فناوری

“پادکسب”؛ صدای کسب و کار

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به نظر می رسد باید با این جمله شروع کنیم:

“پادکسب”، اپلیکیشنی که جایش حسابی خالی بود

این روزها زندگی شهروندان در دنیای مجازی، به یک حقیقت محض تبدیل شده است. اگر چه خیلی ها در آغاز روزهای هجرت انسانها از زندگی حقیقی به جهان مجازی، تلاش می کردند چنین حقیقتی را کتمان کنند، اما امروزه کمتر کسی را می توان یافت که از زیبایی های خاص دنیای مجازی بی بهره باشد. اگر بپذیریم که تعداد شهروندانی که گوشی هوشمند در دست دارند هر روز و هر روز رو به افزایش است، پی خواهیم برد که این ساکنان دنیای مجازی هستند که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود.
افزایش جمعیت در دنیای مجازی، بسیاری را به تلاش و تکاپو انداخته تا رد پایی از خود در این دنیا به جای بگذارند. تلاش و تکاپویی که گاه رنگ و بوی شتابزدگی دارد و گاه کپی کاری است و تکراری. اما هر از گاهی، می توان در گوشه و کنار دنیای مجازی، یک حرکت قابل تحسین یافت و به آینده این دنیا امیدوار شد.
یکی از اپلیکیشن های کارآمدی که این روزها کم کم صحبتش سر زبانها می افتد، پادکسب است. اپلیکیشنی که به موقع آمد و به خوبی نوید این را می دهد که جای خود را در میان کاربران گوشی های هوشمند خواهد یافت.
پادکسب، پلتفرمی برای نشر فایل صوتی است. شاید این جمله به عنوان اصلی ترین معرف پادکسب، چندان هیجان انگیز نباشد. اما زمانی که با نوع و نحوه طبقه بندی فایلهای صوتی در پادکسب آشنا می شویم، تازه به هوشمندی خالقانش پی می بریم.
همه ما با اینستاگرام آشنا هستیم. پلتفرمی برای نشر فایل تصویری. شاید خود شما هم جوز فعالین اینستاگرام هستید و محتوای تصویری منتشر شده از سوی شما، به اندازه کافی پرطرفدار است. شاید هم شما جزو کسانی هستید که در اینستاگرام در جستجوی محتوای مطلوب خود گشته اید و پیج های خوبی را یافته و فالو کرده اید. این بار نوبت آن است که به پادکسب رجوع کرده و محتوای مطلوب خود را از میان ساعتها فایل صوتی جستجو کنید.
به گفته خالقان پادکسب و ایده پردازان اصلی آن، این بستر بر اساس یک مفهوم جدید بنیان نهاده شده است. مفهومی که پیشتر هرگز جا افتاده نبود. این مفهوم که در واقع زیر بنای طبقه بندی داده های صوتی در پادکسب است، پایگاه صوتی یا VoicePage نام دارد.
هر فرد حقیقی یا حقوقی که حرفی برای گفتن دارد، می تواند بر بستر پادکسب پایگاه صوتی یا VoicePage خود را داشته باشد. کاربر هم این امکان را دارد که بسته به نیاز و علاقه خود، از میان پایگاه های صوتی موجود،پایگاه های مورد علاقه خود را فالو کند. در این صورت، زمانی که فایل صوتی در پایگاه منتشر شد، کاربر می تواند آن را در صفحه اصلی خود مشاهده کرده و به آن فایل گوش کند.
نکته جالبی که خالقان پادکسب هوشمندانه آن را رعایت کرده اند، پایبندی تمام و کامل به حقوق تولید کننده اثر و فایل صوتی می باشد. به این ترتیب که شما می توانید هر پایگاه صوتی را در ضمن آشنایی کامل با صاحب آن پایگاه و نیز امکان دسترسی به لینک شبکه های اجتماعی اش دنبال کنید.
UI جذاب و منحصر به فرد از ویژگی های دیگر پادکسب هست که رضایت فراوانی در میان کاربران بر انگیخته است. به گونه ای که همین جذابیت سبب شده کاربران بسیاری در اندک مدتی پس از نشر رسمی پادکسب به جمع استفاده کنندگان از این اپ جذاب بپیوندند.
البته به گفته آیدین نامدار به عنوان صاحب ایده و یکی از خالقان اصلی پادکسب، پادکسب هنوز در آغاز گام مسیر بلند خود قرار دارد. آنچه کاربران امروز از پادکسب می بینند، تنها ۲۰ درصد تمام انتظارات خالقان پادکسب از این اپ می باشد. اپی که کاملاً به موقع آمد و توانست به عنوان نرم افزاری که آمده یک جای خالی بزرگ را پر کند ظاهر شده است.
نکته جالب در خصوص پادکسب این است که علاوه بر رشد چشمگیر کاربران، تعداد کسانی که قصد به راه اندازی پایگاه صوتی بر بستر پادکسب دارند، رو به افزایش است. می توان پیش بینی کرد در آینده نزدیک، علاوه بر کارشناسان حوزه های مختلف، بتوان انتظار شنیدن صدای رجال سیاسی بر بستر پادکسب را نیز در سر پرواراند.
این پروژه، که تنها ۸۹ روز از ایده تا نشر نسخه آی او اس آن بر روی اپ استور طول کشیده است، حاصل کار هوشمندانه و تخصصی تیم ماوی در کنار آیدین نامدار بوده است.
علمنا، ضمن آرزوی پیروزی برای پادکسب، این نوید را به مخاطبان خود می دهد که به زودی می توانند اخبار این پایگاه خبری را از پایگاه صوتی رسمی علمنا بر بستر “پادکسب” دنبال کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این اپلیکیشن نیز می توانید به اینجا مراجعه کنید.

پادکسب پادکسب پادکسب پادکسب پادکسب پادکسب

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست