آخرین اخبار

راه اندازی مراکز رشد اقماری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته سرپرست پارک فناوری اردبیل؛ مراکز رشد اقماری راه اندازی می شود……

عبدالقیوم قلی پوری، سرپرست پارک علم و فناوری اردبیل از راه اندازی مراکز رشد اقماری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان خبر داد.
قلی پور با اعلام این خبر گفت: پارک علم و فناوری اردبیل سندی راهبردی بدین منظور تدوین کرده است که رئوس آن شامل «ترویج و توسعه اقتصاد دانش بنیان »، «رشد متوازن اقتصاد دانش بنیان در استان»، «توسعه صادرات محصولات دانش بنیان در استان»، « حمایت از واحدهای دانش بنیان در استان» و «توسعه تبادل فناوری با کشورهای همجوار» می باشد.
وی با بیان اینکه هر یک از این بندها، ۸ تا ۱۰ اقدام عملی دارند، اظهار داشت: ما توانستیم در راستای برنامه ریزی هایمان با سایر شهرستانهای مختلف رایزنی داشته باشیم تا بتوانیم مراکز رشد اقماری را راه اندازی کنیم.
به گفته سرپرست پارک علم و فناوری اردبیل، راه اندازی مراکز رشد اقماری می تواند بند «رشد متوازن اقتصاد دانش بنیان» از این سند راهبردی پارک علم و فناوری استان را عملی سازد.
وی با اشاره به فعالیت مراکز رشد اقماری گفت: این مراکز رشد می توانند شرکتهای جدیدی راه اندازی کنند تا در راستای بهره گیری از محصولات دانش بنیان و تحقق اقتصاد دانش بنیان از پارک علم و فناوری خدمات بگیرند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر راه اندازی ۲ مرکز رشد اقماری در دستور کار است، گفت: فناوری تنها مختص به یک زمینه نیست، بلکه همه صنایع در کشور می توانند از فناوری تولید ثروت کنند.
قلی پور با بیان اینکه پارک های علمی و فناوری بازوان اجرایی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان هستند، افزود: البته ما بیش از اینکه به مقررات نیاز داشته باشیم به حذف مقررات نیاز داریم تا بدین وسیله اقتصاد دانش بنیان محقق شود. بطور مثال قانونی به عنوان اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان وجود دارد که این تسهیلات به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علمی و فناوری اختصاص دارد در حالیکه شرکت هایی خارج از پارک ها هستند که نیاز به این تسهیلات دارند.
قلی پوری با بیان اینکه پارک های علمی و فناوری قدمتی کمتر از ۱۰ سال دارند، ادامه داد: برخی شرکت ها خارج از پارک ها هستند و قدمتی بیش از ۱۰ سال دارند ولی نمی توانند از تسهیلات مالیاتی استفاده کنند و این موضوع به دلیل آن است که در دل پارک ها نیستند.
وی گفت: به طور کلی می توان گفت که برخی قوانین باید حذف شوند تا به اقتصاد دانش بنیان، پایه اصلی اقتصاد مقاومتی دست یابیم.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست