اخبار اخبار ایران و جهان

هاله ای پرابهام!

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

علم با فرضیه های اثبات شده و روش های مستند سروکار دارد و در خارج از این حوزه علم پزشکی ما، فقط “معجزه” را که در انحصار پیامبران است، به رسمیت می شناسد. به این ترتیب هرگاه کسی بگوید از نیروی فوق العاده بهره مند است ممکن است متهم به خرافه گویی یا تردستی شود. “انرژی درمانی” از جمله مباحثی است که همواره حقیقت و چند و چون آن مورد سوال عوام و خواص بوده و هست. اینکه آیا واقعا افرادی هستند که با انرژی خاص خود بتوانند کارهای خارق العاده انجام دهند، منبع این انرژی چیست، آیا اصل این موضوع صحت دارد یا خیر، سوالاتی هستند که ممکن است در ذهن کنجکاو شما نقش ببندد.
طب امروز به طب نوین و مکمل تقسیم می شود. طب مکمل به متدهای درمانی گفته می شود که هنوز به صورت علمی ثابت نشده اند. طبق تقسیم بندی سازمان بهداشت جهانی، طب مکمل شامل دو گروه عمده است: ارتعاشی و غیرارتعاشی. ارتعاشی مانند طب سوزنی، همیوپاتی، موسیقی درمانی، نوردرمانی و انرژی درمانی. غیرارتعاشی نیز مانند طب گیاهی، طب تغذیه، انواع ماساژها و آب درمانی.
یکی از علل گرایش عمده به این سمت، استفاده از نیروهای متافیزیک است. این نیروهای ماورایی در شرایط عادی قابل درک نیستند و تنها از روی آثار قابل تشخیص هستند. قدرت هایی مانند انرژی درمانی، تلپاتی، اعمال مرتاضان، هیپنوتیزم و برخی حرکات ورزش های رزمی در سطوح بالا از جمله این موارد است که می توان به آن اشاره کرد. انسان دو بُعد روحانی و جسمانی دارد؛ همان طور که در بُعد جسمانی قابلیت بالفعل کردن بسیاری از اعمال را دارد در بُعد روحانی هم می تواند قابلیت های ویژه ای کسب کند. انرژی درمانی یکی از این موارد است. در انرژی درمانی این بحث مطرح است که هر انسان در اطراف بدنش هاله ای از انرژی است که این هاله در هر نقطه ای معیوب شود، نشان از بیماری در بدن است و انرژی درمان ها با متدهای خاصی می توانند این کمبود را جبران و بیماری را برطرف کنند.
اساسا خاستگاه انرژی درمانی و اینکه آیا واقعا می شود با انرژی کاری انجام داد یا خیر، به هندوستان باز می گردد. اگر چه می توان مباحثی را از منابع شرق دور مثل چین و یا سرخپوستان آمریکا نام برد، اما اصل این موضوع از هندوستان سرچشمه گرفته است.
در ژاپن مکتبی به نام «ریکی» یا سبکی از انرژی درمانی وجود دارد که از آن تعبیر به انرژی کیهانی می شود. در همه جای دنیا و در ایران بعضی افراد ادعا می کنند، انرژی درمانی و ریکی می تواند بدن را بالانس و انرژی افراد را تنظیم کرده و افراد را از مشکلاتشان فارغ نماید. خاستگاه ریکی برگرفته از آئین شینتو و آئین ریبوبو بوده که آئین ترکیبی بودایی در ژاپن می باشد و در آن ادعا می کنند می توانند جهان بینی متفاوتی ارائه دهند. به این معنا که مبدأ و انتهای عالم آفرینش را با توجه به انرژی تعریف کنند. این موضوع در مباحث این گروه ها ملموس می باشد، اگرچه بیان نمی کنند.
نکته حائز اهمیت این است که انرژی درمانی هیچ ربطی به عرفان ندارد و باید بین این دو تمییز قائل شد. در کلاس های عرفان حلقه، از مباحث تلقینی استفاده می کنند که بسیار موثر است. در مراحل بالاتر، مدعیان درمانگری ادعا می کنند از طریق این که دست شما را می گیرم یا با شما حرف می زنم انرژی را به شما منتقل می کنم. اگرچه مسترهای عرفان حلقه اسمی از انرژی درمانی نمی آورند و حتی در برابر این موضوع جبهه می گیرند.
بر فرض اینکه یک فرد سلامتی خود را هم به دست آورد، باید اثبات شود فرد آزمایش ها و شواهد گذشته بیماری را داشته و در اثر این عمل خوب شده است. آن ها ادعا می کنند که با انرژی درمانی افراد را درمان می کنند اما هیچ مرجع پزشکی آن را تأیید نمی کند. چطور می گویند که نمره ۸ عینک را به صفر تبدیل می کنیم! یا ناراحتی قلبی و ریوی شما را برطرف می نماییم! اما تا به حال نتوانسته اند در مراجع و مراکز پزشکی این موضوع را تائید و ثبت نمایند!
در سال ۲۰۰۸ تعدادی از اندیشمندان اروپایی به ژاپن رفته و مطالعاتی درباره ریکی انجام دادند و متوجه شدند ادعاهایی که می شود در حدود ۵۵% به نتایج مطلوب نمی رسد. همچنین انجمن طب مکمل و انجمن انرژی درمانی که در آمریکا است این موضوع را تایید نکرده است.
افرادی که ادعای انرژی درمانی دارند، می گویند از انرژی کیهانی استفاده کرده و مهارت های خود را با محوریت مکتب ریکی در ژاپن کسب می کنند. این افراد کتاب های مکتب ریکی را مطالعه می کنند و در آخر چیزهایی را التقاط کرده و می گویند ولی معمولا به جای استفاده از انرژی، از موجودات ماورائی و موجودات غیر ارگانیک استفاده می کنند.
عموم مردم وقتی با این قضایا برخورد می کنند آن را با مباحث عرفانی مخلوط می دانند. در کشور ما، کسی که ادعا می کند انرژی درمانگر است، در ابتدای صحبت هایش ممکن است جملاتی از عرفای شیعه بگوید تا خودش را مقدس نشان دهد، در حالی که این عمل یک بحث مهارتی است و جدای از مباحثی است که نیاز به سیر و سلوک عرفانی دارد.
در بسیاری از موارد افراد با گرفتن هزینه گزاف از مردم دست به انرژی درمانی می زنند و فرد در برخی موارد با تلقینی که به خود می کند احساس می کند حالش بهبود یافته و نتیجه گرفته؛ در صورتی که هنوز هیچ مرکزی در کشور مجوز این عمل را دریافت نکرده و آمار بالایی از سودجویی و کلاهبرداری با استفاده از انرژی درمانی های کاذب وجود دارد.
بسیاری از مدعیان انرژی درمانی، توانمندی درمانگری ندارند و یا بسیار کمتر از آن که ادعا می کنند؛ مهارت دارند. یعنی اگر هم کمی از انرژی درمانی اطلاعاتی دارند، به این حد نیست که بتوانند مواردی را که ادعا می کنند؛ مداوا کنند. خیلی از افراد به خاطر سردرگمی به سمت این افراد می روند. حال آیا نباید تأملی کرده و با منطق به این موضوع نگاه کرد؟

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست