پزشکی و سلامت

“پروبیوتیک ها”، هر آنچه باید درباره ی آن ها بدانید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طبق تعاریف رسمی، پروبیوتیک ها موجودات زنده ی کوچک میکروسکوپی هستند که اگر به تعداد کافی توزیع شوند، سلامت را برای میزبان خود به ارمغان می آورند. پروبیوتیک ها معمولا باکتری هستند، اما نوعی مخمر نیز وجود دارد که عملکردی مشابه با پروبیوتیک ها دارد.
پروبیوتیک ها را می توان با مصرف مکمل ها و همچنین برخی مواد غذایی که با فرایند تخمیر باکتریایی تولید شده اند، برای بدن تامین نمود. پروبیوتیک ها را نباید با پریبیوتیک ها (به ی توجه کنید) اشتباه گرفت، پریبیوتیک ‌ها به فیبرهای غذایی اطلاق می شود که به تغذیه ی باکتری های مفید موجود در روده کمک شایانی می کنند.
اثبات شده است که در واقع دوجین باکتری پروبیوتیک مختلف وجود دارد که برای حفظ سلامت ما موثرند. شایع ترین گروه ها شامل lactobacillus و bifidobacterium می ‌باشند. در هر گروه، گونه های بسیار متنوعی یافت می شود و هر کدام از گونه ها خصیصه های منحصر به فردی دارند.
جالب توجه اینکه، به نظر می رسد پروبیوتیک های مختلف برای سلامت بخش های مختلفی از بدن تلاش می کنند. بنابراین انتخاب نوع (انواع) صحیح پروبیوتیک ها حیاتی است.
تجمع گروهی از موجودات کوچک میکروسکپی در روده، باکتری روده خوانده می‌شوند. اغلب باکتری های روده در روده ی بزرگ یافت می شوند. فعالیت های متابولیک باکتری های روده در واقع تحت تاثیر آن عضو قرار می گیرد. به همین دلیل برخی از دانشمندان باکتری های روده را عضو فراموش شده می خوانند.
باکتری های روده در واقع نقش های بسیاری ایفا می کنند که برای حفظ سلامت بسیار مهم هستند.
آن ها عامل تولید برخی ویتامین ها از قبیل ویتامین k و برخی از انواع ویتامین B هستند. آن ها همچنین فیبرها را به زنجیره ی کوتاهی از اسیدهای چرب مانند اسید بوتیریک، اسید پروپیونیک و اسید استیک بدل می کنند که دیواره ی روده را تغذیه می کند. همچنین سیستم ایمنی بدن توسط پروبیوتیک ها تحریک می شود و سلامت روده را تضمین می کنند. همین امر مانع از تراوشات ناخواسته ی مواد به بدن شده و پاسخ های سیستم ایمنی بدن را تشدید می کند.
اما باکتری های روده نسبت به تهدیدهای مدرن بسیار حساسند و مطالعات حاکی از آن است که باکتری های روده‌ایِ نامتعادل می توانند عامل بسیاری از بیماری ها باشند.
هنگامی که افراد آنتی بیوتیک مصرف می کنند، به ویژه برای مدت طولانی، حتی پس از ریشه کن شدن عفونت اغلب برای مدت طولانی دچار اسهال می‌شوند. علت آن واضح است، آنتی ‌بیوتیک ها بسیاری از باکتری های طبیعی روده را نیز از بین برده ‌اند.
همچنین مشخص شده که پروبیوتیک ها برای شایع ترین بیماری گوارشی یعنی سندرم روده ی تحریک پذیر نیز مفیدند. آن ها قادر به کم کردن نفخ، یبوست، اسهال و دیگر علائم سندرم روده ی تحریک پذیر هستند.
باکتری ‌های روده ای افراد چاق متفاوت از باکتری های روده ای افراد لاغر است. به همین علت، بسیاری از دانشمندان بر این باورند که باکتری های روده ای در تعیین میزان چربی بدن نقش به سزایی دارند.
گرچه این امر مستلزم مطالعات بیشتری در این زمینه است، اما برخی از ویژگی های پروبیوتیک ها به کاهش وزن کمک شایانی می نماید. تاثیرگذارترین مطالعه در این زمینه در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
این مطالعه متشکل از ۲۱۰ شرکت کننده بود که همه ی آن ها از تجمع چربی در ناحیه ی شکمی رنج می‌بردند. در این مطالعه مصرف پروبیوتیک lactobacillus gasseri به مدت ۱۲ هفته موجب از دست رفتن %۵/۸ از چربی شکمی شرکت کنندگان شد. هنگامی که شرکت کنندگان مصرف پروبیوتیک را متوقف نمودند، ظرف ۴ هفته چربی شکمی آن ها به حالت اولیه بازگشت. با این وجود پیش از هرگونه اظهار نظر قطعی در این زمینه باید تحقیقات بیشتری صورت پذیرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست