استفاده می‌کند.
یکی از متداول‌ترین مرورگرهای امروزه در دنیا و ایران، مرورگر کروم متعلق به شرکت گوگل است. تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا گوگل در مرورگر کروم،‌ هنگامی که می‌خواهد اعلام کند اتصال شما به اینترت دچار اشکال شده است، بالای پیغام: There is no Connection از تصویر یک دایناسور تیرانازاروس استفاده می‌کند؟

دایناسور گوگل کروم

هرچند اکثرمان شاید تا به حال به این تصویر دقت نیز نکرده باشیم، اما اگر کمی دقت کنید، عجیب به نظر می‌رسد که این تی‌رکس کوچک اینجا چه می‌کند؟
حال بیایید کمی به آن دقت کنیم. اتصال خود به اینترنت را قطع کنید و یک سایت را با کروم باز کنید. کمی این موجود ماقبل تاریخ کوچک را نگاه کنید. دیدید؟ هرچند تصویر این دایناسور دارای گوشه‌های تیز و کمی بی کیفیت است، اما خیلی هم فسیل نیست. اگر کمی دقت کنید، بعد از چند ثانیه دایناسور به شما چشمک خواهد زد! تعجب نکنید، گوگل همیشه کارهای خارق‌العاده‌ی عجیبی می‌کند. این دایناسور دست‌آموزش هم کارهای بیشتری از چشمک زدن بلد است.
شاید واقعاً اولین باری که به قابلیت‌های این دایناسور پی می‌برید، زمانی باشد که کار مهمی داشته باشید و اینترنت قطع شده باشد. اگر کارتان خیلی مهم بوده باشد و چیزهای دیگری نیز روی اعصابتان قدم زده باشند، ممکن است کنترل‌تان کمی از دست‌تان خارج شود و با عصبانیت دست خود را روی کی‌بورد بکوبید.
خب اگر کمی شانس بیاورید و دستتان به دکمه‌ی اسپیس برخورد کند، با صحنه‌ی عجیب‌تری مواجه می‌شوید.

دایناسور شروع می‌کند به دویدن!

بله گوگل به فکر ما کاربرانی که دائماً به این صفحه خیره می‌شویم بوده است و برای عصبانیت کمتر ما، یک بازی سرگرم‌کننده را در این صفحه گنجانده که تا اتصال مجدد اینترنت حوصله‌مان سر نرود. این دایناسور با فشردن دکمه‌ی اسپیس (یک لمس در کروم تبلت یا گوشی لمسی) شروع به دویدن می‌کند و باید از موانعی عبور کند. در سمت راست بالا، امتیاز شما درج می‌شود. هرچه بیشتر بتوانید بدون برخورد به موانع دایناسور خود را پیش ببرید، امتیاز بیشتری دریافت می‌کنید. بر سر راه این تی‌رکس موانعی مانند کاکتوس‌ها و دایناسورهای پرنده‌ای وجود دارند که باید از روی آنها بپرید. حواستان باشد، برخی از پتروداکتیل‌ها نیز تنها باید از زیرشان گذشت. اوایلش کمی ساده به نظر می‌رسد اما وقتی سرعت دایناسور زیاد می‌شود، پریدن به موقع کمی دشوار می‌شود. گوگل به مرور با اضافه کردن پرنده‌ها و اضافه کردن قابلیت تغییر شب و روز این بازی ساده را سخت‌تر نیز کرده است.

دایناسور گوگل کروم

شاید باور نکنید، اما اوایلی که به این راز پی می‌برید، شاید بعضی اوقات دلتان بخواهد اینترنت قطع شود و کمی به این بازی ساده ولی سرگرم کننده بپردازید. خب، هر وقت دلتان خواست این بازی را انجام دهید،‌ نیازی نیست وای‌فای خود را خاموش کنید، می‌توانید در اینجا کمی این دایناسور را به دویدن وادار کنید. اما کدهای استفاده شده در اینجا مربوط به نسخه‌های قدیمی‌تر بازی است که کمی ساده‌تر است.
امیدوارم دفعه‌ی دیگری که اینترنت‌تان قطع شد، کمی از ناراحتی‌تان در جوار این دایناسور کاسته شود.

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

دیدگاه شما چیست