آخرین اخبار

روش جدید درمان بافت های آسیب دیده دهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان روشی مبتنی بر اسپری برای وارد کردن سلول‌های بنیادی به درون بافت آسیب‌دیده دهان ارائه کردند….

یکی از خطرناک ترین عفونت‌های باکتریایی، عفونت دهان می باشد که اگر تحت درمان قرار نگیرد، می‌تواند آسیب های جدی به استخوان‌ها و بافت نرم دهان بزند؛ به طوری که افتادن دندان‌ها یکی از عوارض آن خواهد بود و بیمارانی که در شرایط حاد باشند باید تحت عمل جراحی استخوان قرار گیرند.
یکی از روش‌های درمان در این شرایط، استفاده از کاشت سلولی است. در واقع سلول‌های بنیادی در داخل بافت دهان قرار داده شده و با تقسیم سلولی، بافت از دست رفته ایجاد می‌شود. در این روش نیاز به اهداء عضو یا بافت نیست. کاری که معمولا بسیار گرانقیمت بوده و انجام آن با دشواری‌های زیادی همراه است.
اخیرا محققان موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از اسپری کردن می‌توان سلول‌های بنیادی را به درون بافت وارد کرد. این روش جدید غیرمخرب بوده و سرعت آن بیشتر از روش جراحی است.
دستگاه نازل G brush از یک ساختار کواکسیالی برخوردار است. به طوری که محیط کشت حاوی سلول‌های بنیادی را در برمی‌گیرد. این نازل یک سوزن به قطر ۰٫۴۱ میلیمتر دارد که به یک پمپ سرنگ متصل است. گاز دی‌اکسیدکربن با استفاده از این پمپ به این نازل تزریق می‌شود و در نهایت سیال حاوی سلول بنیادی به صورت قطراتی به بیرون اسپری می‌شوند.
از آنجایی که در این روش از اسپری کردن استفاده می‌شود، نیاز به ایجاد برش یا زخم نیست. توتاک از محققان این پروژه می‌گوید: در روش‌های رایج از ژل حاوی سلول بنیادی استفاده می‌شود. وجود ژل سرعت حرکت و نفوذ سلول‌های بنیادی را محدود می‌کند. در عوض در این پروژه محققان از اسپری استفاده می‌کنند که محدودیت‌های ژل را ندارد.
این گروه تحقیقاتی سلول‌های بنیادی انسان و موش را به مدت ۹ ثانیه روی یک ظرف اسپری کردند. بعد از ۲۱ روز نگهداری در شرایط ویژه، بافت مورد نظر با دانسیته نسبتا بالایی ایجاد شدند. غلظت سلول‌های رشد کرده در این روش بیشتر از زمانی است که از دیگر روش‌ها استفاده می‌شود. این گروه تحقیقاتی با استفاده از شبیه سازی به بررسی نقش نیروی وارد شده بر این سلول‌ها در حین اسپری کردن پرداختند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست