پزشکی و سلامت

اثرات چاقیِ کودکان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چاقی برای هیچ کس خوشایند نیست به خصوص کودکان و نوجوانان. کودکان چاق در بزرگسالی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان روده ی بزرگ و سکته قرار دارند. دو تحقیق جدید در دانمارک به صورت مجزا اثبات کردند که اضافه وزن در دوران کودکی می تواند موجب بیماری های کشنده در بزرگسالی شود. این بیماری ها می تواند قلب و مغز را تحت تاثیر قرار دهد. این یافته ها ماه جاری در اجلاس چاقی اروپا در گوتنبرگ سوئد ارائه شد.
توده ی بدنی هر فرد (BMI) با حساب کردن قد و وزن و نسبت این دو به دست می آید و هر چه که فردی چاق تر باشد، BMI بالاتری خواهد داشت.
لاین کلینگن هاگارد (Line Klingen Haugaard) که در دانشگاه کوپِنهاگِن دانمارک مشغول است بر روی اضافه وزن در کودکان و تاثیرات آن بر روی سلامتی مطالعه کرده است. او و تیمش بر روی پرونده ی پزشکی ۳۰۷۰۰۰ دانمارکی که در طی سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۷ به دنیا آمدند مطالعه کردند. بیش از ۳۵۰۰ زن و نزدیک به ۴۵۰۰ مرد دچار سکته ی ایسکمیک شدند. این نوع سکته ها باعث متوقف شدن جریان خون در ناحیه ای از مغز شده و می تواند کشنده باشد.
دانمارک جز معدود کشورهایی است که دولت آن پرونده های پزشکی را برای مدت طولانی و با جزییات کامل نگهداری می کند. بنابراین این پژوهشگران به پرونده ی افرادی که دچار سکته شده بودند مراجعه کرده و توده ی بدنی آن ها را زمانی که ۷ تا ۱۳ سال داشتند محاسبه نمودند.
مشخص شد افرادی که تا سن ۱۳ سالگی BMI بالاتری داشتند، با خطر سکته ی بیشتری در بزرگسالی مواجه می شوند. منظور از این جمله این است که این افراد به احتمال بیشتری نسبت به بقیه بین سنین ۲۵ تا ۵۵ سالگی دچار سکته مغزی می گردند.
دختر ۱۲ ساله ای که ۷/۱۵۶ سانتی متر قد و ۴/۵۱ کیلوگرم وزن دارد در مقایسه با دختر دیگری که هم سن و سال اوست، قد مشابه دارد اما ۸/۶ کیلوگرم وزنش کمتر است (۶/۴۴ کیلوگرم) %۲۶خطر سکته مغزی بالاتر در بزرگسالی دارد. همین نتایج در مردان بزرگسالی که در کودکی اضافه وزن داشتند به دست آمد.
این قضیه چطور توجیه می شود؟ BMI بالا می تواند باعث شود که رگ های مغزی به آرامی سخت شده و مسیر عبور خون در آن ها باریک شود. همین امر باعث می شود که جریان خون به مغز مختل شده و سکته های ایسکمیک در جوانی پدیدار گردد.
هاگارد بیان کرد: “اگر شما به سن ۵۵ سالگی رسیده اید، باقی فاکتورهایی که مسئول سکته هستند بسیار مهم تر از هر نوع عاملی در کودکی است.” منظور از باقی فاکتورها عواملی مانند فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ است.
تحقیق دوم نیز دانمارکی هایی را مورد بررسی قرار داد که در سنین ۷ تا ۱۳ سالگی دچار اضافه وزن بودند. این افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان کولون در بزرگسالی مواجه هستند. این بیماری قسمت اعظم روده ی بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد و هر نوع رشد غیر طبیعی سلول ها در این ناحیه می تواند باعث سرطان کولون شود.
بریت وانگ جِنسِن (Britt Wang Jensen) که در بیمارستان فردیریکسبرگ در کپنهاگِن دانمارک مشغول است، بر روی تحقیق دوم کار کرد. او و همکارانش اطلاعات مربوط به BMI دوران کودکی ۲۵۰۰۰۰ نفر که در فاصله ی سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۲ متولد شده بودند را جمع آوری کرده و با اطلاعات مربوط به بیماران سرطانی مقایسه نمودند.
نزدیک به ۲۷۰۰ نفر از گروه اصلی دچار سرطان روده ی بزرگ شدند. این افراد کسانی بودند که BMI بالاتری نسبت به کودکان دیگر داشتند.
دو پسر با نام های جَک و تام را در نظر بگیرید که در دهه ی ۱۹۵۰ متولد شدند. قد یکسانی دارند اما جک دارای وزن نرمال بوده و تام به اندازه ی ۹/۵ کیلوگرم، وزن بیشتری نسبت به جک دارد. در بزرگسالی تام به احتمال %۹ بیشتر به سرطان کولون مبتلا می شود.
به گفته ی دکتر استِفِن دنیلز (Stephen Daniels) این یافته های جدید بسیار مهم است و با انتظارات ما مطابق بود. او در دانشگاه پزشکی کلرادو به درمان بیماری های کودکان مشغول است و هیچ ارتباطی با دو تحقیق حاضر ندارد. دنیلرز اضافه کرد: ” اهمیت این دو تحقیق، جمعیتِ زیاد مورد مطالعه و بازه ی زمانی زیاد در نظر گرفته شده برای آن است.”
هر دوی این پژوهش ها نشان می دهد که باقی ماندن در وزن مناسب در هر سنی ضروری است. خوردن غذاهای سالم و ورزش مناسب در طی سنین کودکی از موارد مهمی است که بچه ها و والدین آن ها باید آن را در نظر بگیرند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست